Digitális nomádok
Reggel futás a tengerparton, majd zuhanyzás, átöltözés, aztán irány robogóval a közösségi iroda. Ott 6-8 óra munka, este séta közben naplemente a tengerparton, majd egy kis közösségi program és lefekvés. Ki ne szeretne ilyen munkanapot? Sok digitális nomád így él.

Digitális nomád jelentése
A digitális nomádok azok, akik bátrak, kalandvágyóak, szeretnek utazni és kihasználják az egyre fejlődő internetes technológiák előnyeit: egyre több munkához nem kell a személyes jelenlét. Olyan munkájuk van, amelyhez elegendő egy laptop, vagy néhány esetben csak egy okostelefon és internetelérés. Ezt a fajta életvitelt gyakran helyfüggetlen munkavégzésnek is nevezik. Az online munkavégzés térnyerésével és a munkáltatók egyre nagyobb rugalmasságával a digitális nomádok száma évről évre nő világszerte már több tízmillióan vannak.
Szakmák, munkák
A digitális nomád életforma 2010-es évek derekán kezdett berobbanni. A világ nagyvárosaiban ekkor futottak fel a közösségi irodák. Ezek olyan munkaterek, ahol egymástól függetlenül dolgozók bérelhetnek munkaállomást akár egy napra és használhatják a közösség erejét – a kapcsolatokat, az iroda rendezvényeit, az infrastruktúrát.
Egyre több olyan munkakör van, amit az irodától távolról is be lehet tölteni. Ennek a trendnek a Covid-járvány óriási lökést adott. Míg korábban ez csak szoftverfejlesztők vagy online marketingesek kiváltsága volt, mostanra a pálya megnyílt multimédiás tartalomfejlesztők, különféle tanácsadók, coachok, nyelvtanárok, bloggerek, virtuális asszisztensek, könyvelők előtt is.
Pörgős élet, nehéz kapcsolatfenntartás
Milyen hozadéka van ennek az életformának? Hihetetlen pörgős, változatos élet ez. Megtanul az ember gyorsan kapcsolatot létesíteni, rengeteg a spontán helyzet, ami bevonz új lehetőségeket, piaci rések nyílnak meg, a nomádok egymásnak ajánlanak feladatokat. Van azonban ennek árnyoldala is. Ugyan könnyű ismerkedni, de a kapcsolatokat nehéz fenntartani és sokaknál identitásválságot okoz az országok közötti mozgás. Ha egy digitális nomád hazaérkezik Budapestre, akkor egy idő után lassúvá válik számára az élet, menne tovább új helyeken új impulzusokat szerezni.
Kinek ajánlott mindez? Aki kiszakadna a taposómalomból, szabadságra vágyik. Akadnak, akik családdal vágnak bele, a többség egyedül. Nem könnyű a kezdés akkor sem, ha van az embernek egy ügyfele, akit majd utazva szeretne kiszolgálni. A digitális nomád életmód ugyanis nem azonos a hátizsákos, pályaudvaron alvó turistáéval. Kell a jó irodai környezet, a megfelelő szállás a pihenésre, a megbízható telekommunikációs infrastruktúra. Ugyan jól szervezve lehet a tengerben fürödni vagy a városok nevezetességeit felkeresni, de ez nem nyaralás, hanem alapvetően kemény munka csak változatos környezetben.
Érdemes úgy megválasztani a helyszínt, hogy anyagilag megérje. Míg New Yorkban egy hónap a magas albérleti díjak miatt 6000 dollár alatt nem nagyon hozható ki, addig Thaiföldön 2000 dollárból kényelmesen meg lehet élni igényes környezetben. Ajánlatos figyelni, hogy az időzónák közti különbség mennyire befolyásolja a munkamenetet.
El lehet úgy is indulni, hogy az ember senkit sem ismer. Ilyenkor meg kell mozgatni az online digitális nomád hálózatokat és kiérkezve is el lehet kezdeni személyesen ismerkedni.
A digitális nomádok hátrányban van azokért a megbízásokért, ahol feltétel a személyes egyeztetés vagy a saját helyi cég megléte. Ha azonban a fő elvárás a gyorsaság, a kreativitás, a nagy kapcsolatrendszer megmozgatása, akkor már sokkal jobb pozícióból indulnak.
Népszerű országok és városok digitális nomádok körében
Mi fontos egy digitális nomádnak, amikor egy helyszínt kiválaszt: legyen megfizethető a megélhetés, jó internetkapcsolat, kellemes éghajlat, co-working irodákkal és könnyen megszerezhető digitális nomád vízummal, ott-tartózkodással. Ezek alapján ezek a top országok és városok:
Portugália (Lisszabon, Porto, Madeira, Lagos)
Miért? Stabil internet, jó idő, európai uniós ország, digitális nomád vízum, sok közösség és co working iroda
Spanyolország (Barcelona, Valencia, Kanári-szigetek)
Miért? Jó éghajlat, közbiztonság, az EU-n belül van
Csehország (Prága)
Miért? Szép város, EU-tagország, jó infrastruktúra, sok nemzetközi fiatal
Magyarország (Budapest)
Miért? Szép város, EU-tagország, viszonylag olcsó megélhetés, jól felszerelt co working irodák.
