A munkahelyi kamera és a nyomkövető jogszerű használata
Ismételten onnan indulnék el, hogy a jog a munkáltató számára nem a legegyszerűbb, hanem a legkevésbé korlátozó módszereket teszi lehetővé. A technika fejlődésével ugyanis a munkáltatók jelentős kísértéssel néznek szembe, hiszen bizonyos eszközök alkalmazásával a munkavállalók magatartása sokkal könnyebben monitorozható. Eközben azonban elfelejtik, hogy a technikai fejlődés az adott eszköz használatára nem teremt feltétlenül jogalapot.
Fontos általános korlátként funkciónál, hogy a munkáltatónak előzetesen tájékoztatni kell a munkavállalót azoknak a technikai eszközöknek az alkalmazásáról, amelyek a munkavállaló ellenőrzésére szolgálnak (Mt.11.§(2)). Ezen túlmenően a munkavállalót (és az üzemi tanácsot) a személyes adatai kezeléséről is tájékoztatni kell. Ennek megfelelően tájékoztatni kell arról, hogy a gépjárműben nyomkövető berendezés van szerelve, valamint, hogy az épületben hol és miért helyeztek el kamerát. Fontos azt is tudni, hogy a tájékoztatás nem jelent beleegyezési kötelezettséget azaz, a munkavállaló hozzájárulására nincsen semmihez sem szükség. A munkáltatónak azonban körültekintőnek kell lennie, mivel a téves helyzetfelmérés, jog-nem-ismeret anyagi vagy akár büntetőjogi következményekkel is járhat.
Kamerával nem monitorozható a munkahelyi jelenlét vagy a munka intenzitása
A kamera használata szűk körben lehet csupán indokolt. Elsősorban ugyanis arra szükséges tekintettel lenni, hogy az alkalmazott eszköz használatának jogszerű célja legyen. Ezt követően azt kell vizsgálni, hogy az eszköz használata a legkevésbé korlátozó eszköznek tekinthető-e. Ezen szabályokat a kamera használata ritkán elégíti ki. Az indokoltságát nyilvánvalóan a személy- és vagyonvédelem szempontjai jelenthetik. Pusztán a munkahelyi jelenlét és a munka intenzitásának az ellenőrzésére a kamera több szempontból nem alkalmazható. Egyrészt annak általános alkalmazása sértheti az emberi méltóságot. Másrészt pedig nem felel meg a szükséges-arányos feltételeknek azaz, a munkáltató a munkavállaló személyiségi jogait kevésbé sértő alternatívát könnyedén talál (biztonsági őr, detektoros kapu stb.). A jog tehát nem teszi lehetővé általánosságban a munkavállaló ellenőrzését vagy a legegyszerűbb módon történő ellenőrzését még akkor sem, ha a személyvédelem mind az Mt., mind pedig az Mvt. alapján a munkáltató elsőrendű kötelezettsége. Azt mondja ki a jog, hogy a legkevésbé korlátozó, de még eredményes módszert kell a munkáltatónak alkalmaznia. Természetesen ez is, mint oly sok más dolog a jogban, tényállásfüggő. A személyvédelem körében ugyanis indokolt lehet például kamera használata a repülőtéren, hiszen a munkavállalói gondatlanság, figyelmetlenség sok ember életét követelheti. Hasonlóképpen indokolt lehet veszélyes anyagokkal dolgozó laboratóriumban is. Mind a személy-, mind a vagyonbiztonság indokolhatja kamera használatát ugyanakkor pénzintézetekben. Az elsődleges jogalkalmazó tehát minden esetben a munkáltató és utólag fog kiderülni jogvita esetén az, hogy a bíróság az értelmezését helytállónak véli-e. Ez is arra világít rá, hogy a munkáltató számára egyáltalán nem közömbös, hogy mennyire van tisztában a munkahelyi ellenőrzésre, illetve adatvédelemre vonatkozó hatályos jogi szabályokkal.
A pihenőhelyek nem kamerázhatók
Vannak olyan helyzetek, amikor tilos kamerát használni, melynek az oka a körülményekben keresendő. Abban a helyiségben például, ahol a munkavállalók a pihenőidejüket töltik, a megfigyeléshez a munkavállalónak legitim érdeke ritkán fűződik. Ilyennek minősülnek az öltöző, mosdó vagy az ebédlő helyiségek.
