Munkahelyi drogfogyasztás: közömbösek a cégek
A magyar munkahelyeken általában titokban marad az alkalmazottak drog- vagy túlzott alkoholfogyasztása, különösen, mivel erről a cégek sem szívesen vesznek tudomást, aminek a híján átfogó programokat sem indítanak - számol be a Világgazdaság.
Hazánkban még nem divat a munkahelyi drogellenőrzés, szemben mondjuk az Egyesült Államokkal, ahol már komoly iparág alakult ki az eredmények hamisítására. Nálunk az ExxonMobil helyi leányvállalata veti drog- és alkoholteszt alá az új belépőket - természetesen előzetes értesítés keretében. Mindezt a cég belső szabályzatában lefektetett elvvel magyarázza a cég, amelynek a lényege a biztonságos és egészséges munkakörnyezet fenntartása.
Aggályosnak véli a munkahelyi drogtesztelést a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezet, mivel a vizeletvizsgálat például több hónapra visszamenőleg is kimutatja a fogyasztást. A Munka törvénykönyve pedig csak azt mondja ki, hogy munkavégzésre alkalmas állapotban kell megjelennie a dolgozónak, azt a cégnek nincs joga ellenőrizni, mit csinál a munkaidőn kívül - hangsúlyozza Sárosi Péter, a TASZ drogpolitikai programvezetője.
Hazánkban az alkoholfogyasztás súlyosabb probléma az illegális drognál, éppen ezért a munkahelyi ellenőrzése is gyakoribb. Az alkoholos befolyásoltságot szintén a Munka törvénykönyve említett passzusára hivatkozva szokták ellenőrizni. A Coca-Cola HBC Hungary-nál például ezt szúrópróbaszerűen nézik, a lebukási arány eddig 5 százalék alatti volt. Az igazi megoldást azonban inkább a cégek sajátosságait figyelembe vevő, komplex munkahelyi prevenciós programok jelenthetik, amelyekben az Egyesült Államok jár az élen. Ott a munkaügyi tárca égisze alatt létrehozott együttműködési partnerség alapján a legtöbb cégnél drogprevenciós stratégiát dolgoztak ki, hogy így segítsék a munkáltatóknak kezelni a problémát.
Világgazdaság / Figyelő