Egyre több egyetemista dolgozik
Megélhetési okokból egyre több egyetemistának kell 6-8 órás munkát vállalnia. Az ösztöndíjak összegén tizenegy éve nem emeltek, abból még egy kollégista sem tud megélni - írja az eduline.hu oldal.
Vannak, akik csak munkatapasztalatot akarnak szerezni már a diploma megszerzése előtt. A megkérdezettek 18 százaléka azért dolgozik, hogy családját segíthesse.
Gulyás Tibor, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint azzal nincs baj, ha valaki gyakorlatszerzés miatt vállal munkát, azzal már igen, ha azért dolgozik, hogy tanulhasson.
A felsőoktatási ösztöndíjak összege 2007 óta nem emelkedett.
Az Eurostudent kutatói által megkérdezett hallgatók mindössze fele dolgozik a tanulmányaihoz szorosan kapcsolódó területen, a többiek csakis a megélhetés miatt dolgoznak. A legrosszabb helyzetben a felsőoktatási szakképzéseken, alap- és osztatlan szakokon tanulók vannak: a BA- és BSc-szakosok harmadának, a kétéves szakképzéseket végzők 40 százalékának, az osztatlan szakosok - például a leendő tanárok, orvosok, jogászok - 34 százalékának munkája egyáltalán nem kapcsolódik az aktuális tanulmányokhoz.
A kutatásban részt vevő magyar hallgatók 18 százaléka maximum heti 20, vagyis napi négy órát dolgozik, 34 százalékuk azonban ennél többet. Az sem ritka, hogy már az első- és másodévesek is napi négy-hat-nyolc órás műszakot vállalnak a munkahelyükön.
Az egyetemi oktatók attól félnek, hogy a főállású munkavégzés a tanulás rovására mehet. A hallgatók nem járnak be az előadásokra, sőt sokszor előfordul, hogy a szemináriumok alól is felmentést kérnek, inkább plusz feladatokat vállalnak.
Fotó: Pixabay
eduline.hu
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Idén már tizenharmadik alkalommal hirdeti meg a kormány a nagy népszerűségnek örvendő Nyári diákmunka programot, amelyre 4,5 milliárd forintos hazai... Teljes cikk
A diákok bejelentésére, adózására - a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével - ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más... Teljes cikk
Magyarországon a tavaszi vizsgaidőszakban több mint 70.000 középiskolás érettségiző és nagyságrendileg 330.000 felsőoktatási képzésben... Teljes cikk
- Tüntetnek a szomszédban a diákok: "nem kiadás vagyunk, hanem befektetés" 1 hete
- Megvonható a munkaközi szünet a megváltozott munkaképességűektől? 2 hete
- Magánegyetem lett a BME a MOL belépésével 2 hete
- Diákmunkák 2025-ben: a garantált bérminimum már csak a belépő? 2 hete
- A diákmunkára szigorú szabályok vonatkoznak – ezekre figyelni kell a nyári munkavállalás előtt 2 hete
- Meghossszabbítják az év végéig felvett diákhitelek kamatstopját 3 hete
- Szülői szemmel - a diákmunka lehetőségei és előnyei 3 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 4 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 4 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 4 hete