kapubanner for mobile
Megjelent: 13 éve

Mik a "legmenőbb" szakmák?

A tűzoltókban, a pilótákban, a gyógyszerészekben és az ápolókban, orvosokban bíznak leginkább az emberek - áll egy felmérésben. A szakmák elismertsége a dolgozók szemszögéből nézve is érdekes: egy másik kutatás arra kereste a választ, hogy a dolgozók megítélése szerint milyen a presztízse a foglalkozásuknak.

Európa-szerte a tűzoltók iránt a legnagyobb a bizalom, hiszen a válaszadók 93 százaléka nagyon vagy eléggé bízik bennük. Portugália és Oroszország kivételével minden országban 90 százalék fölötti szavazatot kaptak – áll a Reader’s Digest felmérésében, amelyhez 16 országban gyűjtöttek adatokat, és 33 ezernél több kérdőívet elemeztek. Norvégiában van a szakmának a legnagyobb presztízse: ott a kutatásban résztvevők 98 százaléka bízik a tűzoltókban. Belgium, Csehország, Hollandia, Szlovénia és Svédország mellett Magyarországon is a szavazatok 96 százalékát kapták.

A lánglovagok mellett a pilótákban, a gyógyszerészekben, a tanárokban és az ápolónőkben bízunk. A lista utolsó két helyét a futballisták és a politikusok foglalják el. Európában nagyobb az elismertsége az orvosi és a rendőri munkának, mint Magyarországon, mi viszont jobban bízunk a bírókban, a papokban, a meteorológusokban és a pénzügyi tanácsadókban, mint a kontinensátlag. (A teljes listáért kattintson!)

A Lánglovagok Egyesület Év Tűzoltója 2010 címének kitüntetettje, Rubóczki Zoltán tűzoltó főtörzsőrmester, az önkéntes Ajaki Tűzoltó Egyesület elnöke.

A tanárok nem érzik a megbecsültséget

A Reader’s Digest kutatása szerint Magyarországon a tanárokban jobban bízik a lakosság, mint az orvosokban vagy az ápolókban (az európai összesített adatokban viszont az egészségügyi dolgozók megelőzik az oktatókat). Ennek ellenére a magyar pedagógusok egyáltalán nem érzik a megbecsültséget – áll az Educatio Nonprofit Kft. által koordinált Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) tanulmánykötetében. A munka presztízsének megítélése a frissdiplomások szubjektív sikerességének része, ezért a DPR adatfelvétele során kitértek arra is, hogy a válaszadók mennyire elégedettek a munkájukkal.

A természettudományi végzettségűek - akik főként tanárként dolgoznak - alapvetően alacsonynak érezték a társadalmi megbecsültségét. A válaszok alapján az derült ki, hogy a fiatal tanárok úgy érzik: a végzettségük kifejezetten alacsony presztízsű. Az informatikusok és a mérnökök megbecsültsége ezzel szemben elég jó, őket azonban jóval kevésbé érdekli, hogy mit gondolnak róluk az emberek.

Az orvosi és a jogász szakma elismertsége a legmagasabb - derült ki a kutatásból. Fónai Mihály, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának docense a Frissdiplomások 2010 című konferencián arról beszélt, hogy a jogi és igazgatási területre járó, valamint a már végzett fiatalokat mi befolyásolta a pályaválasztás során. A szakma presztízse nagyon sokat nyomott a latban, amikor ezek a fiatalok eldöntötték, hogy a jogi pályát választják. A Reader's Digest adatai szerint az ügyvédekben a magyarok 40 százaléka, a bírókban pedig a válaszadóknak több mint a fele megbízik (Az összeurópai eredmény 42, valamint 46 százalék.)

Az elismertség és a bér nincs köszönő viszonyban

A tűzoltók és a katasztrófavédelemben dolgozók munkáját jobban meg kellene becsülni mind anyagilag, mind pedig erkölcsileg – mondta Tarlós István, Budapest főpolgármestere a napokban. A városvezető közölte: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal együtt fog küzdeni az anyagi források megszerzéséért és a dolgozók biztonságos munkavégzéséért – adta hírül a távirati iroda.

Az egészségügyi dolgozók bére is alacsony. A Semmelweis Egyetemen végzett orvosok nettó átlagkeresete 142 670 forint, az intézmény Egészségtudományi Karáról kikerülők fizetése viszont nem éri el a 117 ezer forintot. (A KSH adatai szerint sem éri el a humán-egészségügy, illetve a szociális területeken dolgozó diplomások nettó bére a 117 ezer forintot.) Az alacsony bérek ellenére mégis igen magas a pálya presztízse a felmérések szerint.

A jogi pálya az elemzők szerint egyre telítettebb, mégis nagyon sok fiatal próbál bekerülni: 2010-ben összesen közel 6800-an jelentkeztek a jogász osztatlan képzésre. A pályaválasztást nemcsak az elismertség, hanem a relatíve magas kereset is befolyásolja. A DPR kutatás alapján a 2007-ben végzett jogászok és igazgatási szakemberek – saját bevallásuk szerint – átlagosan 150 ezer forintnál többet kapnak kézhez (fontos azonban tudni, hogy az átlagban nem csak az ügyvédek, bírók szerepelnek, hanem a jóval alacsonyabb keresetű igazságügyi ügyintézők is). Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzettek nettó átlagbére 170 ezer forint felett van, a Miskolci Egyetemről kikerülőké viszont ennél lényegesen kevesebb, nem éri el a 130 ezret sem.

Az informatikusok és a mérnökök keresete a teljes diplomás átlag feletti, a természettudományi végzettek átlagjövedelme viszont 14 százalékkal alatta marad annak – mondta Kiss László, az Educatio elemzője, aki a reál diplomát szerzettek helyzetéről beszélt a konferencián. Az IT-szakembereknek 154 660, a mérnököknek 144 780 forint a nettó átlagjövedelme, a TTK-t végzettek viszont 116 180 forintot kapnak kézhez. A diplomás átlagfizetés a 2007-ben végzetteknél a DPR felmérése szerint 135 440 forint.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Évi 70 millió forintos fizetésért keresnek háziorvost

Évi 150 ezer fontért, azaz mintegy 70 millió forintért keresnek az Egyesült Királyság legtávolabbi, legeldugottabb szigeteinek háziorvosi... Teljes cikk

Ittasan dolgozó buszsofőr ellen mondták ki az ítéletet

Nem jogerősen egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt az Egri Járásbíróság egy ittasan dolgozó buszsofőrt Egerben - közölte a Heves... Teljes cikk

Autószerelő drogdíler ellen emeltek vádat, aki műhelyében árulta a kábítószert

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem, új pszichoaktív anyaggal... Teljes cikk