Robotok a Honvédkórházban - nem lesz szükség emberi munkaerőre?
A Honvédkórházban a nyolc csodamasina huszonöt alkalmazott munkájával ér fel, ráadásul gyorsabbak, pontosabbak, megbízhatóbbak, és nem utolsó sorban jóval olcsóbbak hús-vér embertársaiknál - mondja Táborszki Katalin mérnök ezredes, a Honvédkórház főmérnöke. Egy nap 380 szállítási feladatot bonyolítanak le. Sebességük megegyezik egy sétáló emberével. A kórház minden egyes eldugott kis szegletét jól ismerik, köszönhetően a processzoragyukba feltöltött alaprajznak. Képesek kikerülni az akadályokat és a folyosói ajtókat, infraérzékelőikkel megtalálják a sarkokat, odatalálnak a teherliftekhez. Pontosan tudják, mikor melyik osztályra kell hozni vagy vinni konténert. Ők sem fáradhatatlanok azonban: ha úgy érzik, hogy fogytán az erejük, felkeresik a töltőhelyüket.
A "robotalkalmazottak" nem csak hazánkban, külföldön is népszerűek. Az Amazon online áruház nemrég jelentette be, hogy 775 millió dollár értékben vásárol robotokat, hogy raktáraiban gépekkel tehermentesítse dolgozóit. A dél-koreai börtönökben már most megoldották azt, ami az Egyesült Államokban még csak terv: robotok segítségével tehermentesítik az őröket. De nem csak a rácsok között, hamarosan az emberi testben is miniatűr robotok közlekednek majd. A Newcastle Egyetem tudósai apró, tengeriszörny-szerű robotokat alkottak, hogy azok segítségével hatákonyabban feltérképezhessék az emberi szervezetet és diagnosztizálják a betegségeket.
Íme, a jövő!
Egy nemzetközi szakértői csoport - amely európai, köztük német, továbbá japán, izraeli és amerikai tudósokból, valamint kutatókból áll - egy közös projekt keretében most azon dolgozik, hogy a jövőben olyan robotokat fejlesszenek ki, amelyek nemcsak a mozgási, hanem fejlődési, illetve tanulási képességek terén is utolérik az embereket, illetve az állatokat. Eszerint nem robot módjára, hanem teljesen természetesen, minden szögletesség nélkül mozognának, és tanulási képességük, a környezethez való alkalmazkodásuk fejleszthető.
Hír24.hu