Mikor és mit lehet levonni a munkabérből?
A kifizetett munkabért több, szokásosnak mondható levonás terheli. Levonásra csak jogszabály, végrehajtható határozat illetve a munkavállaló hozzájárulása alapján kerülhet sor. Rendkívüli okok azonban ezt bővíthetik. De milyen alapon és mekkora összeghatárig? Cikkünkben ezt foglaljuk össze a Jogtanácsadó segítségével.
Munkabérből levonás csak jogszabály (szja-előleg, tb- és nyugdíj-, illetve munkavállalói járulék), végrehajtható határozat (például munkáltatói kártérítési, bírósági, közigazgatási határozat), illetve a munkavállaló hozzájárulása (például szakszervezeti tagdíj levonására adott megbízás) alapján kerülhet sor.
A munkáltató azonban a munkavállalónak korábban nyújtott előlegéből adódó követelését az előbbiektől függetlenül, közvetlenül levonhatja. Tilos viszont az olyan bérlevonás, amely a munkáltató, annak képviselője vagy közvetítő javára szolgál annak fejében, hogy a munkavállaló munkaviszonyt létesítsen vagy azt megtartsa. Egyebekben a munkabérből való levonásra a bírósági végrehajtási jogszabályok az irányadók.
A munkabérből való levonás jogának korlátozása
A munkavállaló a már esedékessé vált munkabére követeléséről lemondhat (például arra nézve alapítványt tehet stb.). Ám nem mondhat le előre a munkabéréről, azaz nem mentesítheti a munkáltatót a munkabér-fizetési kötelezettségétől. Ezzel kizárja annak a lehetőségét, hogy a munkáltató - például gazdasági nehézségekre hivatkozva, vagy egyéb okból - a munkavállalót ilyen nyilatkozat megtételére késztesse.
A törvény nem tiltja viszont, hogy levonásra a munkavállaló hozzájárulásával kerüljön sor, annak a lehetőségét azonban kizárja, hogy ez a levonásmentes munkabérre (általában a 67 százalékra, egyes esetekben a munkabér 50 százalékára) kiterjedjen. A levonásmentes munkabérrész nem is ruházható át, hiszen ez a munkavállaló és esetleges hozzátartozó megélhetését sodorhatná veszélybe.
Mi a sorsa a jogalap nélkül kifizetett munkabérnek?
A jogalap nélkül (rendszerint tévedésből) kifizetett munkabért a munkavállalótól 60 napon belül, írásbeli felszólítással lehet visszakövetelni. Ha ezt a munkaadó a határidőn belül nem teszi meg, a kifizetés nem követelhető vissza és nem használható fel beszámításra sem. Ez az érvényes szabály, ha a kifizetés alaptalanságát a munkavállaló nem ismerhette fel, s nem is maga idézte azt elő. Az általános elévülési időn belül lehet visszakövetelni viszont abban az esetben, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy a hibát maga idézte elő.
Az esetleges - munkaviszonnyal összefüggő - munkavállalói tartozások megtérítésének igényét is írásbeli felszólítással érvényesítheti a munkaadó.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ha valaki úgy dönt, hogy külföldiként Magyarországon szeretne gazdasági tevékenységet végezni, számtalan lehetőség közül választhat ennek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia számos etikai, jogi kérdést vet fel, és a kérdések, de főleg a válaszok, még fontosabbak a HR érzékeny világában.... Teljes cikk
A munkáltatóknak három lehetősége van. Az Alkotmánybíróság nemrégiben egy fontos döntést hozott a Munka Törvénykönyve kapcsán, a munkakörükre... Teljes cikk
- Változás a Munka Törvénykönyvében: mi történik, ha a munkavállaló alkalmatlanná válik a munkakörére 3 hónapja
- Jogosan vonhat le a munkáltató a márciusi béremből utólag? 3 hónapja
- A többgyerekes édesanyáknak csak a munkabére lesz mentes a személyi jövedelemadótól 4 hónapja
- Üzleti titoknak minősül-e a munkabér? 7 hónapja
- JOee Teszt sokadik -20240222 10 hónapja
- Mit tudok tenni, ha felszámolás alatt álló cég nem fizeti ki a munkabérem? 10 hónapja
- Mit tehetünk, ha nem utalják időben a fizetésünket? 1 éve
- Mit tehetek, ha a munkáltató nem tartja be a felmondási kötelezettségeket? 1 éve
- Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül? 1 éve
- Mit tehetünk, ha nem fizet ki a munkáltató? 1 éve
- Végrehajtói letiltás és levonás munkabérből 2 éve