kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 11 éve

Tiltakozások sora Európában a munka ünnepén

Számos európai országból érkezett híradás május elsejei megmozdulásokról. Az oroszok magasabb béreket követeltek, az olaszok és a franciák a munkanélküliség miatt a munkaerőpiac reformjáért tüntettek, a csehek és a horvátok a kormány ellen tüntettek, a németek pedig az euróövezeti megszorításokat kifogásolták.

Az orosz szakszervezetek méltó béreket követeltek

A Moszkva központjában a szakszervezeti szövetség szervezésében tartott, rendőrségi adatok szerint kilencvenezer ember részvételével zajló meneten a kormányzó Egységes Oroszország párt (JeR) vezető politikusai is megjelentek, mutatva a hatalom és a munkavállalók, valamint érdekképviseleti szervezeteik egységét. A felvonulók méltó munkát és fizetést, valamint az egészségügyi ellátás garantálását követelő jelszavakkal vonultak fel.

Az orosz parlamenti ellenzéki pártok a szakszervezetektől külön vonultak fel az egyébként hagyományosan békés ünnepen. A törvényhozásban a JeR után a második legnagyobb frakcióval rendelkező kommunista párt elnöke a moszkvai Forradalom terén kijelentette: nem tettek le arról, hogy megszerezzék a hatalmat. Gennagyij Zjuganov szerint erre minden esélyük megvan, mivel világos államosítási programmal rendelkeznek. Szerintük a nemzeti energiaforrásoknak "nem 15 oligarchát, hanem az egész népet kell szolgálniuk."

Több orosz városban megrendezték a Novoszibirszkben 10 évvel ezelőtt kitalált, demonstráció helyett "monsztrációnak" nevezett ellenzéki felvonulást. A mintegy kétezer résztvevővel megtartott rendezvényen humoros vagy abszurd jelmezekben és jelszavakkal vonultak a kreatív tüntetők, bírálva a sajátos orosz demokráciát. Az ötletgazda, Artyom Loszkutov képzőművész az "Előre a sötét jövőbe" felirattal vonult.

A monsztráció kitalálója ellen tavaly büntetőeljárást indítottak, mert a Pussy Riot orosz punkegyüttes egyik legnagyobb támogatójaként a Vlagyimir Putyin orosz államfő hatalma ellen tiltakozó fiatal nőket ábrázoló ikonokat állított ki, hogy a képek eladásából segítse őket.

Franciaországban a munkanélküliség volt a fő téma

Az egyre növekedő munkanélküliséggel szembeni türelmetlen társadalmi hangulat határozta meg Franciaországban a május elsejei nagygyűléseket: a munkaerőpiac reformját illetően megosztott szakszervezetek külön-külön ünnepeltek, s viszonylag keveseket mozgósítottak. Eközben az felmérések szerint egyre népszerűbb szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) elnöke, Marine Le Pen "a remény fénysugarának" állította be magát az "Európa sötétségébe bezárult" Franciaországban.

A hatalomba egy évvel ezelőtt visszatért baloldallal szemben a munka ünnepén a szakszervezetek két nagy táborba oszlottak a kormányt baloldalról támadó CGT körül, illetve a munkaerőpiac rugalmasabbá tételét célzó megállapodást aláíró reformpárti CFDT körül. A mintegy 40 ezer embert vonzó hagyományos párizsi szakszervezeti felvonulást a CGT felhívására a megszorító politika és a társadalmi bizonytalanság visszautasítása jellemezte.

"Nagy az elégedetlenség, és ennek ki kell fejeződnie. Nyílt levelet intéztünk a kormányhoz, amelyben emlékeztettük az ígéretek és a meghozott intézkedések közti különbségre" - mondta a menet élén Thierry Lepaon, a CGT vezetője.

