"AI keresztapa": a pénz a gazdagokhoz fog kerülni, nem azokhoz, akiknek a munkája megszűnik
Geoffrey Hinton professzor, a "mesterséges intelligencia keresztapjaként" számon tartott informatikus szerint a brit kormánynak általános alapjövedelmet kell bevezetnie, hogy kezelni tudja a mesterséges intelligencia (AI) okozta egyenlőtlenségek kialakulását.

Geoffrey Hinton professzor a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy szükség lenne egy olyan juttatási reformra, amely minden állampolgárnak fix összegű jövedelmet biztosít, mert nagyon aggódik amiatt, hogy az AI sok ember munkáját megszünteti.
„Konzultáltak velem a Downing Street-i emberek, és azt tanácsoltam nekik, hogy az egységes alapjövedelem jó ötlet” - mondta. Véleménye szerint a mesterséges intelligencia növelni fogja a termelékenységet és a jólétet, de a pénz a gazdagokhoz fog kerülni, „nem pedig azokhoz, akiknek a munkája megszűnik, és ez nagyon rossz hatással lenne a társadalomra”.
Hinton professzor a neurális hálózatok úttörője, amelyek a mesterséges intelligencia jelenlegi robbanásszerű fejlődésének elméleti alapját képezik. Tavalyig a Google-nál dolgozott, de elhagyta a technológiai óriást, hogy szabadabban beszélhessen a szabályozatlan mesterséges intelligencia veszélyeiről.
Az általános alapjövedelem koncepciója azt jelenti, hogy a kormány minden egyénnek meghatározott fizetést ad az anyagi helyzetétől függetlenül.
A kritikusok szerint ez rendkívül költséges lenne, és a közszolgáltatásoktól vonna el forrásokat, miközben nem feltétlenül segítene a szegénység enyhítésében. A kormányszóvivő kijelentette: "nem tervezik az egyetemes alapjövedelem bevezetését".
Hinton professzor megismételte azon aggodalmát, hogy az emberiség kihalásához vezető veszélyek vannak kialakulóban. Az elmúlt év fejleményei azt mutatják, hogy a kormányok nem hajlandóak visszafogni a mesterséges intelligencia katonai alkalmazását, miközben a termékek gyors kifejlesztéséért folyó verseny miatt fennáll a veszélye annak, hogy a technológiai cégek „nem fordítanak elég erőfeszítést a biztonságra”.
A mesterséges intelligencia fejlődhet - mondta, „képes saját magát arra ösztönözni, hogy még tovább fejlődjön", és autonóm módon "kialakíthat egy olyan célt, hogy megszerezze az irányítást".
Elmondta, hogy már most is vannak bizonyítékok arra, hogy a nagy nyelvi modellek - a szöveggenerálásra használt mesterséges intelligencia algoritmusok egy típusa - a félrevezető módszert részesítették bizonyos helyzetekben előnyben, azaz próbálták becsapni a felhasználójukat.
Szerinte a mesterséges intelligenciának a katonai célpontok ezreinek generálására irányuló legújabb alkalmazásaival az emberiség vékony jégen táncol. „Ami miatt a legjobban aggódom, az az, amikor ezek autonóm módon dönthetnek emberek megöléséről” - mondta.
Hinton professzor szerint a mesterséges intelligencia katonai alkalmazásának szabályozásához a genfi egyezményekhez - a háború alatti humánus bánásmód jogi normáit rögzítő nemzetközi szerződésekhez - hasonlóra lehet szükség. „Sajnos nem hiszem, hogy ilyen szabályozás létrejöhet, amíg nagyon csúnya dolgok nem történnek” - tette hozzá.
„Putyin azt mondta néhány évvel ezelőtt, hogy aki a mesterséges intelligenciát irányítja, az irányítja a világot. Ezért úgy gondolom, nagyon keményen dolgoznak. Szerencsére a nyugat valószínűleg jóval előttük jár a fejlesztésekben. Valószínűleg még mindig valamivel Kína előtt járunk, de Kína több erőforrást fektet be. A katonai felhasználás tekintetében tehát szerintem versenyfutás várható”. A szakember szerint jobb megoldás lenne, ha betiltanák a mesterséges intelligencia katonai felhasználását.
fotó: freepik
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A ChatGPT 2025. június 10-i globális leállása megmutatta, mennyire sérülékeny a mesterséges intelligenciára épülő munkavégzés. Az itbusiness.hu... Teljes cikk
Stratégiai irányváltást jelentettek be a Duolingonál: a nyelvtanuló alkalmazást működtető cég a jövőben komolyan épít a mesterséges... Teljes cikk
Az AI el fogja venni a munkánkat? Aki programozással, adminisztrációval vagy írással foglalkozik, annak számolnia kell ezzel. Más szakmákban a... Teljes cikk
- Szuperszámítógép robbantja be a mesterséges intelligenciát Szegeden 2 napja
- A Z generációsok közel fele szerint főnökük nem értékeli az AI előnyeit 7 napja
- Új otthont kap a Medve sajt – 160 munkahely szűnik meg Répcelakon 1 hete
- Használják, időt spórolnak, de félnek tőle: munkavállalók és a mesterséges intelligencia 1 hete
- 2030-ig ötmillió robotot gyártanak le, amelyek átvehetik a házimunkát és az ipari feladatokat 1 hete
- A ChatGPT miatt már a munkahelyi brainstormingok sem olyanok, mint régen 1 hete
- Az Amazon vezérigazgatója létszámleépítésre figyelmeztet az AI miatt 2 hete
- 620 új munkahely Komáromban – ez csak a jéghegy csúcsa? 2 hete
- AI-vakrepülés a cégeknél: a felelősség a vezetőé? 2 hete
- Megújul a magyar MI-stratégia – az adatgazdaságtól a humanoid robotokig 2 hete
- HR vezetőként és ügyvezetőként is helytáll – ki lett az Év Női Menedzsere? 2 hete