kapubanner for mobile
Megjelent: 13 éve

Többfrontos harc az új munkatörvénykönyv ellen

Czomba Sándor munkaügyi államtitkár parlamenti felszólalásában kifejtette, nincs vége a háromoldalú egyeztetéseknek az új munka törvénykönyvével kapcsolatban. Megszólalt az ellenzék is: az MSZP elnöke megismételte pártja korábbi ígéretét, miszerint a szakszervezetek valamennyi kezdeményezését benyújtják a Háznak módosító javaslatok formájában, az LMP pedig országos tiltakozóakcióba kezd annak érdekében, hogy a parlament ne fogadja el az új törvénykönyvet. A parlament ma kezdte meg a nyolcórás általános vitát a tervezetről.

Nincs vége a háromoldalú egyeztetéseknek az új Mt.-ről, még ha nem is arról szól ez, hogy a kormány pogácsázik a munkaadókkal és a munkavállalókkal - mondta az Országgyűlésben napirend előtt Czomba Sándor munkaügyi államtitkár a Világgazdaság írása szerint. Czomba Sándor szerint a javaslatban egy pont sincs, amely ne volna érvényben valamelyik európai országban.

Czomba Sándor hangsúlyozta, hogy a kormányprogram egymillió új adózó munkahely létrehozását határozta meg célként 2020-ig; e célnak az elérése számos eszközt igényel, ezek egyike az új munka törvénykönyve kidolgozása. Azt mondta: a javaslat fokozott figyelemmel van a kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességi igényeire, tágabb teret enged a felek megállapodásainak és csak annyiban avatkozik be e megállapodásokba, amennyiben a munkavállalók garanciális érdekeinek biztosítása, illetve a nyomós közérdek védelme érdekében szükséges.


144 évnyi munkaóra



A hétfői ülés első óráinak gazdasági témái közt volt a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata is: Halász János államtitkár fejtette ki, hogy a rokkantak vizsgálatának módszerét később dolgoznák ki. Ezt válaszolta arra, hogy az MSZP-s Tóth Csaba saját számolásai alapján állítja: a jelenlegi tervek mellett összesen 144 évnyi munkaórába kerülne mindenkit felülvizsgálni.


Módosító javaslatokat nyújt be az MSZP



A műszakpótlék, a munkaközi szünetek, a túlóra kifizetése és a területi minimálbér kérdésében is módosító javaslatokat terjeszt be az új munka törvénykönyvének javaslatához az MSZP a szakszervezetek kérésére - írja az MTI.

Mesterházy Attila pártelnök és Gúr Nándor, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának szocialista elnöke erről azt követően számolt be sajtótájékoztatón, hogy kedden ágazati szakszervezetekkel egyeztetett a kormány előterjesztéséről. Az MSZP elnöke megismételte pártja korábbi ígéretét, miszerint a szakszervezetek valamennyi kezdeményezését benyújtják a Háznak módosító javaslatok formájában, függetlenül attól, hogy azzal a szocialista frakció egyetért-e, hogy azokról valódi vita zajlódhasson a parlamentben. Mesterházy Attila szerint ugyanis jelenleg nincs valódi társadalmi párbeszéd a munkavállalók számára igen fontos előterjesztésről, a kormány csupán kiválasztott szereplőkkel tárgyal, valódi tartalom nélkül.

Hangsúlyozta: pártja a javaslatot - amelynek általános vitája szerdán kezdődik - nem támogatja, hiszen az szerintük csökkenő kereseteket, gyengébb munkajogi védettséget, romló munkafeltételeket és növekvő kiszolgáltatottságot eredményez a munkavállalók számára. Hozzátette: mindezek miatt a javaslat elfogadása esetén várhatóan az Alkotmánybírósághoz és nemzetközi fórumokhoz is fordul majd az MSZP, és népszavazást is kezdeményez a kérdésben, valamint alternatív törvénytervezet kidolgozásába kezd.