Helyzetmeghatározáshoz is jogszerű cél szükséges
A technika fejlődésével lehetőség nyílik arra, hogy a munkavállaló helyzete pontosan feltérképezhető legyen. Ennek két módja lehetséges: a nyomkövető használata, illetve a mobiltelefon alapú helyzet meghatározás. Néhány alapvető szabályt azonban mindenképpen be kell tartani. A helyzet meghatározást az adott munkakörnek indokolnia kell (CÉL). Ez például fuvarozó vagy futár esetében indokolt is lehet, míg egy könyvelő esetében már nem. Az ellenőrzés kizárólag a munkáltató eszközein, előzetes tájékoztatást követően történhet. Az is fontos, hogy az ellenőrzésre munkaidőben kerülhet sor, valamint az így megszerzett adatok is csak a szükséges ideig tárolhatóak. A GPS nyomkövető használata így gépjárműben a gépjármű munkával összefüggő használatának ellenőrzése céljából megengedett. Itt is ugyanaz a logika: munkaeszköz, melynek használata ellenőrizhető. Amennyiben azonban a munkáltató a privát használatot is engedélyezi, abban az esetben eközben a munkavállaló haladása nem követhető már nyomon, ahogyan erre már utaltam. Ezek a szabályok a bírói gyakorlatban is kikristályosodtak. Az Mfv.I.10077/2013. számú ügyben például ezzel összhangban a bíróság lefektette, hogy az értékesítést végző munkavállaló gépjárművel történő mozgásának nyomon követése megengedett feltéve, hogy erről a munkavállalót előzetesen tájékoztatták, valamint, hogy a magáncélú használatot (amennyiben ez megengedett) a munkáltató már nem követi.
A munkaközi szünetben is jogszerű lehet bizonyos ellenőrzés
Az Mt.103.§-a rendelkezik a munkaközi szünetről és annak feltételeiről. Ennek értelmében a munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni. E tekintetben tehát a munkavállaló lényegében azt csinálhat, amit akar. Bizonyos kötelezettségek azonban erre az időszakra is vonatkoznak. A vállalati autót ilyenkor is csak arra a célra használhatom, amire a munkáltató adta. Amennyiben a magánhasználat kizárt, ekkor sem használhatom magáncélra. Hasonlóképpen érvényesek a munkáltató által biztosított munkaeszközökre vonatkozó korlátozások is. Amennyiben azonban a magáncélú használat megengedett, abban az esetben a munkaközi szünet alatti magatartás nem ellenőrizhető. Ebben az időszakban sem sérthetem ugyanakkor a munkáltató gazdasági érdekeit, a közösségi médiában így a munkáltató jó hírnevét sértő állítást nem tehetek. Hasonló szabályok érvényesülhetnek tehát, mint a munkavállaló munkavégzéssel összefüggő, munkaidőn túli ellenőrzése során.
Saját munkaeszközt nem, munkaidőt viszont igen
A munkáltató ellenőrzési joga alapvetően a saját munkaeszköz vonatkozásában áll fenn. Ezzel egyidejűleg arra ugyanakkor jogosult a munkáltató, hogy a munkavégzést, a munkaidő megfelelő felhasználását ellenőrizze. S habár arra nincsen joga, hogy a privát telefont, számítógépet, iPadet ellenőrzés szempontjából elkérje, a munkaidő vonatkozásában ugyanakkor jogszerűen elszámoltathat. Ismételten oda jutunk tehát, hogy a munkáltató, mint elsődleges jogalkalmazó, különösen körültekintő eljárása indokolt, hiszen gyakran apró tényállási elemek változtatása a jogi megítélés változását is maga után vonhatja.
dr. Kéri Ádám ügyvéd
KRS Ügyvédi Iroda
- 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése az egyik legbarátságosabb módja egy cégtől való távozásnak. Azonban ennek a... Teljes cikk
Összekötni a tenerifei nyaralást távmunkavégzéssel? Három hónapra Kínába küldeni a munkavállalónkat? Míg tíz éve ezek a kérdések egyedinek... Teljes cikk
2025. január 2-től jelentős változás lépett életbe a személyi jövedelemadótól mentes juttatások köre tekintetében. A módosítás a... Teljes cikk
- Új vezető a Schneider Electric MG Zala gyárának élén 5 hónapja
- Drasztikus eredmények a tavaszi munkavédelmi vizsgálatokon 6 hónapja
- Így alakul a munkabalesetek száma Magyarországon 7 hónapja
- Szeptembertől kiemelten vizsgálják a munkavédelmi szabályok betartását ezeknél a cégeknél 7 hónapja
- 24 pékségből 13-nál a nyugtaadásnál súlyos mulasztást állapított meg a NAV 8 hónapja
- Visszafelé sülhet el az AI monitoring a munkahelyeken 9 hónapja
- Limitált gyártású cipők kereskedőit ellenőrizte a NAV 10 hónapja
- Hogyan navigáljunk a CSED és GYED útvesztőjében második gyermek érkezésekor? 10 hónapja
- Hogyan érdemesebb bejelentenem az újabb várandósságom a főnöknek? 10 hónapja
- Vezeték nélküli smart kamerákkal a biztonságunkért 11 hónapja
- Ellenőrizni fogják, hogy az orvosok és a szakdolgozók munkaidőben valóban jelen vannak-e 12 hónapja