Az építőipar és a kereskedelem kínál leginkább munkahelyeket
A munkaadók 19 százaléka tervez létszámbővítést a következő három hónapban, 73 százalék nem tervez változást, míg 4 százalék számol elbocsátással. A legtöbb lehetőséget a munkavállalóknak az építőipar, valamint a kereskedelem területén kínálják, derült ki ManpowerGroup ma nyilvánosságra hozott munkaerő-piaci felméréséből.
„A magyar munkaerőpiacon még mindig a szakemberhiány hatásai érzékelhetőek. Tehát annak ellenére, hogy a munkáltatói kedv folyamatosan nő, a cégek továbbra sem tudják betölteni nyitott pozícióikat. Az építőipar és kereskedelem szektorokban a legjelentősebb a felvételi kedv a vállalkozók körében, mely az iparágakat sújtó munkaerő hiányból adódik. Ennek egyik oka, hogy az építőipar a ingatlanok iránti hirtelen keresletnövekedésre reagálva bővül, a vendéglátásban dolgozók nagy része pedig külföldön próbál szerencsét.
A kérdés az, hogy a hiányzó emberi erőforrás hogyan befolyásolja a szektor bővülését. Ezekben az iparágakban a munkaerő hiánya továbbra is a versenyképességet veszélyezteti, és a cégek a munkavállalókat egymástól próbálják elcsábítani. A kormány belátta, hogy cselekednie kell és muszáj engednie a bérekre rakódó magas közterhekből, azonban az így kialakuló bértöbblet még így sem fogja elérni a környező országokban elérhető szintet. A munkaerőért folyó egyre élesebb harc már átlépte az iparágak határait is, így gyakorlatilag a cégek már más szektorokból is próbálnak munkaerőt csábítani magukhoz.” - kommentálta az adatokat Horváth Miklós, a ManpowerGroup magyarországi marketing vezetője.
Ágazati összehasonlítás
A munkaadók mind a kilenc vizsgált ágazatban a dolgozói létszám bővítését tervezik a következő három hónapban. A legerősebb felvételi kedvet az építőipar területéről jelentették, ahol a mutató értéke +26%. Nagy ugrás tapasztalható a kereskedelem területén, melynek értéke 24%-ra emelkedett.
A legkevésbé optimista várakozásokat a köz- és szociális szférából (9%), a mezőgazdaság, vadászat erdészet és halászat (10%) területéről és a közüzemi szolgáltatások (3%) szektorából jelezték.
Az előző negyedévhez viszonyítva kilenc szektorból hét munkaadói növekvő felvételi kedvet jelentettek. Itt is a kereskedelem és au építőipar mutatói produkálták a legnagyobb növekedést. Ugyanakkor két ágazatban romlottak a kilátások az előző három hónaphoz képest: a gyártás, a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területein.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva a kilenc szektorból nyolc esetében növekedett a munkáltatói felvételi kedv.
Regionális összehasonlítás
A következő negyedévben mind a nyolc régió munkaadói növekvő felvételi kedvvel számolnak. A legnagyobb mértékű bővülést az észak-alföldi régióban várják 22%-os értékű mutatóval. A nyugat-dunántúli (17%), dél-dunántúli (17%), észak-magyarországi (16%), közép-dunántúli (15%), budapesti (15%) és dél-alföldi (15%) régiók munkaadóinál mind erős, kétjegyű értékeken áll a mutató. A legkisebb mértékű bővülést a közép-magyarországi régióban várják a munkáltatók 8%-kal.
Az előző negyedévhez képest a nyolc régióból háromban csökkent a felvételi kedv, a budapesti és közép-magyarországi régióban 4-4, a dél-dunántúli régióban 3 százalékponttal. A legnagyobb emelkedés az észak-alföldi régióban volt, ahol a 21 százalékpontos emelkedés következett be.
Cégméret szerinti összehasonlítás
2017 első negyedévében mind a négy kategóriában (mikro-, kis-, közepes- és nagyvállalatok) bővülésre számítanak a munkaadók. A legnagyobb mértékben a nagyvállalkozásoknál, ahol +22% a mutató értéke, míg +19% a közepes, és +17% a kis cégeknél. A mikro vállalkozásoknál a mutató értéke +14%.
Az előző negyedévhez képest mind a négy cégméretben növekedést jelentettek. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ugyancsak mindegyik cégméretnél erősödött a mutató. A legnagyobb mértékben, 8 százalékponttal a kis vállalkozásoknál, a középvállalatoknál 7, a mikro vállaltoknál 5, míg a nagyvállalatoknál 4 százalékpontos az emelkedés.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- A teljes, a rendszeres és a nem rendszeres bruttó átlagkereset a különböző csoportokban - grafikon 5 napja
- Elindult Az Év Szakembere 2025 – példaképeket keres a magyar építőipar 2 hete
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 2 hete
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 3 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 3 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 3 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 3 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 1 hónapja