Gúr Nándor a többi közt az egyes pótlékok szabadidőben való megváltását, a kauciófizetési kötelezettséget vagy a műszakpótlékok megkurtítását kifogásolta, és torzónak nevezte a területi minimálbér ötletét. A kormány a gazdasági hibák sokaságát követően csak arra képes, hogy megszorítsa a munkaadókat, számukra pedig arra ad lehetőséget, hogy a munkavállalóikat megnyomorítsák - mondta.


Tiltakozásra biztat az LMP



Az LMP országos tiltakozóakcióba kezd annak érdekében, hogy a parlament ne fogadja el az új munka törvénykönyvét - jelentette be kedden sajtótájékoztatón Szabó Zsolt. Az ellenzéki párt fejlesztéspolitikai szakszóvivője azt mondta, szeretnék, ha a választók közül minél többen írnának levelet vagy e-mailt az egyéni országgyűlési képviselőiknek, arra kérve őket, hogy ne szavazzák meg a jogszabályt. Reményének adott hangot, hogy sikerül egy olyan "kritikus tömeget" mozgósítaniuk, amelyik ráveszi a "fideszes törvénygyárat" arra, hogy ne támogassa a javaslatot.

Hozzátette, hogy pártjuk honlapjára feltettek egy mintalevelet is, amely mellett található egy, a képviselők hivatalos elérhetőségeit tartalmazó dokumentum is. Szabó Zsolt külön kitért arra, hogy mintalevelük tartalmaz egy figyelmeztető szöveget is, ami arról szól, hogy a politikusoknak az őket a parlamentbe juttató állampolgárokat kell képviselniük. Kaufer Virág képviselő megismételte korábbi álláspontjukat, amely szerint a kormány arra használja a munka törvénykönyvét, hogy kiszolgáltatottabbá tegye a munkavállalókat.

Hozzátette, üdvözlik, hogy az időskorú és a kisgyermekes munkavállalók helyzete nem romlik a jogszabályban. Azzal viszont nem tudnak egyetérteni, hogy a törvény alapján többet kell majd dolgozni, kevesebb pénzért és gyengül a munkaadókkal szembeni érdekérvényesítési képesség - mondta a képviselő. Felhívta a figyelmet, hogy a munkavállalóknak, az őket ért érdeksérelem esetén, sokkal nehezebb lesz a bíróságon érvényesíteni az igazukat. Hangsúlyozta, hogy az LMP a szakbizottságban sem támogatta a javaslatot, és a parlamenti vitában is mindent megtesz majd, hogy azt ne fogadják el.


Munkabeszüntetés helyett marad az útzár



A sztrájktörvény módosításával - amelynek következményeként a közszolgáltatásokat biztosító cégeknél gyakorlatilag lehetetlenné vált a munkabeszüntetés - a sztrájk lehetőségét elvették az emberektől, s a munkavállalókat kiszorították az utcára -– állítják szakszervezeti vezetők. A Liga is ezzel magyarázza, hogy miért nem sztrájkkal, hanem félpályás útlezárásokkal próbál nyomást gyakorolni a döntéshozókra - írja a Népszabadság.

A Fővárosi Bíróság egy ítéletében ki is mondta: munkabeszüntetés csak a munkaviszonnyal összefüggő, kollektív munkaügyi vitában érvényesíthető gazdasági és szociális érdekek kapcsán kezdeményezhető. Ez az alkotmányjogász szerint a sztrájkjog kifejezett korlátozását jelenti, és igencsak kérdésessé teszi, hogy lehetséges-e egyáltalán - esetleg csak bizonyos követelések tekintetében - politikai jellegű sztrájkot hirdetni.

Világgazdaság/Magyar Nemzet/Népszabadság/MTI
  • 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BMEinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Hankó Balázs elmondta, hogy lesz erős az európai gazdaság

Versenyképességi fordulat kell, mert akkor lesz erős Európa, akkor lesz erős az európai gazdaság, ha felveszi a versenyt az Egyesült Államokkal,... Teljes cikk

Ekkora fizetésre lehet számítani az agráriumban - Sokat érhet az informatikai tudás

A mezőgazdaságban is van olyan munkakör, ahol erős informatikai tudásra van szükség, és ez a fizetésekben is visszaköszön. Teljes cikk