Munkanélküliség és válás - kéz a kézben?
Talán az senkit nem lep meg, hogy a munkanélküliség nagy terheket ró az egyénre, a párkapcsolatra, a családra. Ugyanakkor az már kevésbé egyértelmű, pedig nemzetközi és hazai statisztikák is bizonyítják, hogy a legtöbb válás hátterében éppen az állás elvesztése áll. Pedig ebben az esetben is segítség lehet, ha a pár tagjai támogatják egymást akár az új állás megkeresésének folyamatában vagy mindkét félnek hasznos emlékezet frissítést jelenthet, ha esetleg írásban rögzítik az állástalan időszak szabályait.
Már nem válóok a házimunka
A szociológus 6300 házaspár adatait vizsgálta, 46 éves időtartamban. A nagy váltás 1975-ben következett be, korábban akkor váltak el nagyobb eséllyel a párok, ha egyenlően osztották meg a pár tagjai a házimunkát, ilyenkor a férj veszélyben érezhette a háztartásban betöltött hagyományos szerepét, írja a Bloomberg.
De 1975 óta a házimunka elosztása már nem ad okot kenyértörésre, a férj felé azonban még mindig elvárás, hogy ő legyen az elsődleges kenyérkereső a családban. Amennyiben ezt állás hiányában nem tudja teljesíteni, az jó eséllyel váláshoz vezet. A statisztikai eredmények szerint legalábbis magasabb a korreláció a munkanélküliség és a válás közt, mint a válás és egyéb okok közt, mint az anyagiak vagy a nők anyagi függetlensége. Bár nem lehet pontosan tudni, hogy ilyenkor ki kezdeményezi a válást, korábbi vizsgálatok azt mutatják, hogy az esetek kétharmadában a nők.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2014-es elemzésében is azt a megállapítást tette, hogy a munkanélküliség a házasságok stabilitását elsősorban veszélyeztető tényező, írta a Világgazdaság. És ez függetlenül attól, hogy a férj vagy a feleség az állástalan. Ahol a pár mindkét tagja munkanélküli, ott a válások gyakorisága több mint négyszerese az országos átlagnak.
A munkanélküliség kapcsolatban betöltött szerepre is kihat
Egy párkapcsolatban egyszerre van jelen a párt alkotók függése és önállósága is egymáshoz képest, személyiségtől és kapcsolattól függően különböző mértékben. Ugyanakkor a munka elvesztése általában egyszerre csapás a személy önértékelésére, és a kapcsolatban betöltött (társadalmilag elvárt) szerepére is. „A munkáját vesztett fél (legyen alacsony vagy magas önértékelésű) ezt a helyzetet - jelesül, hogy munkanélküli lesz - saját kudarcaként is megélheti, ami nyilván nem tesz jót az önértékelésnek, és egyenes következményként a kapcsolaton belüli dominanciának, még ha átmeneti időszakról is van szó. Talajt veszt, elbizonytalanodik (még ha csoportos leépítést is él meg valaki), elgondolkodik, hogy mennyire is volt fontos a munkáltatójának, egy sor dolgot vesz górcső alá, miközben kimondatlanul is szégyelli magát párja előtt azért, mert "a főnökének nem kellett, jött egy fiatalabb vagy olcsóbb szakember helyette". Tapasztalatom alapján, amikor egy pár hozzánk fordul, mert valamit rendbe szeretnének tenni a kapcsolatukban, és kiderül az állás elvesztésének ténye, a férfiak sokszor ezt sokáig el sem mondják a párjuknak. Arra hivatkoznak, hogy nem illik össze azzal a képpel, ami a párjukban él róluk.” - mondta a HR Potalnak Gönczi Dorka, mediátor, az Origomed munkatársa.
A vizsgálatok adataival összhangban a mediátor tapasztalata is azt mutatja, hogy a nők kezdeményezik gyakrabban a válást, de a párbeszédet is. „Ők rendszerint ki is mondják, hogy a férjük állástalansága vezet a helyzet tarthatatlanságához. A nők keményebbek, kritikusabbak a férjekkel szemben, ha nem a saját állástalanságukról van szó. Miközben a munkanélküli lét felettébb lelket és szellemet próbáló állapot, a feleségek igen könnyen projektálnak: akkor van igazán baj, ha a párjuk elveszti az állását. Sajnos sok esetben egy nőnek a szemében annyit esik a párja renoméja, ha az elveszti a munkáját, hogy utána már akár egyedül is hajlandóak folytatni az életüket.
Egy alkalommal 21 éve házasságban élő pár érkezett hozzánk. A férj az első találkozáskor hímezte-hámozta a témát, hogy miért is fordultak mediátorhoz. "Valami ellaposodott, ugyanakkor a feleségem sok változást szeretne mostanában. Utazni, vásárolni, moziba járni, sőt még tánciskolába is el akar citálni...." Aztán a második óra vége felé derült ki, hogy mivel a férfi elvesztette az állását 2 hónapja, a felesége - érzése szerint - bosszút áll rajta ezekkel a plusz igényekkel azért, mert nem mondta el azonnal a dolgot (A férj 3 hétig még úgy tett, mintha munkába járna, csak aztán nem jött a fizetés, és akkor már nem bírta tovább, elmondta a párjának.)
Persze sok vezető beosztású nővel is találkozom, de ők gyorsabban átlépnek azon, hogyha nincs munkájuk. Keresnek átmeneti elfoglaltságot maguknak, kicsit eleget tehetnek önmegvalósítási igényeiknek más területen (pláne ha nem kenyérre kell a pénz, és meg is engedhetik maguknak - ilyenkor jön a lakberendezői, virágkötői, csokikészítő vagy rajz-, esetleg ezoterikus tanfolyamon való részvétel).”
