kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

Az építőipar és a kereskedelem kínál leginkább munkahelyeket

A munkaadók 19 százaléka tervez létszámbővítést a következő három hónapban, 73 százalék nem tervez változást, míg 4 százalék számol elbocsátással. A legtöbb lehetőséget a munkavállalóknak az építőipar, valamint a kereskedelem területén kínálják, derült ki ManpowerGroup ma nyilvánosságra hozott munkaerő-piaci felméréséből.

images

A megkérdezett 750 munkaadó 19%-a növekedésére számít, csupán 4%-uk tervez elbocsátást, míg 73% semmiféle változtatásra nem készül 2017 első három hónapjában. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a Munkaerő-piaci Mutató értéke +15%. A felvételi szándék enyhén növekedett az előző negyedévhez-, és az előző év azonos időszakához képest.

„A magyar munkaerőpiacon még mindig a szakemberhiány hatásai érzékelhetőek. Tehát annak ellenére, hogy a munkáltatói kedv folyamatosan nő, a cégek továbbra sem tudják betölteni nyitott pozícióikat. Az építőipar és kereskedelem szektorokban a legjelentősebb a felvételi kedv a vállalkozók körében, mely az iparágakat sújtó munkaerő hiányból adódik. Ennek egyik oka, hogy az építőipar a ingatlanok iránti hirtelen keresletnövekedésre reagálva bővül, a vendéglátásban dolgozók nagy része pedig külföldön próbál szerencsét.

A kérdés az, hogy a hiányzó emberi erőforrás hogyan befolyásolja a szektor bővülését. Ezekben az iparágakban a munkaerő hiánya továbbra is a versenyképességet veszélyezteti, és a cégek a munkavállalókat egymástól próbálják elcsábítani. A kormány belátta, hogy cselekednie kell és muszáj engednie a bérekre rakódó magas közterhekből, azonban az így kialakuló bértöbblet még így sem fogja elérni a környező országokban elérhető szintet. A munkaerőért folyó egyre élesebb harc már átlépte az iparágak határait is, így gyakorlatilag a cégek már más szektorokból is próbálnak munkaerőt csábítani magukhoz.” - kommentálta az adatokat Horváth Miklós, a ManpowerGroup magyarországi marketing vezetője.


Ágazati összehasonlítás



A munkaadók mind a kilenc vizsgált ágazatban a dolgozói létszám bővítését tervezik a következő három hónapban. A legerősebb felvételi kedvet az építőipar területéről jelentették, ahol a mutató értéke +26%. Nagy ugrás tapasztalható a kereskedelem területén, melynek értéke 24%-ra emelkedett.

A legkevésbé optimista várakozásokat a köz- és szociális szférából (9%), a mezőgazdaság, vadászat erdészet és halászat (10%) területéről és a közüzemi szolgáltatások (3%) szektorából jelezték.

Az előző negyedévhez viszonyítva kilenc szektorból hét munkaadói növekvő felvételi kedvet jelentettek. Itt is a kereskedelem és au építőipar mutatói produkálták a legnagyobb növekedést. Ugyanakkor két ágazatban romlottak a kilátások az előző három hónaphoz képest: a gyártás, a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területein.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva a kilenc szektorból nyolc esetében növekedett a munkáltatói felvételi kedv.


Regionális összehasonlítás



A következő negyedévben mind a nyolc régió munkaadói növekvő felvételi kedvvel számolnak. A legnagyobb mértékű bővülést az észak-alföldi régióban várják 22%-os értékű mutatóval. A nyugat-dunántúli (17%), dél-dunántúli (17%), észak-magyarországi (16%), közép-dunántúli (15%), budapesti (15%) és dél-alföldi (15%) régiók munkaadóinál mind erős, kétjegyű értékeken áll a mutató. A legkisebb mértékű bővülést a közép-magyarországi régióban várják a munkáltatók 8%-kal.

Az előző negyedévhez képest a nyolc régióból háromban csökkent a felvételi kedv, a budapesti és közép-magyarországi régióban 4-4, a dél-dunántúli régióban 3 százalékponttal. A legnagyobb emelkedés az észak-alföldi régióban volt, ahol a 21 százalékpontos emelkedés következett be.


Cégméret szerinti összehasonlítás



2017 első negyedévében mind a négy kategóriában (mikro-, kis-, közepes- és nagyvállalatok) bővülésre számítanak a munkaadók. A legnagyobb mértékben a nagyvállalkozásoknál, ahol +22% a mutató értéke, míg +19% a közepes, és +17% a kis cégeknél. A mikro vállalkozásoknál a mutató értéke +14%.

Az előző negyedévhez képest mind a négy cégméretben növekedést jelentettek. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ugyancsak mindegyik cégméretnél erősödött a mutató. A legnagyobb mértékben, 8 százalékponttal a kis vállalkozásoknál, a középvállalatoknál 7, a mikro vállaltoknál 5, míg a nagyvállalatoknál 4 százalékpontos az emelkedés.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk