Mire jó a külföldön szerzett diploma?
Nem jellemző a magyar fiatalokra, hogy jó nevű külföldi intézményben szerzett egyetemi diplomával a zsebükben térjenek haza, pedig az garantálná a meredek ívű karriert. Azonban arra is fel kell készülni, hogy a hazai fejvadászok nem tudnak mit kezdeni azzal, akinek nincs magyar oklevele - írja a Népszabadság.
- A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarok zöme annyira tehetséges, hogy aki egyszer hosszabb időre kimegy tanulni, nehezen jön vissza. Egyre népszerűbb például a bécsi közgazdaság-tudományi egyetem - teszi hozzá a szakember.
Aki viszont hazatér, azt a jó nevű külföldi intézményben letett államvizsga szinte biztosan gyorsabb, meredekebb ívű karrierhez segíti, mint magyar iskolában végzett társait. Különösen a nagy nemzetközi vállalatok értékelik magasra az ilyen végzettséget. Aki spanyol, francia, holland vagy német egyetemen végez, gyakran helyezkedik el az adott országban bejegyzett magyarországi cégnél, hiszen mind a nyelvtudása, mind a kultúraismerete megvan a sikeres beilleszkedéshez.
Szabó Andrea arra hívta fel a figyelmet, hogy a fejvadászok nem mindig tudnak mit kezdeni azzal, akinek nincs magyar diplomája. A nagynevű egyetemekről - Yale-ről, Harvardról, Oxfordból - kijövők pedig néha azért nyomasztóak a cégek számára, mert félnek az extra bérigényektől - mondja.
A Népszabadság úgy értesült a külügyi tárcánál, hogy több ezer diák tanul kint, és évről évre folyamatosan nő a számuk, különösen az unió tagállamaiban. Ez annak is köszönhető, hogy egyre szélesebb az egyetemek, illetve a külföldi tanintézetek ösztöndíjainak, alap- és posztgraduális képzéseinek kínálata. Kanadában működik a világ egyik legszínvonalasabb oktatási rendszere, magas az életszínvonal, sokszínű a kultúra, jó a közbiztonság és angol- francia kétnyelvű környezet várja a diákokat.
Hollandiai tanulmányokat azoknak érdemes választani, akik szeretik a soknemzetiségű környezetet, mivel Amszterdamban több mint 170 nemzetiséggel találkozhatnak.
A kínai nyelv tanulása és a munkavállalás kínai vagy kínai tulajdonú cégeknél az európai fiatalok körében is egyre népszerűbb, ezért ma már nem is olyan extrém gondolat egy néhány éves diplomaszerző kiruccanás például Tajvanra. A Nemzeti Tajvani Egyetemen jelenleg közel 400, több mint 50 országból érkezett hallgató tanul. A legtöbb alapképzés nyelve kínai, a mester- és a doktori programok általában párhuzamosan - angolul és kínaiul - futnak.
A Külügyminisztérium sem úti célnak, sem tanulmányi célú tartózkodásnak nem javasol: például Afganisztán, Algéria, Burundi, Csád, Elefántcsontpart, Etiópia, a Fidzsi-szigetek, Közép-Afrika, Libanon.
Érdemes meggyőződni arról, hogy a megszerzett hazai végzettség milyen kinti tanulmányok folytatására jogosít, illetve az adott külföldi képzéssel megszerezhető szakma, oklevél, diploma Magyarországon honosítható-e - hívták fel a figyelmet a tárcánál.
Népszabadság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Külföldi nyugdíj: mit kell tenni annak, aki külföldön is szerzett nyugdíjjogosultságot 1 hónapja
- "Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál 1 hónapja
- Nem olcsóbb a külföldi vendégmunkások alkalmazása a magyarokhoz képest 1 hónapja
- 500 fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozhat majd a debreceni akkugyárban 1 hónapja
- Fókuszban a külföldi munkavállalók alkalmazása 2 hónapja
- EU Kék Kártya: mely külsős ország szakemberei kapták a legtöbb munkavállalási engedélyt? 2 hónapja
- Több tízezer külföldi dolgozik engedély nélkül Hollandiában - hol a kiskapu? 2 hónapja
- Külföldi munkavállalók az SSC szektorban – Magyarország továbbra is vonzó célpont 2 hónapja
- Szakértői fejvadászat: Amikor a hagyományos toborzás már nem elég 3 hónapja
- Így változnak a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályai 3 hónapja
- Külföldi munka 3 hónapja