Többfrontos harc az új munkatörvénykönyv ellen
Czomba Sándor munkaügyi államtitkár parlamenti felszólalásában kifejtette, nincs vége a háromoldalú egyeztetéseknek az új munka törvénykönyvével kapcsolatban. Megszólalt az ellenzék is: az MSZP elnöke megismételte pártja korábbi ígéretét, miszerint a szakszervezetek valamennyi kezdeményezését benyújtják a Háznak módosító javaslatok formájában, az LMP pedig országos tiltakozóakcióba kezd annak érdekében, hogy a parlament ne fogadja el az új törvénykönyvet. A parlament ma kezdte meg a nyolcórás általános vitát a tervezetről.
Czomba Sándor hangsúlyozta, hogy a kormányprogram egymillió új adózó munkahely létrehozását határozta meg célként 2020-ig; e célnak az elérése számos eszközt igényel, ezek egyike az új munka törvénykönyve kidolgozása. Azt mondta: a javaslat fokozott figyelemmel van a kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességi igényeire, tágabb teret enged a felek megállapodásainak és csak annyiban avatkozik be e megállapodásokba, amennyiben a munkavállalók garanciális érdekeinek biztosítása, illetve a nyomós közérdek védelme érdekében szükséges.
144 évnyi munkaóra
A hétfői ülés első óráinak gazdasági témái közt volt a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata is: Halász János államtitkár fejtette ki, hogy a rokkantak vizsgálatának módszerét később dolgoznák ki. Ezt válaszolta arra, hogy az MSZP-s Tóth Csaba saját számolásai alapján állítja: a jelenlegi tervek mellett összesen 144 évnyi munkaórába kerülne mindenkit felülvizsgálni.
Módosító javaslatokat nyújt be az MSZP
A műszakpótlék, a munkaközi szünetek, a túlóra kifizetése és a területi minimálbér kérdésében is módosító javaslatokat terjeszt be az új munka törvénykönyvének javaslatához az MSZP a szakszervezetek kérésére - írja az MTI.
Mesterházy Attila pártelnök és Gúr Nándor, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának szocialista elnöke erről azt követően számolt be sajtótájékoztatón, hogy kedden ágazati szakszervezetekkel egyeztetett a kormány előterjesztéséről. Az MSZP elnöke megismételte pártja korábbi ígéretét, miszerint a szakszervezetek valamennyi kezdeményezését benyújtják a Háznak módosító javaslatok formájában, függetlenül attól, hogy azzal a szocialista frakció egyetért-e, hogy azokról valódi vita zajlódhasson a parlamentben. Mesterházy Attila szerint ugyanis jelenleg nincs valódi társadalmi párbeszéd a munkavállalók számára igen fontos előterjesztésről, a kormány csupán kiválasztott szereplőkkel tárgyal, valódi tartalom nélkül.
Hangsúlyozta: pártja a javaslatot - amelynek általános vitája szerdán kezdődik - nem támogatja, hiszen az szerintük csökkenő kereseteket, gyengébb munkajogi védettséget, romló munkafeltételeket és növekvő kiszolgáltatottságot eredményez a munkavállalók számára. Hozzátette: mindezek miatt a javaslat elfogadása esetén várhatóan az Alkotmánybírósághoz és nemzetközi fórumokhoz is fordul majd az MSZP, és népszavazást is kezdeményez a kérdésben, valamint alternatív törvénytervezet kidolgozásába kezd.
Gúr Nándor a többi közt az egyes pótlékok szabadidőben való megváltását, a kauciófizetési kötelezettséget vagy a műszakpótlékok megkurtítását kifogásolta, és torzónak nevezte a területi minimálbér ötletét. A kormány a gazdasági hibák sokaságát követően csak arra képes, hogy megszorítsa a munkaadókat, számukra pedig arra ad lehetőséget, hogy a munkavállalóikat megnyomorítsák - mondta.
Tiltakozásra biztat az LMP
Az LMP országos tiltakozóakcióba kezd annak érdekében, hogy a parlament ne fogadja el az új munka törvénykönyvét - jelentette be kedden sajtótájékoztatón Szabó Zsolt. Az ellenzéki párt fejlesztéspolitikai szakszóvivője azt mondta, szeretnék, ha a választók közül minél többen írnának levelet vagy e-mailt az egyéni országgyűlési képviselőiknek, arra kérve őket, hogy ne szavazzák meg a jogszabályt. Reményének adott hangot, hogy sikerül egy olyan "kritikus tömeget" mozgósítaniuk, amelyik ráveszi a "fideszes törvénygyárat" arra, hogy ne támogassa a javaslatot.
