Már nem kérnek az amerikai álomból az indiai fiatalok
Az Egyesült Államok évtizedeken át a lehetőségek hazájának számított a fiatal indiaiak számára, akiknek a tekintélyes egyetemek elvégzése után jól fizető Wall Street-i vagy Szilícium-völgyi állások pottyantak az ölükbe. A globális válság azonban véget vetett szürkeállomány elvándorlásának: a fiatalság inkább otthon próbál szerencsét.
Az indiai gazdaság az elmúlt három évben évente 9 százalék közüli növekedést produkált, milliókat emelve ki a szegénységből, s ambiciózus ifjú generációt teremtve. Közülük sokan mentek Amerikába vagy Európába, hogy nagy presztízsű egyetemeken szerezzenek diplomát, s végül a magas fizetést kínáló állások ott marasztalták őket. A pénzügyi válság kitörése után az indiaiak rájöttek, hogy több lehetőség várja őket otthon, hiszen bőven van állás, a megélhetés olcsóbb, s a megszokott kényelemről sem kell lemondaniuk. Vadhva becslése szerint a következő öt év során százezer képzett indiai visszatérése várható az Egyesült Államokból. "Mikor négy éve beléptem a Duke egyetemre, szinte minden növendék azt mondta, hogy az Egyesült Államokban akar maradni, és ott akar dolgozni. Most a túlnyomó többségük hazakészül. Csak néhányan maradnának, hogy kifizessék a felvett tanulmányi kölcsönt, de szerintem nem fognak munkához jutni" - fejtette ki az egyetemen tanító Wadhwa professzor. Az Amerikában végzett indiai diákoknak alig van esélye, hogy a súlyos munkanélküliséggel küzdő országban foglalkoztassák őket. Az olyan óriáscégek, mint a Warner Bros. vagy az IBM, viszont éppenséggel Indiában fejlesztik tovább vállalkozásaikat.
Az amerikai egyetemeken tanulóknak komoly gondokat okoz az oktatási intézmények megcsappant ösztöndíjkészlete. Munkavállalással pedig nem tudják pótolni az egyetemi tandíjat, mert alig akad külföldiek számára munkalehetőség. Míg tavaly még 55 ezer indiai diák tette le a posztgraduális képzéshez szükséges GRE (Graduate Record Examination) vizsgát, amivel az Egyesült Államokban és több más angol nyelvű országban lehet továbbtanulni, idén ezt már húsz százalékkal kevesebben tartották szükségesnek. A tengerentúli kétéves továbbképzés mintegy 50 ezer dollárjába (11,5 millió forint) kerül egy diáknak. Korábban az összeg nagy részét tanulmányi kölcsönből fedezték, ám kecsegtető állások híján ma már nagyon nehéz hitelhez jutni. Ezzel szemben a madraszi műszaki egyetemen, India egyik vezető felsőoktatási intézményében 1200 dollárból (275 ezer forint) megvan egy tanév. "Ez egy olyan gazdasági tragédia, amely jelentősen megnöveli az esélyét, hogy a következő Intel vagy Cisco rendszert az Egyesült Államokon kívül indítják útjára" - fogalmazott a professzor "Amerika vesztesége a világ nyeresége" című tanulmányában.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A kutatás szerint a női munkavállalók kiégése évi 7,5 milliárd fontba kerül az őket foglalkoztató vállalatoknak. Teljes cikk
A vezérigazgató egy levelében arra buzdította az alkalmazottakat, hogy fogadják el a technológia által hozott változásokat, hogy versenyképesek... Teljes cikk
Egy jelentés szerint a különböző generációkhoz tartozó munkavállalók egyaránt aggódnak az adósságaik törlesztése, a fontosabb élethelyzetekre... Teljes cikk
- Egységes budapesti diákváros épülne új kollégiumi férőhelyekkel 9 hónapja
- Diákhitelük kiváltásával segítené a külföldön élő diplomás magyar fiatalok hazatérését a kormány 9 hónapja
- A személyes védjegyek magassága és a hétköznapok sodrása 10 hónapja
- "Gondoskodási válság van" - jelentősen emelni kellene a családi pótlékot 10 hónapja
- Hogyan lehet a mai turbulens világban új vállalati értékeket integrálni? 11 hónapja
- Bátran kamatoztasd némettudásod! 12 hónapja
- A vártnál több munkahely létesült az Egyesült Államokban 13 hónapja
- Őrizetbe vették az olasz cégvezetőt, akinek a vendégmunkását sebesülten dobták ki saját háza elé 1 éve
- Július 15-ig lehet pályázni az OTP Fáy Alapítvány Oktatási Innovációs Díjára 1 éve
- Miben erősek a munkában és hogyan tanulnak? Terítéken 4 generáció 1 éve
- Így viszonyulnak az európaiak a nyelvtanuláshoz 1 éve