Elérhetetlen az egyetemi küszöb a szegény fiatalok számára?
Sok felháborodott, esetleg szélsőséges vélemény hallható és olvasható mostanában a felsőoktatásban végbement változások kapcsán, az MSZP Roma Tagozata például a címben szereplő mondattal támadta az átalakításokat. A felháborodás érthető, mert tény az, hogy 30 ezer fiatal nem nyert felvételt idén, de érdemes más szemszögből is megvizsgálni a problémákat - írja az Edupress hírlevele.
Azzal párhuzamosan azonban, hogy egyre több teher hárul a családokra, az intézmények egy része is nehéz anyagi helyzetben van. Az állami támogatásokat lassacskán lefaragják, nem marad pénz a korszerűsítésre, kutatásra. A háborgók az államot okolják, de felvetődik a kérdés, hogy miért nem tapasztható befektetői jelenlétet. Szegény állam szegény oktatást tud eltartani. A multinacionális vagy akár kisebb cégek azonban a saját utánpótlásuk kineveléséről gondoskodhatnának, ők a legjobb gyakornokokhoz és a legjobb munkaerőkhöz jutnának, az egyetemek és a főiskolák pedig némi, fejlesztésre fordítható bevételhez.
A magánintézmények nem számíthatnak az állami tőkeinjekciókra, ezért nekik saját megoldást kell találniuk a kialakult helyzetre. A legrosszabb választás a költéstérítés összegének növelése. Az Edutus Főiskola ezért éppen ennek ellenkezője mellett döntött, gyakorlatilag nulla forintért tanulhatnak a hallgatók, ha a Pegazus Programnak nevezett szolgáltatáscsomagot választják, melybe beletartozik a ledolgozható tandíj is. Itt már az gólyák számára elkezdődik a cégek, a főiskola és a hallgatók közötti együttműködés. A hallgatók a főiskolával kapcsolatban álló cégeknél dolgozhatják le a tandíjukat, a diákszövetkezet révén, így szakmai tapasztalatot szerezve kövezhetik ki az útjukat a jövőbe. A főiskola rugalmasságot tanúsít a kötelező óralátogatást illetően, így a hallgatók össze tudják egyeztetni a munkát és a tanulást, közben megtanulják az időmenedzsmentet is.
www.edupress.hu
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Magánegyetem lett a BME a MOL belépésével 2 hete
- Meghossszabbítják az év végéig felvett diákhitelek kamatstopját 3 hete
- Ezeket a készségeket keresik a munkaadók állásinterjún 3 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 1 hónapja
- Rászakadhat a korfa erre a magyar városra, ha nem lépnek időben 1 hónapja
- Díjazták a legjobb magyar egyetemeket 1 hónapja
- A világ élvonalában? - újabb mérföldkő a Semmelweis Egyetem történetében 2 hónapja
- Nem olcsóbb a külföldi vendégmunkások alkalmazása a magyarokhoz képest 2 hónapja
- Így ne vessz el pályakezdőként az álláspiacon: az első lépések a karrier felé 2 hónapja
- Felmérés: a felsővezetők jobbra értékelik saját teljesítményüket iparági versenytársaiknál 2 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 3 hónapja