Évi 1000 milliárdos GDP-kiesést okoz nálunk a munkahelyi stressz
A túlzott stressz a második leggyakrabban előforduló munkához köthető egészségügyi probléma, amely a munkahelyi hiányzások 50-60 százalékának hátterében áll. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) koordinálja azt a programot, amelyet a munkahelyi stressz megelőzésére indítanak Magyarországon.
AZ IOSHA2 (Improving the Occupational Safety and Health Awareness) nevű program kapcsán Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke a közlemény szerint elmondta: a várhatóan ősz végén záruló program fő célja, hogy felhívják a figyelmet a túlzott munkahelyi stressz okozta problémákra, és javaslatokat, jól működő, kipróbált megoldásokat kínáljanak a munkaadóknak és a munkavállalóknak.
Hozzátette, hogy az első IOSHA programot, amelynek témája a munkahelyi biztonság és a munkahelyi balesetek csökkentése volt, szintén az MGYOSZ koordinálta.
A közlemény idézi Futó Pétert, az MGYOSZ elnökét is, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy a munkahelyi stressz okozta bruttó hazai termék (GDP)kiesés Magyarországon körülbelül évi 1000 milliárd forintra tehető, európai szinten ez az összeg pedig meghaladja az 500 milliárd eurót
Az Európai Unióban évente közel 23 millió dolgozónál jelentkezik valamilyen egészségügyi probléma, amelynek hátterében jelentős hányadban a munkavégzéshez kapcsolódó stressz áll. Ez a jelenség okozhat gyakori fejfájást, izomfájdalmakat, szerepet játszhat szív- és érrendszeri, valamint mozgásszervi megbetegedésekben. Emellett a stressz nyomot hagy a munkavállaló hangulatán is, ingerlékenység, koncentrációzavar gátolhatja a minőségi munkavégzést és növelheti a munkahelyi balesetek kockázatát - olvasható a közleményben.
Az MGYOSZ kiemeli: a munkahelyi stressz egy-egy vállalat és ezen keresztül az egész gazdasági rendszer működését is negatívan befolyásolja. A munkahelyi stressz gazdaságra gyakorolt hatása sok összetevőből áll: a betegszabadságok és a korai nyugdíjazás költsége, illetve a magas fluktuációból adódó ráfordítások állnak a kiadási oldalon, a másik problémát pedig a bevételek elmaradása jelenti. Ennek fő okát a stressz miatti produktivitás-csökkenés, illetve ezzel összefüggésben a cég ügyfeleinek elvesztése jelentheti.
OrientPress Hírügynökség/MTI