Megéri a görögöknek a hatnapos munkahét bevezetése?
Az elmúlt évek során egyre több fejlett gazdaságban zajlottak és zajlanak kísérletek a négynapos munkahéttel kapcsolatban. Ezért is meglepő, hogy Görögországban idén nyáron megadták a lehetőségét a hatnapos munkahétnek bizonyos munkakörök esetében, jelentős kompenzáció mellett. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője annak járt utána, milyen érvek szólnak a hatnapos munkahét mellett és ellen.

A fejlett gazdaságokban a technológiai, digitális fejlődés nyomán egyre több helyen kísérleteznek a rövidebb munkahéttel, lecsökkentve a heti öt nap munkát négyre. Látszólag ezzel a nemzetközi trenddel ment szembe Görögország, ahol idén július 1-jével lehetővé tették bizonyos munkakörökben a heti hat nap munkavégzést, jelentős plusz juttatások mellett.
Az OecoNews elemzés összefoglalója szerint gazdasági szempontból szólnak érvek a heti munkaidő növelése mellett. Az idősödő társadalom miatt csökken a munkaerőbázis, mely több fejlett országot is érint. A munkaerőhiány és a szakemberek hiánya egyre nagyobb gondot jelent Görögországban is. Továbbá, ha az emberek többet dolgoznak, több jövedelemre tesznek szert, mely fellendítheti a fogyasztást, illetve növelheti a lakosság megtakarítását, ezáltal a gazdasági sokkoknak való ellenálló-képességét. Mindezek pedig ösztönözhetik a gazdasági növekedést is. Ráadásul a több munkával, több fogyasztással az állami bevételek is emelkedhetnek. Görögországban továbbá fontos szempont volt a hatnapos munkahét lehetőségének megteremtésekor, hogy ezáltal kezeljék a korábban ki nem fizetett túlórák esetét, illetve visszaszorítsák a fekete foglalkoztatást.
Ugyanakkor káros munkaerőpiaci, gazdasági hatásai is vannak a heti több munkaórának. Felborul a munkavállalóknak a munka és magánélet közti egyensúlya: kihathat a több munkaóra a munkavállaló egészségi állapotára, több stressz éri őket. A kiégés valószínűsége is nagyobb. Mindez a munkavállaló munkahelyi teljesítményére is negatívan hat, csökkenhet a termelékenysége, kevésbé lesz motivált, elkötelezett és elégedett. A termelékenység csökkenése mellett több hiányzáshoz és nagyobb fluktuációhoz is vezethet.
Összességében több nemzetközi kutatás is bizonyítja, hogy a rövidebb munkahetek és a kiegyensúlyozottabb életmód hozzájárul a munkavállalók nagyobb elégedettségéhez, jobb egészségi állapotához és így végső soron nagyobb termelékenységéhez.
fotó: freepik
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Görögországban heves vitákat váltott ki a munkaügyi minisztérium új törvényjavaslata, amely lehetővé tenné, hogy ugyanazon munkáltatónál napi... Teljes cikk
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4 százalékra, 2021 júliusa... Teljes cikk
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre júniusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi... Teljes cikk
- Felmérés: a nők 13%-kal nagyobb valószínűséggel égnek ki, mint a férfiak 1 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 3 hete
- Van egy ország, ahol elérhető álom a négynapos munkahét - mi a titkuk? 4 hete
- A Volkswagen egyik gyára áttérhet a négy napos munkahétre 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Rövidítene a munkanapokon két közép-európai ország - forradalmi lépés vagy gazdasági öngól? 1 hónapja
- Mutatjuk, melyik megyében mennyit költenek a cégek átlagosan egy munkavállalóra 4 hónapja
- A nagyobb rugalmasságot kínáló munkahelyek optimistábban tekintenek a jövőbe 5 hónapja
- "Aki ezzel 4 nap alatt végzett 5 helyett, mehet haza" - segíthet az AI, hogy rövidebb legyen a munkahét? 5 hónapja
- A 120 órás munkahét a trendi, a hétvégi munka pedig "szupererő" Elon Musk szerint 5 hónapja
- Egyedülálló munkaügyi reform: csökkentenék a heti 40 órás munkaidőt a spanyolok 6 hónapja