Nem csak a Z generáció akar új játékszabályokat
„Mégsem elveszett a világ teljesen” – felkapott lett ez a reményteljes mondat a Bosch×Richter Innovátorok Napján, ahol a pódiumon álló X és Y generációs vezetők és szakemberek reflektáltak az Z-generációi ifjú innovátorainak bemutatkozására. Mit is akar, ha akar egyáltalán a Z-generáció, hogyan rendezik át a munkahelyi „játékszabályokat” és milyen lehetőségeket teremt számukra az a trendformáló együttműködés, mely az egyetemek és a nagyvállalatok között kialakulóban van?
Tavaly a mesterséges intelligencia, idén a Z-generáció (1997 és 2012 között születettek), mint az innovátorok új generációja lett a BoschxRichter Innovátorok Napja rendezvény központi témája. A szeptember 25-én a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon másodjára megrendezett esemény Magyarország két vezető nagyvállalatának alapítója, Robert Bosch és Richter Gedeon közös születésnapja előtt tisztelgett, akik máig érvényes cégfilozófiát és értékeket hagytak az utókorra.
Cégeik alapítása idején mindkét innovátor fiatal volt, ezt fontos tudatosítani - kezdte megszólalását Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. Einsteint idézte, aki szerint hiába nő az átlagéletkor, az ember fiatal évei fogják megmutatni, kiben rejlik potenciál. Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban arról beszélt, hogy az innovációs ötletek szárba szökkenéséhez elengedhetetlen egy olyan kultúra, melyben lehet hibázni. Abban persze egyetértett a két vezető, hogy a fejlesztői, innovatív gondolkodást nem a termelési szektorba kell beleágyazni, meg kell teremteni hozzá egy külön teret, ami vezérigazgatóhoz méltó kihívás.
Egyfajta térteremtés, azaz ökoszisztéma-teremtés zajlik az innovatív nagyvállalatok és a felsőoktatás életében is, mely kölcsönös trendfordulót jelent az utánpótlás-nevelésben érdekelt cégek, és a - főként Z-generációs - hallgatók számára. A Bosch és a Richter innovációs ökoszisztémáinak működéséről vezetői és hallgatói oldalról is érkeztek megszólalók.
Innovációs ökoszisztéma - a fényes jövő puzzle képe
Kemler András, a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetője Magyarországon és az Adria régióban úgy gondol erre a kialakulóban lévő ökoszisztémára, mint egy fényes jövőt ábrázoló puzzle képre, melyen szoros szálak fűzik egymáshoz a résztvevőket.A vállalat is egy puzzle darab a sok más ipari szereplővel, startuppal, kkv-val, egyetemmel, középiskolával, önkormányzattal és kormányzati szervekkel együtt. Ez a puzzle segíthet megsokszorozni az ország innovációs erejét – fejtette ki.
„Ahogy egy alföldi tölgyesben is vannak kisebb cserjék meg nagyobb fák, a Richter is vezető szerepet játszik ebben az ökoszisztémában.” A vállalat egy irányított „open innovation” stratégiát képvisel – mondta Pércsi Szilárd, a Richter Gedeon Nyrt. Innovációs és pályázati iroda vezetője.
Gellén Henrietta, Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Doktori Iskolájának hallgatója tavaly kapcsolódott be ebbe az ökoszisztémába, amikor egy ösztöndíjat elnyert a Richternél. A fiatal kutató elmondta, egy olyan módszer fejlesztésén dolgozik, mely jelentős segítséget adhat a meddő pároknak, hogy szülőkké váljanak. Kiemelte, mennyire fontos számára, hogy a cég összefogja a fiatal kutatókat, akik megismerhetik ezáltal egymás munkáját és inspirálódhatnak.
Mivel az ELTE mesterséges intelligencia tanszékének létrejötte alapból egy Bosch együttműködés eredménye, Varga Bori, az ELTE Informatikai Karának hallgatója, aki egyben Bosch-ösztöndíjas is, elmondta, tanórákon is számos alkalommal előkerül egy-egy céges projekt, illetve számos oktatójuk kötődik a vállalathoz. Úgy érzi, már az egyetemen piacképes tudásra tehet szert. A kutatási munka során pedig egy valódi ipari kihíváson dolgozhat, amely pénzt is jelenthet, plusz segít rálátni arra, milyen készségek megszerzésére van még szükség. A mesterképzés során végig személyhez kötött mentor támogatását kapják – emelte ki.
Tényleg új játékszabályokat akar a Z-generáció?
