kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Mi kell a sikeres álláskereséshez? – Job Klubban jártunk

Négy évvel ezelőtt indult a budapesti MagNet Közösségi Házban egy nonprofit kezdeményezés. A Job Evolution nevű tanácsadó cég az álláskeresésben elakadt munkavállalóknak segít kéthetente ingyenesen a "Job Klubban". Megnéztük, hogyan zajlik egy ilyen rendezvény és néhány útravalót is gyűjtöttünk.

images

Négy évvel ezelőtt indult a budapesti MagNet Közösségi Házban egy nonprofit kezdeményezés. A Job Evolution nevű tanácsadó cég az álláskeresésben elakadt munkavállalóknak segít kéthetente ingyenesen a "Job Klubban". Megnéztük, hogyan zajlik egy ilyen rendezvény és néhány útravalót is gyűjtöttünk.

-„Épp gyesen vagyok, így már gyerekek mellől kell terveznem a továbbiakat.”

-„20 éve vagyok egy munkahelyen és régóta érzem, hogy váltanom kell. De nagyon izgulok, mert fogalmam sincs, mi vár rám egy interjún” ”Szakmailag érdekelne ez is, az is - de pont a bőség zavara miatt nehéz néha a választás.”

-”Én viszont pontosan tudom, mit akarok szakmailag - csak az odavezető úthoz nem találom az iránytűt”

Csak úgy röpködnek a személyes történetek a „Job Klub" nevet viselő renezvényen. Vegyes a szakma-paletta is: a hozzászólók között profi logisztikus, controller éppúgy akad, mint nyugdíjazás előtt álló mérnök és épp a bőség zavarával küszködő vállalkozó. Egy közös: most mind tanulni akarnak. Így a teremben körbe pillantva csupa nyitott jegyzetfüzetet látunk.

Merthogy itt ma Job Klub zajlik. Ahol 12, információra éhes álláskereső vár tanácsra  -  és arra, hogy a többiekkel közösen áttárgyalt sztorikból is okulva végül újabb lépést tegyenek a sikeres álláskeresés és találás irányába. A délelőtt felelőse pedig Hadas - Hajdu Helga HR, -és outplacement - szakértő. Aki lassan 4 éve hozta létre és vezeti a kéthetenkénti Job Klub üléseket.

Ne akármilyen állást fogadjunk el

Ahol egyébként senkit nem szeretne elkapkodott döntések meghozatalára bíztatni. ”Soha nem az a cél, hogy az álláskereső kompromisszumból minél előbb találjon valamilyen, ám számára egyáltalán nem  kedvező munkakört. Sokkal inkább az, hogy bár néha nagyobb energiabefektetés útján és árán, végül mégis megtalálja azt a pozíciót, amelyben  hosszabb távon is otthonosan, megelégedetten érezheti magát.”

Kezelni kell a lelket elbocsátás után

Ám ehhez az álláskeresés során felmerülő lelki tényezőket sem szabad figyelmen kívül hagyni.  ”Az állásvesztés vagy felmondás után mindenki kivétel nélkül átmegy a sokk, az optimimus, a pesszimizmus és a fatalizmus állomásain is. Ám fontos, hogy az állomásokat végigjárva segítséget kapjon a  problémák feldolgozásában. Máskülönben megtörténhet, hogy a problémák át nem beszélése miatt majd az állásinterjún ”robban a bomba”.  Nem túl kellemes, amikor például az előző vezetőjére neheztelő álláskereső a sérelmei miatt az interjúztatóra zúdítja minden dühét - de gyakrabban fordulhat elő, mint gondolnánk. ”

Ám az is rengeteget segíthet, ha a keresés kudarcai közben tudatosan idézünk fel pozitív élményeket, eseményeket az elmúlt időszakból vagy életünk bármely területéről. Például 8 percet szánva arra, hogy egy képzeletbeli képernyőn, filmélményszerűen lepörgetjük magunkban mindezt. És egy újabb 8 percben már arra keresve a választ: mi minden történt akkor? És vajon minek köszönhetően alakultak úgy a dolgok, ahogy?

Nem kudarc, hanem a tanulási folyamat része!

Szintén hasznos és inspiráló lehet az álláskeresésnél és a karrierépítésben, ha a menet közben felmerülő kihívásokat és nehézségeket nem kudarc, hanem tanulási folyamat gyanánt fogjuk fel. ”Vegyünk példát Edisonról! A több mint 1093 szabadalmat jegyző tudós - feltalálónak például közel 10 ezer próbálkozásra volt szüksége az izzó kivitelezéséhez. Ő viszont úgy fogalmazott: nem 9998 kudarc érte. Hanem épp ennyi alkalommal tanulmányozhatta, hogyan nem lehet jól villanykörtét készíteni.” 

A HR-es sem mindig ideális álláskereső

Sok álláskereső viszont már akkor nyúl mellé, ha a pályázási folyamatban csak az egyik fázisra fektet hangsúlyt - de a szintén fontos másikat valami miatt figyelmen kívül hagyja. ”Egyszer épp egy HR-tanácsadó került nehéz helyzetbe: a felszámolás alatt lévő gyárban a részlegének saját maga felszámolásában is részt kellett vennie. Mivel profinak ismertem a hölgyet, nem gondoltam, hogy pont neki nem fog menni az álláskeresés. Csak aztán fél év múlva csodálkozva láttam, hogy a számtalan interjúbehívás ellenére még mindig semmi eredmény. Ám később, a vele való beszélgetésből már kiderült: bár ő végig ”nagyon jól érezte magát az interjúkon”, valahogy a személyes jelenlétével végig dominálta a beszélgetést, az asztal túloldalán ülővel mit sem törődve.”

Ráadásul picit azt is hitte, hogy egy jó CV mindent visz.” A tanulság: nem szabad túldimenzionálni a CV - k szerepét, hiszen azoknak csak az állásinterjúkra kell bejuttatniuk a pályázót.  Az interjúk egyoldalúságát pedig úgy lehet a legjobban elkerülni, ha együtt vagyunk az eseménnyel - de nem görcsösen a következő mondat megfogalmazásán jár az eszünk a beszélgetés közben sem.”  

Networkingre is használható

A Job Klub során tehát számos gyakorlati példát is kielemezhettek a résztvevők Helgával. Emellett kontakttgyűjtésre és kapcsolatépítésre is remek a klub: az ülés végén többen azonnal névjegy, -és telefonszám-cserébe fogtak. Sőt egy jelenlévő HR – es még pénzügyes és bérszámfejtő pozíciókat is ajánlott az érdeklődőknek. Aki tehát szeretne, ne habozzon jönni!

A Job Klub minden 2. hét csütörtökön délelőtt fél 10- től várja az álláskeresőket a MagNet Közösségi Házban a budapesti Andrássy úton. A legközelebbi rendezvény október 6-án 9.30-kor kezdődik „Kompetenciatérkép, karrier iránytű” címmel.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Diákmunka tanulás mellett Dániában

Mrsán Zoltán egy évvel ezelőtt költözött ki Dániába. Multimédia szakon tanul Kolpingban és részmunkaidőben dolgozik. Hogyan jutott ki? Mennyi... Teljes cikk

Álláslehetőségek Dániában

Dánia május elsejétől megnyitja álláspiacát a 2004-ben csatlakozott uniós tagországok - köztük Magyarország - munkavállalói előtt. Ez azt... Teljes cikk

Munkajogi kisokos (új) dolgozóknak

Pályakezdők körében nagyobb, ám még több éves munkatapasztalattal rendelkező körében is megfigyelhető bizonytalanság, mit tehet meg a főnök a... Teljes cikk