kapubanner for mobile
Megjelent: 12 éve

Részmunka: lenne még hova fejlődni

Az adatok alapján a részmunkaidős foglalkoztatásban jól halad a kormány: nem törte meg a 2008 óta növekvő trendet. Bár ez még messze elmarad az uniós átlagoktól.

images

images

2012 első negyedévében Magyarországon 253 ezren voltak részmunkaidőben foglalkoztatva, ami azt jelenti, hogy a foglalkoztatottak teljes létszámának 6,7 százalékát tették ki. 2011 átlagában 6,8 százalékot tett ki az arányuk, ez azonban jelentősen elmarad az uniós átlagtól, mely a 15-74 éves korcsoportban az eurózóna átlagában 20,8 százalék volt, az összes tagállamot figyelembe véve pedig a foglalkoztatottak 19,4 százaléka dolgozott részmunkaidőben az Eurostat szerint. Az unió statisztikai hivatalának módszerével számítva Magyarországon a részmunkaidősök aránya szintén 6,8 százalék volt.

Ilyen összevetésben egyedül Bulgária és Szlovákiában volt 2011-ben alacsonyabb a részmunkaidősök foglalkoztatása. Míg a bolgároknál a foglalkoztatottak 2,3 százaléka dolgozott így, addig a szlovákoknál 3,9 százalék volt az arányuk. Az Unióban az éllovas országok ezen a téren Hollandia, hiszen náluk kimagasló a részmunkaidőben dolgozók aránya: 48,8 százalék. A hollandokat követi az Egyesült Királyság 26,7 százalékos aránnyal, majd Dánia 26,5 százalékkal.

Ennek fényében érthető is, hogy a kormány a részmunkaidős foglalkoztatás növelése mellett határozta el magát, mely a statisztika alapján egyelőre úgy tűnik, hogy megvalósul. Bár ebben az is szerepet játszhat, hogy az adójóváírás kivezetése miatt az alacsonykerestűek bérköltsége megnövekedett, így - főleg a kisvállalkozásoknál - a 8 órában dolgozókat inkább részmunkaidős foglalkoztatottá minősítették át a munkaadók.

Ha negyedéves számokat veszünk alapul, akkor az idei első negyedévi 6,7 százalékos arány fél százalékponttal magasabb az egy évvel ezelőttinél, 6,2 százaléknál. 2010 első negyedévéven a részmunkaidőben dolgozók aránya 5,6 százalék volt, 2009-ben 5, 2008-ban pedig 4,3 százalék. Az alábbi, negyedévenkénti arányokat szemléltető grafikonunkból kiderül, hogy első negyedévek ebből a szempontból mindig a leggyengébbek voltak az adott év során.

Ha azonban az éves arányokat nézzük, egyértelmű a helyzet: a 2008-as 4,3 százalék 2009-ben 5,2-re emelkedett, 2010-ben a foglalkoztatottak 5,5 százaléka dolgozott részmunkaidőben, tavaly pedig ez az arány már 6,4 százalékot tett ki. Tehát egyértelmű az emelkedő tendenciam sőt az alábbi grafikon kiugró eredményt mutat, mely akár a felfutó és felújított közfoglalkoztatási rendszernek is köszönhető.


Adókedvezménnyel is ösztönöz a kormány



A kormány egyébként nemcsak a júliustól elsejétől hatályba lépő új Munka Törvénykönyvével alapozza meg a rugalmas foglalkoztatást, de már eddig is többféle módon támogatta azokat, akik hajlandóak részmunkaidőben foglalkoztatni. Az egyik megoldás a részmunkaidőben foglalkoztató munkáltatóknak nyújtott adókedvezmény, melynek lényege, hogy ha a munkáltató munkakör-megosztáshoz folyamodik (egy 8 órás munkakört két 4 órás részmunkaidős állással helyettesít), akkor a szociális hozzájárulási adóból 7 százalékos kedvezményt érvényesíthet mindkét foglalkoztatott után.

Bár ennek azért van néhány feltétele is természetesen: az egyik 4 órás munkavállalónak gyes-ről vagy gyed-ről visszatértnek kell lennie. A kedvezményt legfeljebb 3 évig érvényesíteni, a munkáltatónak létszámnövekedést kell elérnie a részfoglalkoztatás kezdetét megelőző hónaphoz képest, illetve ez a fajta adókedvezmény más járulékkedvezménnyel, például Start-kártya nem vonható össze.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szakemberhiány miatt szünetel több vizsgálat az Oroszlányi Szakrendelőben

A rendelőben több osztályon is szünetelni fog az ellátás az átmeneti szakemberhiány miatt. Teljes cikk

Egymilliós fizetésért keresnek szakácsot Budapestre

A hirdetés személyzeti étkezést és kedvezményes nyaralási lehetőségeket ígér leendő dolgozóinak. Teljes cikk

A BME idén is számos programmal várja a pályaválasztás előtt álló fiatalokat

A Lányok Napja elnevezésű pályaorientációs programon a résztvevők különböző mérnöki területeket ismerhetnek meg. Teljes cikk