Beszélgetni, beszélgetni, beszélgetni

A szerzett vagyonra is gondolni kell
Akik a válás mellett döntenek azoknak érdemes végiggondolni, hogy milyen következményekkel jár ez a lépés, amit a munkanélküliség tovább bonyolíthat. A vagyonközösség általában a házasság megkötésétől az életközösség megszűnéséig tart. (Utóbbi nem jelent feltétlenül egyet a házasság megszűnésével. Az életközösség megszűnik, ha már nincs meg az érzelmi kapcsolat a felek közt és gazdaságilag is külön élnek.) Az életközösség alatt szerzett vagyon, amit munkával (jövedelemmel) vagy egyéb módon szereztek, valamint a felhalmozott tartozások is közösek. Ha az életközösség megszűnik, a tartozásokat is szét kell osztani, azt közösen kell fizetni.
Ha az egyik fél munkanélküli és nincs miből behajtani a tartozást, akkor a másik rosszul járhat, mert az ő fizetéséből vonhatják le, tilthatják le az életközösség alatt keletkezett tartozás törlesztését. Főszabály szerint a bejelentett fizetés 33 százaléka inkasszálható maximálisan, ami azonban a minimálbérre is igaz. Így például, ha a feleség fizetéséből vonják évekig a volt férj tartozását is, mert a másiknak nincs munkája, bejelentett jövedelme, akkor a feleség utólag felléphet igénnyel ennek kompenzálására a férjjel szemben (vagy fordítva), ha az állást kap, de mindezt csak öt évig teheti, mert utána a követelés elévül, derül ki a Csontos és Törőcsik Ügyvédi Irodától kapott információkból.
Ügyvédi tapasztalatok szerint gyakran előfordul, hogy a család túlvállalja magát, amíg a dolgok jól alakulnak, vesznek autót, lakást stb. hitelre. Ha aztán az egyik fél munkanélküli lesz, a másik meg mondjuk éppen gyesen van, akkor az ilyen tartozásokért nehéz helytállni. Ilyenkor jöhet a behajtás. Ahogy az is előfordul, hogy egy házaspár egy vállalkozás beindításába minden pénzét beleteszi, ami egy ideig megy is, de ha utána tönkremegy, akkor a házasságot is magával rántatja.
Akár olyan helyzetben is találhatja magát az egyik fél, hogy amikor felbomlik a házasság, nincs közös vagyon, mert az ingatlan esetleg a másik fél tulajdonában van, a másik fél szüleitől kapta még a házasság előtt stb., a jó fizetést pedig mondjuk felélték. Így a távozónak nem jut semmi, amikor megszűnik az életközösség.
A munkanélküli házastárs adott esetben házastársi tartást is követelhet, ahol persze a bíróság megvizsgálja, hogy az illető mindent megtett-e azért, hogy dolgozni tudjon, önhibáján kívül van-e olyan helyzetben, hogy nem tudja eltartani saját magát. Azt is érdemes tudni, hogy a gyerektartás meghatározásának alapját a jövedelem képezi: általában gyermekenként 15-25 százalék, de összesen akár az 50 százalékát is elérheti, attól függően, hogy milyen a háztartás és a gyerekek jövedelemszükséglete. Ha valakinek nincs jövedelme, akkor is kötelezhető gyerektartásra, ugyanis a főszabály az, hogy menjen dolgozni és támogassa a gyerekeit a szülő, akkor is, ha ezt nem tudja a korábbi mértékben, színvonalon megtenni.
Munkanélküliség esetén gyakran az ügyvédi és egyéb perköltség az, ami legkevésbé hiányzik a válófélben lévő feleknek, ilyenkor, ha együtt tudnak működni, meg tudnak egyezni, akkor a bíróságon is kaphatnak ingyenes jogi tanácsot, fordulhatnak jogsegély szolgálathoz, a bíró pedig elrendelhet kötelező mediációt, ami segít eligazodni a helyzetben és a felek számára ingyenes vagy – rászorultság esetén - kaphatnak pártfogó ügyvédet, aki képviseli őket.
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Az onboarding nem csak az új munkatárs napi munkára való betanítása, hanem ennél sokkal több. A profi beléptetési folyamat része a csapatba... Teljes cikk
A gyerekek ismét lehetőséget kapnak, hogy betekintést nyerjenek a munka világába. Teljes cikk
Ahhoz, hogy eredményesen (vagy egyáltalán) el tudjuk végezni a munkánkat, más emberek közreműködésére van szükségünk. Ez sokszor informális... Teljes cikk
- Minden rendben az Egyesült Államok munkaerőpiacán is 1 hete
- Itt vannak az új Vállalkozó start II. program részletei! 1 hete
- Új támogatási program indul, több mint ezer vállalkozás jöhet létre 1 hete
- A munkanélküliségi ráta alakulása Magyarországon 2023 áprilisáig 2 hete
- Nőtt az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban 2 hete
- A vártnál jobban csökkent a munkanélküliség áprilisban Lengyelországban 2 hete
- Stagnált a munkanélküliség márciusban az OECD-országokban 4 hete
- Számos nagyvállalat csatlakozott a HBLF - EU Sokszínűségi hónaphoz 1 hónapja
- Őrült módon pezseg az álláspiac az Egyesült Államokban 1 hónapja
- Hol van itt válság? Már szinte mindenki dolgozik az EU-ban 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása Magyarországon 2023 márciusáig 2 hónapja