Thaiföld (Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Koh Phangan)
Miért? Olcsó megélhetés, egzotikus élmények, ételek
Indonézia (különösen Bali)
Miért? Spirituális és kreatív közeg, erős digitális nomád kultúra (ami viszont hátrány: meleg van, nem jó a közlekedés és távoli az időzóna)
Mexikó (Mexico City, Playa del Carmen, Oaxaca)
Miért? Megfizethető árak, jó közösségek, könnyen elérhető 6 hónapos turista vízum
Grúzia - Georgia (Tbiliszi)
Miért? Egy évig tartó vízummentes tartózkodás sok országból, barátságos emberek, olcsó és biztonságos
Vízum
Magyarország 2022-ben vezette be a Fehér Kártyát, amivel EU-n kívüli külföldiek Fehér Kártyához juthatnak, amivel 1+1 évig (egy év után lehet még egy év hosszabbítást kérvényezni) tartózkodhatnak Magyarországon és dolgozhatnak távmunkában. Igazolniuk kell, hogy rendszeres, külföldről származó jövedelmük havi legalább 2000 euró (ezt lehet bankszámlakivonattal is). Magyarországi munkavállalásra ez nem jogosít, csak távmunkában külföldre történő munkavégzésre, és a digitális nomád itt tartózkodása alatt legfeljebb 90 napra hagyhatja el az országot.
Co-working irodák Budapesten
A digitális nomádok jellemzően co-working irodákban dolgoznak. Mi is ez? Olyan közösségi tér, amelyben egyéni vállalkozók, szabaúszók, távmunkások dolgoznak egymás mellett. Ez a munkaforma az irodai infrastruktúra megosztása miatt olcsóbb, mintha mindenki saját irodát tartana fenn. Az otthoni munkával szemben segíti az együttműködést, a közösségi életbe való bekapcsolódást és inspiráló munkakörnyezetet nyújt.
Melyek a legjelentősebbek Budapesten?
- Loffice - az első hazai co-working iroda (Budapest, Paulay Ede utca 55.) 2009-ben egy vállalkozó szellemű testvérpár Klementz Kata és Panni nyitotta a pesti belvárosban, a Paulay Ede utcában. A Klementzék Nyugat-Európában figyeltek fel az akkor még szokatlan kultúrának a térnyerésére és úgy gondolták, előbb-utóbb Magyarországra is begyűrűzik. Az úttörő Loffice azóta fogalommá vált és egyre több követőre talált.
- KAPTÁR Coworking - Már több mint 10 éves múltra tekint vissza az iroda. Kifejezetten célközönsége digitális nomádoknak a Bazilikával szemben (Budapest, Révay köz 4.). Levendel Áron, egy innovatív budapesti vállalkozó a motorja.
- Impact Hub (Budapest, Wesselényi utca 17.)
- Kubik Coworking - kedvelt hely a Jászai Mari térnél (Budapest, Jászai Mari tár 5-6.)
- Baobab Coworking Oasis - zöldövezeti, természetközeli hangulattal a Gellért-hegy lábánál, kutyabarát, kerthelyiséggel és zuhanyzóval. (Budapest, Kemenes utca 14.)
- The Spot - prémium környezet a Király utcában (Budapest, Király utca 26.)
- Muse Coworking - elegáns, felújított polgári épület, inspiráló légkör kreatív szakembereknek (Budapest, Szent István körút 15.)
Kinek való a co-working?
- 1-3 fős vállalkozások, ahol még nincs stabil jövőkép, sok a bizonytalanság
- Egyéni tanácsadók, szellemi szabadfoglalkozásúak, akik nem tudnak hatékonyan otthonról dolgozni
- Meghatározott ideig együttdolgozó projektcsapatok (például heti 1-2 megbeszélésre)
- Akik kevés időt töltenek fix irodájukban és/vagy hiányzik a közösség, új emberek megismerése
Így készülj fel a digitális nomád életre
- Döntsd el, hogy mire vágysz, mit szeretnél kipróbálni és miért? 1 hónapos próbautazás, 3 hónap Thaiföldön vagy rögtön Föld körüli út?
- Készíts költségvetést! Legyen elegendő tartalék az első 1-2 hónapra minimum. Ha meglévő ügyfelekkel, munkákkal indulsz útnak, biztosítsd be a szerződéseket, a határidőket, a feltételeket, egyezz meg a kommunikáció módjáról.
- Döntsd el úticélodat! Vedd számításba a megélhetési költségeket, az időjárást, az időzónákat.
- Határozd meg az elindulás időpontját! Ne halogasd örökké! Ha sűrű a programod, akkor is kijelölhetsz 1 hónapot az évben, amikorra beütemezed.
- Hagyj időt magadnak felkészülni! Rendezd el az otthoni dolgokat (munka, család), hogy nyugodt szívvel kellj útra.
- Kapcsolódj be online fórumokba, csoportokhoz es vedd fel a kapcsolatot ezt az életformát élő emberekkel
- Készülj fel az indulásra (jegyek, biztosítások, helyi irodabérlés, helyi telefonszám, netkapcsolat, szállás)
Hasznos weboldalak
Munkakereséshez
Upwork.com
Fiverr.com
Freelancer.com
Remoteok.com
Városok összehasonlítása
nomads.com
Nyitókép: Pixabay
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ferenc pápa, a világ legnagyobb vallási szervezete - a katolikus egyház vezetőjeként nem hatalmi arroganciával irányított, hanem szerényen, másokat... Teljes cikk
A 2024-es évben a visszaélés-bejelentések 55%-a HR-hez kapcsolódó panaszokból származott, ami jól mutatja, hogy a hagyományos HR-keretek már nem... Teljes cikk
Ha bizonyos tényezők teljesülnek, a munkavállalók hajlandóbbak nagyobb erőfeszítést tenni a célok elérése érdekében, ha viszont valamelyik elem... Teljes cikk
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 2 hete
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 2 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 3 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 4 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 4 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 4 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 4 hete