Hozzátette, hogy pártjuk honlapjára feltettek egy mintalevelet is, amely mellett található egy, a képviselők hivatalos elérhetőségeit tartalmazó dokumentum is. Szabó Zsolt külön kitért arra, hogy mintalevelük tartalmaz egy figyelmeztető szöveget is, ami arról szól, hogy a politikusoknak az őket a parlamentbe juttató állampolgárokat kell képviselniük. Kaufer Virág képviselő megismételte korábbi álláspontjukat, amely szerint a kormány arra használja a munka törvénykönyvét, hogy kiszolgáltatottabbá tegye a munkavállalókat.
Hozzátette, üdvözlik, hogy az időskorú és a kisgyermekes munkavállalók helyzete nem romlik a jogszabályban. Azzal viszont nem tudnak egyetérteni, hogy a törvény alapján többet kell majd dolgozni, kevesebb pénzért és gyengül a munkaadókkal szembeni érdekérvényesítési képesség - mondta a képviselő. Felhívta a figyelmet, hogy a munkavállalóknak, az őket ért érdeksérelem esetén, sokkal nehezebb lesz a bíróságon érvényesíteni az igazukat. Hangsúlyozta, hogy az LMP a szakbizottságban sem támogatta a javaslatot, és a parlamenti vitában is mindent megtesz majd, hogy azt ne fogadják el.
Munkabeszüntetés helyett marad az útzár
A sztrájktörvény módosításával - amelynek következményeként a közszolgáltatásokat biztosító cégeknél gyakorlatilag lehetetlenné vált a munkabeszüntetés - a sztrájk lehetőségét elvették az emberektől, s a munkavállalókat kiszorították az utcára -– állítják szakszervezeti vezetők. A Liga is ezzel magyarázza, hogy miért nem sztrájkkal, hanem félpályás útlezárásokkal próbál nyomást gyakorolni a döntéshozókra - írja a Népszabadság.
A Fővárosi Bíróság egy ítéletében ki is mondta: munkabeszüntetés csak a munkaviszonnyal összefüggő, kollektív munkaügyi vitában érvényesíthető gazdasági és szociális érdekek kapcsán kezdeményezhető. Ez az alkotmányjogász szerint a sztrájkjog kifejezett korlátozását jelenti, és igencsak kérdésessé teszi, hogy lehetséges-e egyáltalán - esetleg csak bizonyos követelések tekintetében - politikai jellegű sztrájkot hirdetni.
Világgazdaság/Magyar Nemzet/Népszabadság/MTI
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Versenyképességi fordulat kell, mert akkor lesz erős Európa, akkor lesz erős az európai gazdaság, ha felveszi a versenyt az Egyesült Államokkal,... Teljes cikk
Ötéves megállapodást kötöttek a felek. Teljes cikk
A mezőgazdaságban is van olyan munkakör, ahol erős informatikai tudásra van szükség, és ez a fizetésekben is visszaköszön. Teljes cikk
- Drasztikus emelés: februártól napi 4400 forint közterhet kell fizetni az alkalmi munkáért 2 hete
- Nagy árat fizetnek azok a cégek, akik korlátozzák a rugalmas munkát 3 hete
- 11 ezer pultos készül sztrájkolni 1 hónapja
- Ezt kérnék karácsonyra a dolgozók: a munka és a magánélet egyensúlya 1 hónapja
- 27 ezer önkormányzati dolgozó léphet sztrájkba 1 hónapja
- Havi egymilliót lehet keresni ezzel a munkával a budapesti adventi vásárban 2 hónapja
- Így szigorítana a kormány a 13. havi nyugdíjon 2 hónapja
- A magyar ingázók miatt betonakadállyal zártak le egy utat Ausztriában 2 hónapja
- A Volkswagen dolgozói vállalják a fizetéscsökkentést, ha elmaradnak a leépítések 2 hónapja
- Nem érzi magát helyén a jelenlegi állásában? Úgy tűnik, nincs egyedül 2 hónapja
- Így bővülhet a nevelőszülői hálózat 2 hónapja