Mintegy 120-150 ezren vonultak fel országszerte a megszorító politika ellen tiltakozva, ami viszonylag kevésnek számít Franciaországban. A CFDT vezetője, Laurent Berger is az európai megszorítások ellen tiltakozott a Reims városában rendezett majálison. Szerinte elfogadhatatlanok az európai állampolgárokra erőltetett feltételek, amelyek helyett "szociális és gazdasági Európára" lenne szükség. Franciaországban 3,2 millió álláskeresőt tartanak nyilván, amely történelmi rekordnak számít.

Délelőtt 5-6 ezren gyűltek össze a Nemzeti Front (FN) hagyományos május 1-jei nagygyűlésén, a párizsi Opera előtti téren, ahol Marine Le Pen arról beszélt, hogy az elmúlt egy évben Francois Hollande elnökkel folytatódtak a "sötét idők". A szélsőjobboldali politikus szerint Franciaország "belesüllyedt a vég nélküli megszorítások abszurd politikájába, mert mindenáron a rendszer megmentéséről van szó". "Mindig igent mondanak Brüsszelnek, Berlinnek, minden körülmények között a nagytőke mágnásainak, a frankfurti központi bank szervilis szolgálóinak vagy az Európai Bizottságnak" - fogalmazott Le Pen.

Az FN elnöke szerint a francia nép mára megértette, hogy "semmi nem változott" Nicolas Sarkozy egy évvel ezelőtti veresége óta, s az ország "ugyanabban az alagútban" halad tovább. "A gondolatcsatát már megnyertük, mert a mi gondolataink határozzák meg a közbeszédet, a francia közélet gravitációs középpontja lettünk" - hangsúlyozta a szélsőjobboldali politikus.

A Le Pent "elnökként" ünneplő, nemzeti színű lobogókat lengető tömeg Hollande lemondását követelte, és azt kiabálta, hogy "Franciaország a franciáké". A tavalyi elnökválasztáson 18 százalékkal harmadik helyen végzett Le Pen a felmérések szerint 21-23 százalékkal fej-fej mellett az élen végezne a jelenlegi államfővel, ha most tartanák az elnökválasztást.

Olaszországban a "nem létező" munkát ünnepelték

"Munkáért, ami nincs" jelszóval vonultak fel az olasz szakszervezetek tagjai szerdán, miközben Enrico Letta kormányfő a Monti vezette szakértői kormány munkaügyi reformjának módosítását ígérte.

A CGIL, CISL és UIL szakszervezeti föderáció közösen tartotta meg május elsejei felvonulását Perugiában. Jelképes helyszínről beszélt Susanna Camusso CGIL-főtitkár, mivel az umbriai városban márciusban egy csődbe ment vállalkozó elkeseredésében lelőtte a tartományi hivatal két dolgozóját, majd öngyilkos lett.

A szakszervezetek "válságosnak" nevezték az itáliai foglalkoztatási helyzetet. Azt szorgalmazták, hogy az adócsalás elleni küzdelemből szerzett összeget az állam a béregyenlőtlenségek kiegyenlítésére és munkahelyteremtésre fordítsa.

A dolgozói érdekképviseletek arra emlékeztettek, hogy a 25 éven aluli olasz fiatalok közötti munkanélküliségi ráta meghaladja a 38 százalékot.

Enrico Letta miniszterelnök Párizsból üzent a szakszervezeteknek, bejelentve, hogy kormánya rugalmasabbá kívánja a Monti-kormány által alig egy éve bevezetett munkaügyi reformot.

Nápolyban a szakszervezeti menetet az úgynevezett Tudomány Városában tartották. A kutatásnak és tudománynak szentelt kiállítótér márciusban leégett, a hatóságok szerint a camorra helyi bűnszervezet gyújtotta fel.

Torinóban a május elsejei felvonuláson részt vevő Piero Fassino polgármestert, a balközép Demokrata Párt (PD) politikusát tüntetők csoportja tintával teli tojásokkal dobálta meg.

Rómában a hagyomány szerint könnyűzenei koncerttel ünnepelték meg május elsejét a lateráni Szent János bazilika előtti téren.

