Kelet-Közép-Európát is sújtja a képzett munkaerő hiánya
Már nemcsak Nyugat-, hanem Kelet-Közép-Európában is egyre nagyobb gondot okoz a munkaerő - főként a mérnökök és szakmunkások - hiánya. Vélhetőleg csak a bevándorlás fokozása szolgálhat megoldásként a gazdasági növekedést is veszélyeztető jelenségre - írja a Világgazdaság.
Hasonló a helyzet a többi új EU-tagországban is: az összesített munkanélküliségi ráta alakulásától függetlenül súlyos gondok vannak a növekedés és az export szempontjából kulcsfontosságú műszaki területeken.
A balti országokban jelen lévő vállalatok már régóta külföldi - elsősorban ukrán vendégmunkásokkal végeztetik el a munka java részét, de újabban már ezek sem jelentenek biztos megoldást, tekintve, hogy többségük az első adandó alkalommal továbbáll a skandináv országokba. A lett, litván és észt munkaadók így - dacára a nyelvi problémáknak - kénytelenek kínai, pakisztáni, indiai vagy bangladesi informatikusokat és szakmunkásokat foglalkoztatni.
A szakemberhiány egyik oka, hogy az uniós csatlakozás következtében az új tagországokból tömegesen vándoroltak ki nyugatra a jól képzett fiatalok: Lengyelországból például körülbelül egymillióan mentek ki Nagy-Britanniába és Írországba. A varsói kormány ezért nemrégiben kampányt indított a kivándorolt fiatalok hazacsábításáért: többek közt a cégalapítás megkönnyítésével próbálják megnyerni őket. Csakhogy a kutatások szerint mindez korántsem elegendő, a fiatalok többsége ugyanis egyáltalán nem tervezi, hogy rövid időtávon belül hazatér. Ezért a lengyel vállalatok mind magasabb bérekkel igyekeznek magukhoz édesgetni az egyre csökkenő utánpótlást, sőt, már itt is felütötte a fejét a balti elgondolás, nevezetesen, hogy a kelet-európai vagy távol-keleti bevándorlókkal kell pótolni az egyre súlyosbodó munkaerőhiányt.
Nyugaton a helyzet változatlan, a DWI kutatóintézet felmérése szerint a német cégek kétharmadának nehézséget okoz a műszaki szakemberek toborzása, bár jogászhiányra például csak minden tizedik vállalat panaszkodik. Mindazonáltal több tízezernyi mérnöki és szakmunkásálláshely áll üresen. Az érintett cégek mellett már Annette Schavan oktatási miniszter is azt sürgeti, hogy csökkentsék a 85 ezer eurós éves bérminimumot, így ugyanis több külföldi kaphat munkavállalási engedélyt. Ausztriában Martin Bartenstein gazdasági miniszter szerint rövid távon 6-7 ezer szakmunkás hiányzik, és ezeknek csupán egy apró hányadát lehet a kelet-közép-európai szomszédoktól pótolni - számol be a Világgazdaság.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Görögországban heves vitákat váltott ki a munkaügyi minisztérium új törvényjavaslata, amely lehetővé tenné, hogy ugyanazon munkáltatónál napi... Teljes cikk
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4 százalékra, 2021 júliusa... Teljes cikk
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre júniusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi... Teljes cikk
- Beteg a rendszer: több mint 1000 praxis van orvos nélkül Magyarországon 6 napja
- Válságban a fuvarozás – minden eddiginél nagyobb gond a járművezető-hiány 2 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 2 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 1 hónapja
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- "Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál 2 hónapja
- AI-szakértők és orvosok előnyben, másoknak szigor: jön az új bevándorlási rend 2 hónapja
- Mikor emelik a családi pótlék összegét? 3 hónapja
- Nincs elég takarító a horvát tengerparton, óriási összegeket lehet keresni 3 hónapja
- Pintér Sándor: a munkavégzés nem korlátlan és nem hosszabbítható meg automatikusan 3 hónapja
- Ezzel a megoldással akár 2 nap alatt betölthetők az üres állások 3 hónapja