Kommunikáció a multikulturális munkahely alapja
Egy globális vállalatnál elengedhetetlen, hogy különböző kultúrájú emberek jól tudjanak együttműködni, hiszen gyakran nemzetközi csapatokban kell dolgozniuk, így nem árt, ha nyitott, rugalmas gondolkodásmóddal áldja meg őket az ég. Intődy Gábor és Sztrókay Péter, az IBM két munkatársa belekóstolt Afrika és Ázsia világába, és megtanulta: lehet másként is élni.
Élménybeszámoló
Kommunikáció két szinten
Arra a kérdésre, hogy a munkájukban mennyire jelentett ez problémát, az IBM mindkét dolgozója úgy válaszolt, hogy miután átestek az első sokkon, fokozatosan alkalmazkodtak a körülményekhez, és a végén nem ütköztek meg olyan "apróságokon", hogy például elmegy az áram, vagy csak egyszerűen nem jelennek meg az emberek a találkozón, esetleg komplett konferencia marad el. Azt azért elárulták, hogy nem minden csapattárs viszonyult az ottani viszonyokhoz ilyen rugalmasan, és csak a program végére sikerült valamelyest megszoknia a helyzetet.
Miközben derekasan helyt állt az IBM két dolgozója, sok mindent átértelmeztek, rengeteget tanultak. Például arról, hogyan tudnak együttdolgozni és gondolkodni, ötletelni, egy projektet megvalósítani a különböző kultúrájú emberek a saját országuktól, kultúrájuktól távol eső földrészen. Ennek a hogyanját foglalta össze Intődy: - Alkalmazkodni kell a környezethet, az emberekhez, a szokásokhoz. Emellett jó, ha az emberben van némi empátia, szociális érzékenység, és különböző "soft skillek". Enékül nem megy.
Afrika egy "lázadó kuruc" szemszögéből
Tanzániában az IBM kommunikációs vezetője egy nyolcfős csapat tagja volt. A helyi multikulturális viszonyokhoz jól illeszkedett a három amerikaiból, egy japánból, egy indiaiból, egy izraeliből, egy fülöp-szigetekiből és egy magyar dolgozóból álló brigád.
"A környezet és a körülmények mindannyiunk számára szokatlanok voltak, de nagyon hamar együtt tudtunk dolgozni, és messzemenően kiaknáztuk, hogy eltérő kulturális hátterünk miatt mindenki másban volt jó. Minden percben tanultam valamit." - foglalta össze afrikai élményeit Intődy Gábor.
Vietnám, ahol az igen nemet is jelent
A másik nagy különbség, amely az európai ember számára furcsán hat, a főnök iránti mérhetetlen tisztelet. Ez az ázsiai munkakultúrából és a cégen belüli hierarchiából is fakad.
A kulturális különbségek iránti érzékenységgel, a kommunikácós akadályok elhárításával azonban megvalósulhat a jövő multikulturális munkahelye - vallja Sztrókay Péter. Hiszen a munkahelyek nagy átalakuláson mennek keresztül a világháló és az informatika térnyerésével. A virtuális közösségekben történő munkavégzéshez azonban elengedhetetlen az adott ország szokásainak ismerete. Ilyen szempontból is jó lecke volt ez a projekt, kiderült ugyanis, hogy képesek az emberek ebben a formában együttdolgozni. Ez nagyon jó globális példa lehet, ha jól csinálják - hangsúlyozza az ügyfélmenedzser.
Hakuna Matata - légy vidám, élj másképp!
- Ha megbeszélünk egy találkozót, akkor nagy valószínűséggel nem lesz ott senki, de fogunk találkozni egy pár napon belül, illetve az is előfordulhat, hogy mégiscsak ott lesz mindenki az adott időpontban. Ez teszi izgalmassá az egészet. Idomulni kell az ottani kulturális környezethez - véli Intődy Gábor, aki blogjában leírja egyik esetét, amikor nem jelent meg az illető az adott helyen és időben. "Ez egyáltalán nem probléma. A nap huszonnégy, a hét százhatvannyolc, az év nyolcezer-hétszázharminchat órából áll, így semmi nem akadályozza meg, hogy máskor és máshol fussunk össze. Itt az európai, vagy az észak-amerikai pörgés és stressz ismeretlen. Aminek meg kell történnie, az megtörténik. Ami pedig nem történt meg, az nyilván nem volt elég fontos. Különben is hakuna matata - no problem, és AWA - Africa Wins Again. Az élet így sokkal egyszerűbb."
Ez a fajta életfelfogás sokat csiszolt a kommunikációs vezető személyiségén: nyitottabb, rugalmasabb, türelmesebb lett. Intődy számára a legfontosabb tanulság pedig az, hogy másképp is lehet élni.
További érdekfeszítő olvasmány:
www.tanzablog.blog.hu
www.40nap.freeblog.hu
IBM Corporate Services Corps: http://ibm.com/corporateservicecorps/
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A személyes figyelem növeli az ügyfélélményt, legyen szó vendégről, ügyfélről vagy épp üzleti partnerről. A név használata azt üzeni: "Fontos... Teljes cikk
Sok cég küzd a tehetséges fiatal kollégák megtalálásával és megtartásával. A hazai gazdaság egyik legerősebb ága, a vegyipar számára azonban... Teljes cikk
Megnyilvánul-e a nemek között egyenlőtlenség az online szakmai együttműködési platformokon, és ha igen, miképp? Erre kereste a választ... Teljes cikk
- KULTÚRÁK KÖZÖTTI EGYÜTTMŰKÖDÉS A MUNKAHELYEN 3 éve
- Munkakultúrák ütközése - erről szól az Amerikai gyáregység 5 éve
- Ivanka Trump Afrikában a nők munkavállalását népszerűsíti 6 éve
- Ingyen reggelivel kerülnék el a munkába járó tömeget a tokiói metróban 6 éve
- Szabad hétfőket vezetnek be a japánok 7 éve
- Ahol igazán jó a munka-magánélet egyensúly 9 éve
- Házimunkával gyógyítják a dél-koreai netfüggőket 18 éve
- Vb-2010: sztrájk fenyeget a stadionépítkezéseken 18 éve
- Afrikai agyelszívást idézhet elő az uniós kék kártya 18 éve
- A szakszervezetek segítik az állástalanokat Kínában 18 éve
- Háromezer bányász rekedt a mélyben Dél-Afrikában 18 éve