Állásinterjú időpontegyeztetés: mit is kell megbeszélni ilyenkor?
Olyan egyértelműnek tűnik, hogy ha álláskeresésben vagyunk, és megcsörren a telefon, állásinterjúra hívnak, örülünk, időpontot egyeztetünk, majd megköszönjük a lehetőséget, és letesszük a telefont. Valójában azonban érdemes még pár dolgot tisztázni egy ilyen beszélgetésben, hívja fel a figyelmet Jobangel a HR Blogon.
Ezért ezt tisztázni kell. Úgy kezdik, hogy „ittmegott megtaláltuk az önéletrajzát, lenne egy lehetőség, új kollégákat keresünk, mikor találkozzunk?” Rutintalan álláskereső azonnal nézi a naptárát, majd mikor megérkezik az interjúra, kiderül, hogy csoportos interjú, és biztosítási ügynököket keresnek, beszámlázós fizetéssel. Ezt elkerülendő, kérdezzük meg, milyen állásról van szó, mi a feladat.
2. Az önéletrajzodból rosszul mérték fel, neked való-e az állás
Ügyfelünk …mérnököt keres, találkozzunk, hangzik a felhívás, de itt is jobb érdeklődni: mi a feladat, mit látott a CV-ben, ami miatt úgy gondolja, jó leszel a feladatra? Néha bizony melléválasztanak, jobb, ha el sem mész olyan szakterületről beszélgetni, ami nem érdekel téged.
3. Fizetési elképzelések egyeztetése
Miután a feladatot egyeztettétek, érdemes ezt is nagyságrendi szinten, nehogy jóval alacsonyabb nagyságrendben gondolkodjanak ők, mint te. Egyszerű kérdés, hogy „Ismervén a feladatot, van esetleg már egy meghatározott költségkeretük az új kollégára?” Ezzel elkerülhető, hogy ne a harmadik interjúkörben derüljön ki, hogy teljesen más elképzelésetek van erről.
4. Időtartam
Érdemes megkérdezni, mennyi időt szánnak az interjúra, mert az interjús viselkedésedet nagyban meghatározza. Sokat mesélj, kevesebbet mesélj a munkádról, van-e idő a legapróbb részletekbe is belekérdezni stb. Nem mellesleg be tudod határolni, hogy vajon átlagos időt töltöttek-e veled, vagy hamarabb lett vége az interjúnak, ami lehet baljós jel.
5. Állásinterjú fajtája
Érdemes megtudni, mire számíthatsz, mivel kell készülnöd. „Milyen témára készülhetek?” Ki fog derülni, hogy HR-es vagy szakmai kör, szakmai teszt írásban, vagy szakmai beszélgetés, így fel tudsz készülni. Ne mondj nemet, ha személyiségtesztet emlegetnek, majd ha meglátod, hogy milyen, eldöntöd, kitöltöd-e. A csoportos interjú legyen gyanús, akkor próbáld meg újra átbeszélni, mi is a pozíció, a téma.
6. Praktikus tudnivalók
Milyen tömegközlekedési eszközzel lehet odajutni, hol kell leszállni a buszról/villamosról, hol lehet parkolni, kit kell keresni, milyen kapucsengőt kell használni, stb. Belépéshez kell-e valamilyen igazolvány (pl. nehogy a recepción derüljön ki, hogy két db fényképes igazolványt kérnek, nálad pedig csak egy személyi van…)
A fenti témák átbeszélése összesen néhány perc, de sok bosszúságtól kímélhet meg!
Jobangel Blog
HR Blog