Gyakornokkereső - adatbázis és segítségnyújtás cégeknek
Évente közel 500 külföldi hallgató érkezik Magyarországra az Erasmus program keretében, hogy hazai cégeknél és szervezeteknél teljesítsenek szakmai gyakorlatot. Ezt a létszámot jelentősen lehetne növelni. Hogyan fogadhatnak a cégek külföldi gyakornokot? - erről szólt a Tempus Üzleti Kávéház rendezvénye.
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy elengedhetetlen a külföldi gyakornokok feladatának előzetes átgondolása, pontos meghatározása, és az elvárások tisztázása mindkét fél részéről. Az Erasmus+ programban a hallgató, az oktatási intézmény és a fogadó szervezet között egy háromoldalú képzési megállapodás jön létre, ez az egyetlen adminisztratív előfeltétel a fogadáshoz. A külföldi hallgató a saját egyetemétől kap ösztöndíjat, a cég pedig maga dönthet arról, hogy akar-e további juttatásokat adni a hallgatónak.
Vitai Judit, a Supra Vita Nyelviskola képzési vezetője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az esetleges ráfordítások mellett nem elhanyagolható a hazai munkatársak nyelvtudásának fejlődése sem, hiszen az idegen nyelv használata a mindennapos kommunikáció, a szervezeti kultúra része lesz.
Árendás Csaba, a QuantisLabs Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, cégük elsősorban marketing területen, külpiaci tevékenységeikkel összhangban alkalmazott külföldi hallgatókat az elmúlt években.
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara több mint 15 éve fogad külföldi gyakornokokat. „Arra törekszünk, hogy ne csak megfelelő mennyiségű, de megfelelő minőségű munkát is tudjunk biztosítani a gyakornokoknak” – mondta Sipka Zsuzsanna, a szervezet ügyvezetői asszisztense, kiemelve, hogy a folytonosság megkönnyíti a fogadó cég munkáját is, hiszen a hallgatók sokszor egymásnak adják át a praktikus információkat Magyarországról.
Bokodi Szabolcs, a Tempus Közalapítvány felsőoktatási csoportvezetője a rendezvényen elmondta, hogy az idei évben indult Erasmus+ program révén 2020-ig komoly források állnak a küldő országok rendelkezésére a hallgatók mobilitásának támogatására, az pedig Magyarországnak és a hazai vállalatoknak is érdeke, hogy minél több tehetséges hallgató érkezzen hozzánk szakmai gyakorlatot végezni. Bokodi Szabolcs kiemelte, hogy a külföldi gyakornokok fogadásán túl évente már több mint 1000 magyar hallgató külföldi szakmai gyakorlatát teszi lehetővé az Erasmus+ program.