Simon Gábor: A keresletorientált szakképzési rendszeré a jövő
Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a keresletorientált szakképzési rendszer kialakításának fontosságáról beszélt a 2008. augusztus 25-én rendezett VII. Nevelésügyi Kongresszuson mondott köszöntőjében, Budapesten.
Az államtitkár ismertette: a minisztérium újragondolta többek között a szakképzés-fejlesztési stratégiát és létrehozta a Térségi Integrált Szakképző Központokat (TISZK), amelyek forráselosztó funkciójuknak köszönhetően a szakiskolákat a piaci igényeknek megfelelő oktatásra ösztönzik. A tárca ösztöndíjat biztosít a hátrányos helyzetű, tanulási nehézségekkel küzdő fiataloknak a Szakiskolai Fejlesztési Program keretében, hogy minél előbb szakmát szerezzenek, illetve, hogy megkönnyítsék a munkaerőpiacra történő belépésüket. A kormányzat fő célja az ösztöndíjjal, hogy megállítsa a szakmunkás tanulók létszámának évek óta tartó csökkenését, visszaállítsa a szakmunkás státusz társadalmi megbecsülését.
A megfelelő szaktudású pályakezdők elhelyezkedési esélyének javítására a régiós szakképzés-fejlesztési források elosztásában meghatározó szerepet ellátó Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok határozzák meg idéntől, hogy az adott régióban milyen szakirányokra, és az egyes szakirányokon belül milyen keretszámokkal iskolázhatnak be az intézmények - számolt be a változásról Simon Gábor államtitkár a kongresszuson.
Az államtitkár kitért a szakképzés jövőbeni helyzetére is. Mint elmondta: minőségi és mennyiségi szempontból a szakképzés csak akkor lesz képes kielégíteni a gazdaság igényeit, ha a képzési kínálat rugalmasan és rövid időn belül alkalmazkodik a piac igényeihez. Ennek érdekében megújult az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) szakmaszerkezete, illetve új szakmai-és vizsgakövetelményekkel egészült ki.
Biztatónak nevezte, hogy a képzés és a gazdaság kapcsolatának erősítésére, az elhelyezkedési lehetőségek bővítése érdekében hazai és uniós források is rendelkezésre állnak. Ugyanakkor problémának tartja, hogy a jelenleg segélyből élők iskolai végzettsége alacsony, ami nehezíti munkába állásukat. "Célunk, hogy a munkára képes, de jelenleg szociális segélyben részesülők olyan szaktudást és kompetenciákat sajátítsanak el, amelynek birtokában fokozatosan vissza- illetve bevezethetők a munkaerőpiacra." - mondta el Simon Gábor a rendezvényen.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A nyugdíjas-élelmiszerutalványt nemcsak a nyugdíjasok, hanem a más, nyugdíjszerű ellátásban részesülők, így a fogyatékossággal élők is... Teljes cikk
Az elmúlt időszakban megjelent téves állításokkal szemben a teljes foglalkoztatotti létszám csökkenése és a foglalkoztatott harmadik országbeliek... Teljes cikk
Valótlan adatot használt a kormány az orvosi bérekről szóló kampányában – derül ki a Magyar Orvosi Kamara által kikért hivatalos adatokból. A... Teljes cikk
- Az orvostudomány és a pszichológia kiemelkedő személyiségei – 1. rész 1 hónapja
- A szakképzésbe is begyűrűzik a mesterséges intelligencia 1 hónapja
- KIM: Technikumi végzettséggel magasabb jövedelem érhető el, mint gimnáziumival 1 hónapja
- Így nézhet ki a 2025/2026-os tanév szakképzési tanév rendje 1 hónapja
- Több mint 1300 diák szakképzését támogatja egy alapítvány 1 hónapja
- Űrrakétát kaptak a jövőhöz – így támogatja az E.ON a gyerekek digitális fejlődését 2 hónapja
- Ő kapta az Év Menedzsere Díjat 2 hónapja
- Így csökkenhet a lemorzsolódás? - egyetemisták segítik a kistelepülésen élők pályaválasztását 2 hónapja
- Együttműködést kötött a BYD a dél-alföldi régió szakképzési centrumaival és az SZTE-vel 2 hónapja
- Ezek az iskolatípusok a legnépszerűbbek a nyolcadik osztály után 2 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 3 hónapja