Nagyon bejött az Erste Banknál a home office
Az Erste Bank távolról dolgozó munkatársainak közel 80 százaléka bírná még legalább két hónapon át minden gond nélkül az otthoni munkavégzést, és mintegy 40 százalékuk a jövőben is folyamatosan dolgozna ebben a formában - derül ki a pénzintézet felméréséből.
Kiderült: a beosztottak sokkal jobban bírják a home office-t, mint a vezetők.
A felelősebb beosztásban dolgozók számára nem önmagában a csapat irányítása vagy esetleg a közvetlen kontroll hiánya jelenti a gondot, hanem a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése, ami most nehezebb, mint rendesen.
A vezetők ezen kívül hiányolják a személyes interakciókat - ovasható ki a vállalat belső kérdőívére adott válaszokból.
Az Erste Bank már jóval a kijárási korlátozások bevezetése előtt elrendelte munkavállalóinak a kötelező otthoni munkavégzést ott, ahol erre lehetőség volt. A pénzintézet több mint kétezer fős székházában most mindössze kétszázan dolgoznak, és a fiókhálózatban is igyekeztek csökkenteni a személyes megjelenések számát. Ott váltott műszakokban dolgoznak a munkatársak, ahol pedig ez nem megoldható, rövidebb ideig tartanak nyitva a fiókok.
Az önkéntes, névtelen online kérdőívet kitöltő közel kétezer munkatárs kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a munkaidejének nagyobb részét otthon töltötte, és mindössze egy százalék válaszolta azt, hogy nem tudott dolgozni a veszélyhelyzet alatt.
A többségében otthon dolgozó válaszadók több mint egyharmada tizes skálán tíz pontot adott arra, mennyire komfortos számára a távmunka, míg további mintegy 50 százalékuk adott legalább hét pontot erre a kérdésre.
A vezetőknél ugyanakkor mások voltak az arányok: „csak” a negyedük volt maradéktalanul elégedett, és a körükben magasabb volt az önmagukat kényelmetlenebbül érzők aránya is.
A legnagyobb problémát a helyzetben maga a vírus okozta - a válaszadók fele jelölte meg azt a három legnagyobb nehézség egyikeként, hogy nem tudja, milyen hatással lesz a pandémiás helyzet az ő életére.
További gondként a munka mellett a gyermekek felügyeletének megoldását, illetve a társas kapcsolatok mellőzését jelölték meg sokan, de a kollégákkal folytatott nehézkesebb kommunikáció és az infrastruktúra (a megfelelő berendezés, szék, nagyobb monitor) hiánya is zavarta a válaszadók ötödét.
A vezetők számára a többieknél nagyobb gondot okozott, hogy nehéz összeegyeztetni az otthoni feladatokat a munkaköri elvárásokkal.
Érdekes adat az is, hogy a veszélyhelyzet idején bejáró fiókhálózati dolgozók kevésbé aggódnak amiatt, hogy a pandémiás probléma átalakítja az életüket. A többség számára az a legfontosabb, hogy az új helyzetben is működtetik a hálózatot - harmaduk kifejezetten büszke erre -, és alig 5 százalékuk aggódott a saját egészsége miatt.