Elektronikai régiós központ lehet Magyarország
A politikai konszenzus egyelőre várat magára hazánkban, de az elektronikai ipar olyan nagyágyúi, mint például az Intel vagy az Ericsson közös nevezőre jutottak abban, hogy miként válhatna Magyarország az ágazat központjává.
Magyarországra irányult a világ elektronikai iparának figyelme május végén, amikor a világgazdaság egyik húzóágazatának számító terület szakemberei oktatási kérdésekről rendezett konferenciára gyűltek össze Budapesten.
Hazai súlyát és a jövőben várható szerepét jól mutatja, hogy 2002 óta a magyar elektronikai export értéke közel megduplázódott, több mint 500 milliárd forintra nőtt. Bár Magyarország számtalan jó adottsággal rendelkezik ezen a területen, az előnyöket az utóbbi időben nem tudta megfelelő mértékben gazdasági haszonra váltani: az olcsó munkaerőre építő cégek már Romániába és Kínába települtek, a hosszú távra tervező vállaltok pedig szakemberproblémákkal küzdenek.
Kevés a mérnök
"Hiába van jelen nálunk a rendszerváltás óta a világ 10 vezető elektronikai gyártó cégéből 9, a minőségi munkákból, tudásalapú fejlesztésekből hozzáértő mérnökök híján csak kevés érkezik az országba" - fogalmazott Gacsal József, az Intel üzletfejlesztési igazgatója, majd hozzátette: "egy összeszerelő üzemet gyorsan át lehet vinni Kínába, de a szakképzett mérnököket nehezen, ezért kulcsfontosságú az ország jövője számára, hogy a nemzetközi piaci igényeknek megfelelő szakembergárda álljon itthon rendelkezésre. Monszpart Zsolt, az Ericsson vezérigazgató-helyettese is megerősítette, hogy a hazai mérnökök képzése kulcskérdés, mind a mennyiséget, mind a minőséget figyelembe véve.
"A többi új uniós tagállam is hasonló cipőben jár, a szakemberhiány pedig egész Nyugat-Európát is sújtja. Nemcsak a csökkenő gyereklétszám a gond, hanem sajnos általában a természettudományok iránti érdeklődés is egyre csökken. Most különösen kiváló alkalom lenne regionális elektronikai központtá válni" - állítja Monszpart.
A most 7. alkalommal megrendezett EWME az egyik különösen kritikusnak számító területtel, a mikroelektronikai képzéssel foglalkozik. Az ágazat fejlesztéssel foglalkozó szereplői már több éve vizsgálják a letelepedés lehetőségét a kelet-európai régióban, mindezidáig kevés kézzelfogható eredménnyel. Az egyébként vetélytárs Intel és Ericsson együtt tárgyalnak egy Közép-Európai fejlesztési központ létrehozásáról.
Center of Excellence
A fejlesztéshez nélkülözhetetlen tervezőeszközöket szállító két meghatározó cégóriás, a Cadence és a Mentor Graphics Kelet-Európában keres olyan letelepedési lehetőséget, amely során részben a kormányzat közreműködésével támogatná és fejlesztené a helyi hi-tech és mikroelektronikai ipart. Az ilyen meghatározó vállalatok szerepvállalása jelentősen elősegíti egyéb elektronikai cégek megjelenését illetve a helyi mikroelektronikai ipar fejlődését. A világcégek megerősítették, hogy Magyarország nagyon esélyes az együttműködés elnyerésére. Hazánk gazdasága szempontjából kitörési pont lehet a cégek által "Center of Excellence"-nek nevezett központ elnyerése.
A leendő intézmény helyszínéül kiszemelt, a Zsámbéki-medencében tudásközpontot építő Talentis elnök-vezérigazgatója, Dr. Takács Ernő a tárgyalások tényét megerősítette, de nem kívánt részleteket elárulni. "Ebben az iparágban minden betelepült cég egyetlen munkatársa öt beszállító munkahelyét teremti meg, így munkahelyteremtés szempontjából nagyon fontos lépésről van szó"- fogalmazott a vezérigazgató.
