Egymilliárd ember dolgozna szívesen külföldön
A Gallup nemzetközi felmérése szerint többen vállalnának határozott időre szóló külföldi munkát, mint ahányan tartósan költöznének. Az adatok szerint mintegy 1,1 milliárd munkavállaló dolgozna szívesen hazáján kívül - olvasható az ELTE Társadalomtudományi Kar hírlevelében.
A lekérdezés szerint a Szahara alatti afrikai országokban élők között a legmagasabb mind azok aránya, akik átmenetileg, mind azoké, akik tartós letelepedéssel külföldre mennének dolgozni. A régióban a megkérdezettek 49 százaléka költözne határozott időre, 33 százaléka pedig tartósan a munkavállalás érdekében. Az amerikai kontinensen 37 százalék az ideiglenes, 17 százalék a tartós külföldi munkavállalási hajlandóságot mutatók aránya. Európában az előbbi érték 32, utóbbi 18 százalék. A Közel-Keleten és Észak-Afrikában a megkérdezettek 24 százaléka vállalna ideiglenes külföldi munkát és 21 százalék költözne tartósan. Ázsiában a legalacsonyabb mindkét kategória mutatószáma: 19 százalékos az ideiglenes, 9 százalékos a tartósan külföldön dolgozni vágyók aránya. Az ázsiai régió arányszáma azonban csak névleg kevés, a régióra jellemző magas népességszám miatt ugyanis a 19 százalékos arány 505 millió költözni vágyónak felel meg, vagyis a potenciális ideiglenes külföldi munkavállalók felét teszi ki.
Bár az ideiglenesen és tartósan külföldön dolgozni vágyók aránya eltérő, a két csoport demográfiailag számos hasonlóságot mutat. Mindkét kategóriában jellemzően a fiatalabbak, és a magasabban képzettek (közép- vagy felsőfokú végzettséggel rendelkezők) azok, akik nagyobb valószínűséggel lennének hajlandóak a váltásra.
A vizsgálat szerint az alulfoglalkoztatottak (39 százalék) szeretnének leginkább külföldön munkát keresni, de a teljes állásban lévők közül is sokan (27 százalék) vállalnának másik országban munkát. A lekérdezés szerint a férfiak nagyobb hajlandóságot mutatnak az ideiglenes külföldi munkavállalásra, mint a nők, de a kutatók azt tapasztalták, hogy a nemek közötti különbség eltűnik azok között, akik aktív munkavállalóként vagy álláskeresőként jelen vannak a munkaerőpiacon.
A Gallup szakértői kommentárja szerint az ideiglenes külföldi munkavállalás mind a fogadó, mind a küldő ország számára előnyös. A munkavállalók feltöltik azokat az álláshelyeket, amelyekre a fogadó országokban kevés a jelentkező, ugyanakkor, bár az elvándorlás a kibocsátó ország gyenge munkaerő-piaci állapotának jele lehet, a külföldi munkavállalók által hazaküldött juttatásokból ezek is profitálnak. Ráadásul, ha az ideiglenes munkavállaló hazatér, tapasztaltabb és képzettebb munkavállalóként lép be ismét a hazai munkaerőpiacra.
ELTE Társadalomtudományi Kar hírlevél
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Egy jelentés szerint a különböző generációkhoz tartozó munkavállalók egyaránt aggódnak az adósságaik törlesztése, a fontosabb élethelyzetekre... Teljes cikk
A romániai ösztöndíjak tervezett csökkentése ellen tiltakozva rendezett tüntetést csütörtökön Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron és több más... Teljes cikk
Mintegy 331 ezer Hollandiában élő migráns dolgozni szeretne, de nem talál munkát - derül ki a holland migrációs tanácsadó testület csütörtökön... Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 6 napja
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 1 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete