Csak februárban kezdődnek a bértárgyalások a Tescónál, és nem lesz egyszerű a megegyezés
A nyugati bérek szintjére szeretné hozni a magyar dolgozókét is a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete. Annál is inkább, mert az élelmiszerfogyasztás mértéke folyamatosan bővül, az alkalmazottaknak pedig a megszokottnál kockázatosabb körülmények között kell dolgozniuk.
A lapnak Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke elmondta: a naponta több millió magyart kiszolgáló fogyasztásicikk-értékesítésben az elmúlt évek bérfejlesztései után egyes árukörökben még mindig átlag alatti a pult mögött állók, a pénztárosok, az árufeltöltők havi fizetése.
Az élelmiszerboltokban a koronavírus-járvány okozta válság ellenére is van realitása az alapbérek infláció fölötti emelésének. Az érdekképviseletek célja, hogy megszűnjön a több helyütt jellemző kettős mérce az azonos munkakörök fizetései között, azaz a multik ne tudják alulfizetni a magyar munkavállalókat a Nyugaton alkalmazott bérekhez képest - e tekintetben korábban húsz-harminc százalékos bérkülönbségeket is találtak az érdekvédők.
Az élelmiszer-értékesítés nyár vége óta bővül, a lakosság fogyasztása éves szinten elérte a 2019-es forgalmat. Az iparág nagy szereplői a nyilvános eredménybeszámolók szerint még az első hullámban bevezetett különadó megfizetése mellett is jelentős osztalékokat utaltak haza az anyavállalatnak - mutatott rá Bubenkó Csaba.
Azért is indokoltnak tartják a bolti dolgozók bérének jelentősebb emelését, mert közel egy éve a megszokottnál jóval kockázatosabb körülmények között, a vírusfertőzésnek folyamatosan kitéve kell naponta kiszolgálniuk a fogyasztókat.