Munkanélküli ellátás: a magyarok 83 százaléka nem ért egyet Orbán Viktorral
A magyarok négyötöde szerint a munkanélküli ellátás jelenleg 3 hónapos időtartamát érdemben növelni kellene - derült ki a Napi.hu és a Pulzus friss, reprezentatív közvélemény-kutatásból.
Az eredmények tanúsága szerint a magyarok döntő többsége (83 százaléka) egyetért azzal, hogy a koronavírus-járvány nyomán kialakult gazdasági válság következményeinek enyhítése érdekében az Orbán-kormány a munkanélküli segély időtartamát a jelenlegi 3 hónapról érdemben növelje (6 vagy akár 12 hónapra).
Ezen belül 62 százalék szerint ez érdemi segítség volna az állásukat elvesztők számára, míg további 21 százalék szerint erre a lépésre csak átmenetileg kerüljön sor - írja a napi.hu.
A férfiak 87 százaléka ért egyet a munkanélküli segély időtartamának érdemi növelésével, a nőknél ugyanez az arány 91 százalék.
Az ötlet különösen az idősek körében népszerű: a 60 felettiek körében 92 százalékos, míg a középkorúak (40-59 évesek) körében 81 százalékos a támogatók aránya, de a náluk fiatalabb felnőtt népességnél (18-39 évesek) is eléri az igenek aránya a 75 százalékot.
A fiatalabbak ugyanakkor hangsúlyozzák egy ilyen intézkedés ideiglenes jellegét, míg az idősebbek állandó emelést szeretnének.
Az ellenzők közül különösen a fiatalok indokoltak azzal, hogy emiatt sokan felhagynának az aktív álláskereséssel és megelégednének az államtól kapott juttatással.
Gyakorlatilag nincs különbség a kérdés megítélésében a főváros és vidék között: a Budapesten élők 90 százaléka támogatná az ellátás időtartamának növelését, míg a többi település esetében ez az érték 81-84 százalék közötti.
Iskolai végzettség szerint sem talált érdemi véleménykülönbséget a Pulzus és a Napi.hu közös kutatása: az alapfokú végzettségűek 84 százaléka, a középfokúak 82 százaléka, a diplomásoknak pedig 86 százaléka támogatná a lépést.