A kormányt bírálta a cseh baloldal a május elsejei akciókon

Kemény bírálatok hangzottak el a Petr Necas miniszterelnök vezette jobbközép cseh kormánynak címezve a hagyományos május elsejei nagygyűlések és felvonulások alkalmával szerdán Csehországban.

Míg a nagy baloldali pártok ünnepségei rendzavarás nélkül zajlottak le, addig a parlamenten kívüli szélsőjobb felvonulásain és gyűlésein kisebb incidensekre és dulakodásokra került sor.

"Könnyezik a demokrácia országunkban, ha látja az egyre terjedő szegénységet és az emberi jogok mindennapos megsértését" - jelentette ki Marta Semelová parlamenti képviselő a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) prágai nagygyűlésén. Az ünnepségen a hűvös idő ellenére mintegy 2500-3000 többnyire idősebb ember jelent meg. A cseh média is felfigyelt arra, hogy Jan Kavan, Milos Zeman szociáldemokrata kormányának (1998-2002) külügyminisztere is a résztvevők között volt.

A legutóbbi felmérések szerint a kommunista párt a harmadik legnépszerűbb párt Csehországban, 16-17 százalékos támogatottsággal.

A 25-30 százalékos támogatottságnak örvendő Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke, Bohuslav Sobotka a dél-morvaországi Vyskovban több ezer ember előtt azt mondta: ha a párt jövőre hatalomra kerül, eltörli a mai kormány számos rendelkezését. Konkrétan a nyugdíjreformról beszélt, amely a párt szerint "társadalomellenes". A szociáldemokratáknak a magánnyugdíjpénztár bevezetése ellen vannak a legfőbb kifogásaik.

A Necas vezette Polgári Demokratikus Párt (ODS) délután megtartotta hagyományos prágai majálisát. Bohuslav Svoboda prágai főpolgármester beszédében azt mondta, félő, hogy a jövő évi parlamenti választások után újra kormányzati pozícióba kerülhetnek a kommunisták. "A demokraták legfőbb feladata megakadályozni a kommunisták visszatérését a hatalomba" - hangsúlyozta Svoboda. Az ODS népszerűsége az utóbbi hónapokban jócskán visszaesett, s jelenleg 10-12 százalék körül mozog.

Több városban a cseh szélsőjobboldal felvonulásokat tartott általában 300-400 személy részvételével. Az akciók erős rendőri biztosítás mellett zajlottak, nehogy a résztvevők összeverekedjenek az ellenük tüntető anarchistákkal. Üvegpalackok és kövek dobálása így sem maradt el, s több helyen dulakodások és verekedések is voltak. Prágában a rendőrség 17 szélsőjobboldali tüntetőt előállított és igazoltatott, miután megpróbálták erővel áttörni a rendőrkordont. Nagyobb rendbontásra azonban sehol sem került sor.

Kormányellenes szakszervezeti tüntetést tartottak a munka ünnepén Zágrábban

A takarékosságot célzó kormányzati politika ellen szervezett tömegdemonstrációval emlékeztek meg horvát szakszervezetek a munka ünnepéről szerdán Zágrábban.

A "Váltsatok irányt!" jelszó alatt tartott demonstrációt öt szakszervezeti tömörülés szervezte a szociáldemokrata Zoran Milanovic vezette balközép koalíciós kormány takarékoskodó gazdaságpolitikáját ellenezve. A tiltakozók a többi között munkahelyteremtést, jóléti államot, a bankok és a pénzügyi szektor megadóztatását, a béreket nem fizető cégek szankcionálását követelték.

Becslések szerint a zágrábi Jellasics téren mintegy 15-20 ezren demonstráltak, sokan közülük különbuszokkal érkeztek vidékről a fővárosba. A tiltakozók délelőtt a Francia Köztársaság terén gyülekeztek, majd onnan sípokkal, kereplőkkel, csörgőkkel felszerelkezve vonultak a főváros központi terére, ahol szakszervezeti vezetők mondtak beszédeket.

A felszólalók irányváltást követeltek a balközép kormányzattól, ellenkező esetben hatalomváltást, előre hozott választásokat helyeztek kilátásba Horvátország július elsején esedékes európai uniós csatlakozása után.

