Görögország bevezeti a hatnapos munkahetet
A munkaerőhiány enyhítésére a kormány hosszabb munkaidőt vezet be Görögországban. Egy új törvény lehetővé teszi a munkáltatók számára a hatnapos munkahét bevezetését - írja a Deutsche Welle.

Görögországban hivatalosan még mindig érvényben van a 40 órás munkahét, de a munkáltatóknak megengedett, hogy korlátozott ideig napi legfeljebb két órányi fizetetlen munkát kérjenek a dolgozóktól, cserébe több szabadidőért. Elméletileg ez a többletmunka önkéntes. A valóságban azonban számos vállalkozás és munkahely munkavállalói kénytelenek hosszabb munkaidőt ledolgozni anélkül, hogy bármilyen kompenzációt kapnának.
Ritkák a hatósági munkajogi ellenőrzések, szintén a munkaerőhiány miatt.
A görögök dolgoznak a legtöbbet Európában
Bár a hatnapos munkahétről szóló új törvény július 1-jén lép hatályba, az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint a görögök a heti 41 órás átlagos munkaidővel többet dolgoznak, mint az összes többi uniós polgár. Ráadásul a hosszú munkaidőért kapott fizetés európai összehasonlításban alacsony.
A havi 830 eurós (328 000 forint) minimálbérrel Görögország e tekintetben a 15. helyen áll az EU-ban. A vásárlóerőt tekintve pedig az utolsó előtti helyen áll Európában.
Július 1-jétől az iparban, a kiskereskedelemben, a mezőgazdaságban és egyes szolgáltatási ágazatokban dolgozóknak hatnapos munkahét szerint kell majd dolgozniuk, ha munkáltatójuk úgy dönt. A hatodik munkanapért a napi bér 40%-ának megfelelő pótlékot kell fizetni.
A vendéglátóipar nem tartozik e rendelet hatálya alá, mivel ebben a szektorban már 2023-ban eltörölték az ötnapos munkahetet.
Az ötnapos munkahét halála
Aris Kazakos, jogi szakértő szerint mivel a munkáltató élhet azzal a jogával, hogy a hét hatodik napján is munkába állítja a dolgozókat, a munkavállalók nem tagadhatják meg a munkavégzést - mondja. Kazakos a kollektív bérmegállapodások mellett van, amelyeket azonban egyre inkább korlátoznak a kormány által elfogadott jogszabályok.
"Az egyéni tárgyalások során a munkáltató kezében van minden lap, és gyakorlatilag bármilyen feltételt diktálhat, kivéve a munkajogban előírt minimális jogokat" - mondja Kazakos, hozzátéve, hogy ha a törvények enyhülnek, még ezek a minimális védelmek is megszűnnek.
"Mivel a munkáltató olyan munkafeltételeket diktálhat, amelyek számára előnyösek, ez automatikusan azt jelenti, hogy a munkaügyek igazságtalan rendszerré válnak, mert a munkaügyi viszonyrendszerben bármi, ami csak az egyik félnek kedvez, soha nem lehet igazságos" - mondta a DW-nek.
A hatnapos munkahét bevezetésének hivatalos oka, hogy a görög munkaerőpiacon hiány van szakképzett munkaerőből. A törvény végső soron azt jelenti, hogy a túlórák olcsóbbá válnak a munkaadók számára, akiknek nem kell több alkalmazottat felvenniük.
A legtöbb európai országban a szakszervezetek a munkaidő rövidítését szorgalmazzák a bérek mérséklése nélkül. A cél többek között a foglalkoztatás növelése. Ezen logika szerint a 35 órás vagy négynapos munkahét korlátozza a túlórákat, és ezzel arra kényszeríti a munkaadókat, hogy további munkaerőt vegyenek fel. Emellett tanulmányok kimutatták, hogy ez a modell növeli a munkatársak termelékenységét és munkakedvét. A hatnapos munkahétre vonatkozó új görög szabályozás visszafordítja az idő kerekét - mondta Kazakos a DW-nek.
Figyelmeztet arra, hogy a hatnapos munkahét terhei növelik az ipari ágazatokban dolgozók veszélyeztetettségét. Görögországban már most is magas a munkahelyi balesetek száma. Összesen 179 munkavállaló vesztette életét munkahelyi balesetben 2023-ban, szemben az egy évvel korábbi 104-gyel.
A görögök külföldön keresnek munkát
Az alacsony bérekkel, a korlátozott karrierlehetőségekkel és az egyre hosszabb munkaidővel szembesülve, tisztességes díjazás nélkül sok görög külföldön keres munkát. Ráadásul egyre többen nem hajlandóak a turizmusban dolgozni, mivel sokan úgy látják, hogy az ágazatban uralkodó munkakörülmények a modern rabszolgasághoz hasonlítanak.
Több népszerű üdülőszigeten az idénymunkások már most is heti hét napot dolgoznak. Ráadásul sokan túlzsúfolt szállásokon élnek. Nem ritka, hogy tíz ember osztozik egyetlen lakó- és hálóhelyiségen. Nem csoda, hogy nagy a munkaerőhiány.
Deutsche Welle
fotó: freepik
Jön a hatnapos munkahét, de csak a felsővezetőknek - olvassa el korábbi cikkünk!
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A kutatás szerint a női munkavállalók kiégése évi 7,5 milliárd fontba kerül az őket foglalkoztató vállalatoknak. Teljes cikk
A vezérigazgató egy levelében arra buzdította az alkalmazottakat, hogy fogadják el a technológia által hozott változásokat, hogy versenyképesek... Teljes cikk
Egy jelentés szerint a különböző generációkhoz tartozó munkavállalók egyaránt aggódnak az adósságaik törlesztése, a fontosabb élethelyzetekre... Teljes cikk
- Válságban a fuvarozás – minden eddiginél nagyobb gond a járművezető-hiány 1 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 2 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 3 hete
- Van egy ország, ahol elérhető álom a négynapos munkahét - mi a titkuk? 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- A Volkswagen egyik gyára áttérhet a négy napos munkahétre 1 hónapja
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- Rövidítene a munkanapokon két közép-európai ország - forradalmi lépés vagy gazdasági öngól? 1 hónapja
- "Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál 1 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja