Ellehetetlenült és betiltott rendvédelmi szakszervezetek - a joghoz fordulnak
Hat rendvédelmi szakszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy a szolgálati törvény tovább fokozza az ellehetetlenítést azzal, hogy a nemzetbiztonsági ágazatban megtiltja a rendszerváltás óta működő érdekképviseletek tevékenységét.
A szakszervezetek javaslatai ellenére a kormány továbbra is fenntartja a szolgálati törvényben "az érdekképviseletek ellehetetlenítését szolgáló jogintézményeket, illetve a más munkavállalói szervezetekkel szemben súlyos diszkriminatív elemeket tartalmazó rendelkezéseket" - írják közös közleményükben a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete, a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezete, a Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége, a Fővárosi Tűzoltók Szakszervezete, a Független Rendőr Szakszervezet valamint a Vám- és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezete.
A törvény nem garantálja a szociális párbeszéd intézményi, ágazati feltételeit sem, és "tovább fokozza az ellehetetlenítést azzal, hogy a nemzetbiztonsági ágazatban megtiltja a rendszerváltás óta működő érdekképviseletek tevékenységét" - írták.
"Az összeférhetetlenségi szabályok között nemhogy nem tiszteli, hanem negatívan kezeli a szakszervezeti tisztség viselését, mintegy megbélyegezve azok viselőjét. Teszi ezt annak ellenére, hogy a kormánytisztviselői kar esetében módosította és megszűntette a szakszervezeti tisztség viselésének összeférhetetlenségi szabályait" - olvasható a hat szakszervezet közleményében.
Az érdekvédők jelezték: elkötelezettek Magyarország demokratikus berendezkedése mellett, a rend tisztelete és betartatása mellett fontosnak tartják a demokráciát, ezért szolidárisak a betiltott szakszervezetek tagjaival és vezetőivel.
Hangsúlyozták: a döntések ellen a rendvédelmi szakszervezetek a demokratikus berendezkedés minden hazai és nemzetközi jogorvoslati fórumát kihasználva, közösen fognak fellépni.