A hónapokkal ezelőtt bejelentett szakszervezeti megmozdulást ellenzéki pártok - a baloldali dolgozók pártja (Hrvatski laburisti - stranka rada) és a 2011 decemberéig kormányzó jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) -, valamint a katolikus egyház, továbbá civil szervezetek is nyíltan támogatták.

A békés tüntetés után a tiltakozók egy része átvonult a zágrábi Maksimir parkba, a főváros rendezésében tartott hagyományos majálisra.

A munka nemzetközi ünnepéről országszerte megemlékeztek Horvátországban. Helyi sajtóbeszámolók szerint a közelgő helyhatósági választások miatt idén a szokásosnál is több politikus jelent meg az ünneplőknek ingyen babgulyást és szórakoztató műsorokat kínáló rendezvényeken.

A német szakszervezetek az euróövezeti megszorítások ellen tüntettek

Élesen bírálták a német szakszervezetek a Merkel-kormány uniós politikáját szerdán a május elsejei nagygyűléseken, hangsúlyozva, hogy a megszorítások helyett a jóléti állam stabilizálására kell törekedni az euróövezeti válság kezelésében.

A német szakszervezeti szövetség (DGB) csaknem 450 ünnepi rendezvényén összesen több mint 400 ezren vettek részt. A megmozdulásokon irányváltást követelték a kormánytól az euróövezeti válság kezelésében. Európát "nem szabad agyonspórolni" - emelte ki Michael Sommer, a DGB elnöke a müncheni központi rendezvényen.

A szakszervezeti vezető szerint vissza kell térni a konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíció 2008-2009-ben alkalmazott válságkezelő módszeréhez. "A siker receptjét a gazdaságélénkítő programok, a munkanélküliség elleni védelem, a gyárak megmentése és szociális partnerek együttműködése alkották" - mondta Sommer. Érthetetlen, hogy Angela Merkel kancellár miért éppen a sikeres modell fordítottját próbálja rákényszeríteni a válságba jutott euróövezeti országokra - tette hozzá.

A demonstrációkon a szakszervezeti mozgalom számos hagyományos követelését is megerősítették, állást foglaltak a bérezésben megmutatkozó nemi különbségek megszüntetése, és a törvényileg rögzített minimális órabér intézményének bevezetése mellett, valamint sürgették a neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) betiltását.

A munka ünnepének rendezvényei mellett több német városban szélsőjobboldaliak, valamint az ellenük tüntetők is felvonultak. Országszerte hétezer rendőr igyekezett megakadályozni a szélsőjobb és a legtöbb esetben nagyságrendekkel nagyobb számban megjelenő ellentüntetők összeakaszkodását. A berlini Schöneweide városrészben, a neonáci szubkultúra egyik központjában a rendőrség könnygáz és vízágyú bevetésével tartotta távol az NPD 500 szimpatizánsának felvonulásától a menet feltartóztatására összesereglett körülbelül kétezer ellentüntetőt.

A német fővárosban a nyolcvanas évek vége óta szinte mindig zavargásokkal ér véget május elseje. A súlyosabb összecsapások általában késő este kezdődnek a főként bevándorlók lakta Kreuzberg kerületben, a szélsőbaloldali csoportok által szervezett hagyományos, úgynevezett forradalmi május elsejei felvonulás után.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Utcára vonultak a pedagógusok Brüsszelben

A megmozduláson több mint ötezren vettek részt. Teljes cikk

A brit dolgozók 78 százaléka a munkahelyi stressz miatt mondana fel

A brit gazdaság csak tavaly 17,1 millió nap betegszabadságot veszített a munkahelyi stressz és szorongás miatt. Teljes cikk

Megverték a jegyvizsgálót, megtámadták a mozdonyvezetőt - tiltakozásul leállnak a vonatok

Három percre megáll minden vonat Hollandiában szombat este, tiltakozásul a vasúti dolgozók elleni támadások miatt - jelentette be hétfőn a Holland... Teljes cikk