Mik a "legmenőbb" szakmák?
A tűzoltókban, a pilótákban, a gyógyszerészekben és az ápolókban, orvosokban bíznak leginkább az emberek - áll egy felmérésben. A szakmák elismertsége a dolgozók szemszögéből nézve is érdekes: egy másik kutatás arra kereste a választ, hogy a dolgozók megítélése szerint milyen a presztízse a foglalkozásuknak.
A lánglovagok mellett a pilótákban, a gyógyszerészekben, a tanárokban és az ápolónőkben bízunk. A lista utolsó két helyét a futballisták és a politikusok foglalják el. Európában nagyobb az elismertsége az orvosi és a rendőri munkának, mint Magyarországon, mi viszont jobban bízunk a bírókban, a papokban, a meteorológusokban és a pénzügyi tanácsadókban, mint a kontinensátlag. (A teljes listáért kattintson!)
A Lánglovagok Egyesület Év Tűzoltója 2010 címének kitüntetettje, Rubóczki Zoltán tűzoltó főtörzsőrmester, az önkéntes Ajaki Tűzoltó Egyesület elnöke.
A tanárok nem érzik a megbecsültséget
A Readers Digest kutatása szerint Magyarországon a tanárokban jobban bízik a lakosság, mint az orvosokban vagy az ápolókban (az európai összesített adatokban viszont az egészségügyi dolgozók megelőzik az oktatókat). Ennek ellenére a magyar pedagógusok egyáltalán nem érzik a megbecsültséget áll az Educatio Nonprofit Kft. által koordinált Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) tanulmánykötetében. A munka presztízsének megítélése a frissdiplomások szubjektív sikerességének része, ezért a DPR adatfelvétele során kitértek arra is, hogy a válaszadók mennyire elégedettek a munkájukkal.
A természettudományi végzettségűek - akik főként tanárként dolgoznak - alapvetően alacsonynak érezték a társadalmi megbecsültségét. A válaszok alapján az derült ki, hogy a fiatal tanárok úgy érzik: a végzettségük kifejezetten alacsony presztízsű. Az informatikusok és a mérnökök megbecsültsége ezzel szemben elég jó, őket azonban jóval kevésbé érdekli, hogy mit gondolnak róluk az emberek.
Az orvosi és a jogász szakma elismertsége a legmagasabb - derült ki a kutatásból. Fónai Mihály, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának docense a Frissdiplomások 2010 című konferencián arról beszélt, hogy a jogi és igazgatási területre járó, valamint a már végzett fiatalokat mi befolyásolta a pályaválasztás során. A szakma presztízse nagyon sokat nyomott a latban, amikor ezek a fiatalok eldöntötték, hogy a jogi pályát választják. A Reader's Digest adatai szerint az ügyvédekben a magyarok 40 százaléka, a bírókban pedig a válaszadóknak több mint a fele megbízik (Az összeurópai eredmény 42, valamint 46 százalék.)
Az elismertség és a bér nincs köszönő viszonyban
A tűzoltók és a katasztrófavédelemben dolgozók munkáját jobban meg kellene becsülni mind anyagilag, mind pedig erkölcsileg mondta Tarlós István, Budapest főpolgármestere a napokban. A városvezető közölte: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal együtt fog küzdeni az anyagi források megszerzéséért és a dolgozók biztonságos munkavégzéséért adta hírül a távirati iroda.
Az egészségügyi dolgozók bére is alacsony. A Semmelweis Egyetemen végzett orvosok nettó átlagkeresete 142 670 forint, az intézmény Egészségtudományi Karáról kikerülők fizetése viszont nem éri el a 117 ezer forintot. (A KSH adatai szerint sem éri el a humán-egészségügy, illetve a szociális területeken dolgozó diplomások nettó bére a 117 ezer forintot.) Az alacsony bérek ellenére mégis igen magas a pálya presztízse a felmérések szerint.
A jogi pálya az elemzők szerint egyre telítettebb, mégis nagyon sok fiatal próbál bekerülni: 2010-ben összesen közel 6800-an jelentkeztek a jogász osztatlan képzésre. A pályaválasztást nemcsak az elismertség, hanem a relatíve magas kereset is befolyásolja. A DPR kutatás alapján a 2007-ben végzett jogászok és igazgatási szakemberek saját bevallásuk szerint átlagosan 150 ezer forintnál többet kapnak kézhez (fontos azonban tudni, hogy az átlagban nem csak az ügyvédek, bírók szerepelnek, hanem a jóval alacsonyabb keresetű igazságügyi ügyintézők is). Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzettek nettó átlagbére 170 ezer forint felett van, a Miskolci Egyetemről kikerülőké viszont ennél lényegesen kevesebb, nem éri el a 130 ezret sem.
Az informatikusok és a mérnökök keresete a teljes diplomás átlag feletti, a természettudományi végzettek átlagjövedelme viszont 14 százalékkal alatta marad annak mondta Kiss László, az Educatio elemzője, aki a reál diplomát szerzettek helyzetéről beszélt a konferencián. Az IT-szakembereknek 154 660, a mérnököknek 144 780 forint a nettó átlagjövedelme, a TTK-t végzettek viszont 116 180 forintot kapnak kézhez. A diplomás átlagfizetés a 2007-ben végzetteknél a DPR felmérése szerint 135 440 forint.
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
A férfiaknál az olimpiai bajnok úszó Kós Hubertet, a nőknél a Párizsban szintén aranyérmes öttusázó Gulyás Michelle-t választotta meg a 2024-es... Teljes cikk
Emberkereskedelem és kényszermunka miatt jogerősen tizenkét év fegyházbüntetést szabott ki kedden a Pécsi Ítélőtábla egy szekszárdi férfira, aki... Teljes cikk
Az Egyesült Királyságban a FTSE 100-as vállalatok legfelső vezetői a 113-szorosát keresik egy teljes állású munkavállaló medián bérének. Vagyis... Teljes cikk
- Fülöp Attila: humán erőforrásra minden szakmának szüksége van 3 hónapja
- Edzettek vagyunk: így dolgozik egy telefonos ügyfélszolgálatos 3 hónapja
- Egyre többen tanulnak építőipari szakmákat 5 hónapja
- A török hagyományok is bemutatkoznak az idei Mesterségek Ünnepén 6 hónapja
- Építőipar: ezért van szükség az egyetemek és a szakma együttműködésére 6 hónapja
- Így teszik újra vonzóvá a vasúti szakmát 8 hónapja
- Ezek a foglalkozások lesznek keresettek a magyar vidéken 8 hónapja
- Globális polikrízisek a logisztikában: sok a kihívás, de állandó az alkalmazkodás a szektorban 8 hónapja
- Cserepeslemez gyártó szakma - ezekkel az előnyökkel lehet számolni 8 hónapja
- Hátrányos helyzetűek szakmatanulására nyílik pályázat 9 hónapja
- "Hősök adója", avagy miért lehet jobban kihasználni a segítő szakmák munkavállalóit? 9 hónapja