Megbánták a britek, hogy beengedtek minket?
Elfuserált ötlet, de leginkább hiba volt, hogy Nagy-Britannia mindenféle korlátozási lehetőségről lemondva szélesre tárta a kapuit a kelet-európai bevándorlók előtt – sok angol régi meggyőződését mondta ki nyíltan a napokban Jack Straw, egy közismert és tekintélyes brit munkáspárti politikus, írja az Origo.
Rásó Attila magyaroknak szóló jogi tanácsadó irodát működtet Londonban. Ő azt mondta az Origónak, hogy a kelet-európai bevándorlók felé a mindennapi életben érezhető ellenségesség árad, rengeteg magyar panaszkodik diszkriminációra, mely nagyjából 2008 óta érezhető, és azóta egyre erősebbé válik.
A diszkrimináció leginkább a munkahelyeken érezhető – mondta a jogász a lapnak. Abban nyilvánul meg, hogy a munkaadók a magyar dolgozókat többet dolgoztatják mint a briteket, általában a bérük is kevesebb, emellett előléptetésre, fizetésemelésre kevésbé számíthatnak.
A magasan képzettek előtt továbbra is nyitva állnak az ajtók, de a nyelvtudással és szakképzettséggel nem rendelkező bevándorlók előtt egyre jobban bezár a brit társadalom.
A tősgyökeres britek már csak 44,9 százalékát adják a főváros lakosságának. 2010-ben csak a kelet-európai országokból bevándorlók száma megközelítette a negyedmillió főt. Ráadásul egy nemrég készült közvélemény-kutatás szerint a britek hatvan százaléka szerint a bevándorlók károsak rájuk nézve – a felmérés a konzervatív párt korábbi alelnöke, Michael Ashcroft megbízásából készült. Valójában a britek számára egyes európai migránsok sokkal inkább elfogadhatók, mint mások – hangzott el az InfoRádióban az Economist írása alapján. A fiatal nyugati bevándorlókat Londonban szinte észre sem veszik, szemben a nyűgnek tartott kelet-európaiakkal.
Pedig a nyugatiak új hulláma már olyan munkavállalókat hoz, akikre a britek a migráns szót alkalmazzák, azaz az otthoni munkanélküliség elől menekülő fiatalokat, akik gyakran kávézókban vagy szállodákban dolgoznak. Az ő jelenlétük mégsem zavarja a briteket. Ennek egyik oka, hogy ők még nem kezdték el olyan mértékben használni a brit jóléti rendszert, mint a kelet-európaiak.
Origo, HVG, Info Rádió