A fejlesztő központ, az úgynevezett Elektronikai Tervező és Kompetencia Központ, amely a régióból érkező, már végzett, gyakorló szakemberek továbbképzésén és az információs szerepen túl lehetőséget biztosít innovatív ötletek megvalósítására és mintadarabok elkészíttetésére is. A Központ képes előkészíteni a hazai viszonyokat a fejlesztéssel foglalkozó cégek betelepedésére.
Gacsal József is megerősítette, hogy a központ létrehozásáról előrehaladott tárgyalások folynak, és bár részletekkel ő sem szolgált, annyit elmondott, hogy csak példaként mutathatja be az ágazat összefogását: - A cégek élethalál-harcot vívnak a piacon, mégis képesek voltak konszenzusra jutni a közös jövőt illetően. Magyarországon mások is példát vehetnének a hazai elektronikai ipar képviselőiről. Az Intel igazgatója szerint Magyarországnak nagy szüksége volna egy reális, elérhető jövőképre és az ahhoz vezető út kialakítására. - Az Elektronikai Tervező és Kompetencia Központ egy ilyen hosszú távú folyamat első állomása. A cégek számára hosszú távú befektetésről van szó, ezért a mindenkori kormányzat aktív közreműködése nélkül, önmagukban aligha fognak bele a vállalkozásba.
- 2023.02.08Az MT. új szabályai - munkajogi aktualitások, változások 2023. Az Országgyűlés 2022. decemberében módosította a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt, mely több pontban is módosult a korábbiakhoz képest. On-line programunk keretében szeretnénk bemutatni résztvevőinknek a módosításban érintett részeket, aktualitásokat gyakorlati megközelítésben.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.15Hoshin Kanri képzés A Hoshin Kanri, amely a minőségi termékek és szolgáltatások biztosítása érdekében a változásmenedzsment projektek lebontásával segíti elő az egész vállalatra kiterjedő stratégiai tervezést, ezáltal megvalósítja a munkafolyamatok racionális napi menedzsment rendszerének hosszú távú kialakítását a szervezetnél. A Hoshin Kanri módszer megismerése és a stratégiai célok lebontása, célmegállapodások megkötése, erőforrás és projekttervek, akció meghatározása a célok elérése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
Újra meghirdette Start ösztöndíjprogramját a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Junior Akadémia; azok a tehetséges diákok kaphatnak támogatást, akik... Teljes cikk
2023. január elsejétől újabb adókedvezmény érhető el a 30 év alatti kismamák, fiatal anyák részére: a kedvezmény nem csak visszatérítésként,... Teljes cikk
Amikor kisbabát várunk, a szervezünk működése szinte teljesen megváltozik. A hormonok hatására a test felkészül a jövevény táplálására, amit... Teljes cikk
- Középiskolás techcsajok lepték el a Műegyetemet 4 hónapja
- Erre a szakmára van a legnagyobb kereslet a Műegyetemi Állásbörzén 4 hónapja
- Hogyan őrizzük meg a családias hangulatot egy növekvő cégnél? 4 hónapja
- Tévedésből 250 ezer dollárt utalt el a Google egy mérnöknek 5 hónapja
- Ismét keresik a legjobb természettudományos tanárokat 5 hónapja
- Százötven munkahelyet hoz létre a Fressnapf Budapesten 5 hónapja
- Kétszáz munkahelyet teremt a Bosch zalaegerszegi mérnöki központja 5 hónapja
- Megmaradhat a kamatmentes Diákhitel Plusz 6 hónapja
- A katából kieső, idegen nyelveket beszélőket is várják az üzleti szolgáltató központok 6 hónapja
- Háromszáz munkahely jön létre a JYSK ecseri logisztikai központjában 7 hónapja
- Elavult a hagyományos back office modell 7 hónapja