Mit tud a Z-generáció és legfőképpen mit akar, hogyan gondolkodik, milyen munkahelyet szeretne magának? Ezekre a kérdésekre kereste a választ egy Bosch és Richter megbízásából készült kutatás (az eredmények ide kattintva érhetőek el) Ennek kapcsán Steigervald Krisztián generációkutató, a SteiGen Consultancy Kft. alapítója megjegyezte, problémás az a kérdésfeltevés, hogy „mit akar” ez a generáció. „Az akarás” szó ugyanis inkább az előző generációkhoz illett jobban. Az viszont a kutatási eredményekből is kiderült, hogyvalóban új szabályok és új rendszerek kellenek a mai fiataloknak. Mindez abból következik, hogy máshogy neveljük már a gyerekeinket és most kerülnek be a munkahelyekre azok a fiatalok, akik már nem poroszos, tekintélyelvű nevelést kaptak, ezért nehezen viselik a hierarchikus rendszereket. A válaszkész nevelés és a demokratikus családmodell teljesen másfajta hátteret jelent. Az a változás, ami a családszociológiában és nevelésben lejátszódik, új elvárásokat teremt a munkahelyen – fejtette ki a szakember.
Ami a Z-generáció tagjait leginkább érdekli a munkahely kapcsán, az az, hogy a folyamatok ne a munkáltató szemszögéből induljanak ki, hanem az ő szemszögükből, az egyén fókuszából. Ez egy újdonság az előző generációk számára, ennek megértését tanulni kell – emelte ki a generációkutató, a kutatás eredményeiben ez visszaköszön. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy nem szabad csak a Z generációra koncentrálni – az X-esek jelen pillanatban a legjobb munkaerő, erejük teljében vannak, és bár korábban a leglojálisabb munkaerőnek számítottak, megtanulták már, hogy nem kifizetődő a lojalitás.
Erdei Katalin, a Richter Gedeon Nyrt. HR-igazgatója számára nagyon érdekes tanulsága volt a kutatásnak, hogy azokat az innovációkat, melyeket behoz a munka világába a fiatalabb generáció, mennyire gyorsan átveszi az idősebb generáció is. Például a munka-magánélet egyensúlyát, melyet a Z generáció kezdett el feszegetni - a kutatás eredményei alapján már fontosabb szempontnak tartják az idősebb munkavállalók. „Azért is kell arra odafigyelnünk, hogy mit hoz a fiatal generáció, mert azt pillanatok alatt veszi át a többi generáció” – hangsúlyozta.
Bosch×Richter Innovátorok Napja 2024. szeptember 25-én a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon Forrás: Bosch
A jelölt nem vár, még 6 percet sem
Arra a kérdésre, hogy a toborzás területén szükség van-e innovációkra, Somogyi András, a Bosch csoport humán erőforrásért felelős alelnöke Magyarországon és az Adria régióban úgy felelt: fontos ma már, hogy a toborzás élményalapú legyen. Nem működik már a vizsgahangulatú stresszinterjú, befogadó és barátságos felvételi elbeszélgetésre van szükség. Ezenkívül a gyorsaság is számít, mert a mai jelöltek nem várnak, „a HR innováció is meg kell, hogy jelenjen”. A Boschnál már teljesült az a cél, hogy a jelentkezési folyamat egy percen belül lebonyolítható legyen.
Erdei Katalin, a Richter HR-igazgatója kiegészítette ezt még azzal, mennyire fontos a mai fiatalok számára, hogy betekintést nyerjenek a vállalati kultúrába, megismerjék, milyen karrierutakra van lehetőség. A kollégák fényképével hirdetik meg az állásokat, hogy a pályázók lássák, milyen típusú, hobbijú emberekkel találkoznak. A HR-vezető szerint a kutatásból markánsan kitűnt, hogy a vállalat fenntarthatósági törekvései szintén nagy szerepet játszanak abban, hogy vonzóvá válnak-e a fiatalok szemében.
Steigervald Krisztián munkája során több cégnél is rálát a felmondási statisztikákra. Egy informális adattal, a leggyorsabb felmondási idővel lepte meg a hallgatóságot. A rekorder 23 éves munkás egy vidéki gyártóvállalatnál azért mondott fel 6 perc alatt, mert bár pontosan ott volt a megbeszélt időben és helyszínen, senki sem várta. 6 perc után távozott, ami a szakember szerint jól mutatja, hogy a kultúraváltás pillanata eljött, itt is innovációra van szükség.
A rendezvényen bemutatkoztak az idén első alkalommal meghirdetett Bosch×Richter Ipari Innovációs Díj nyertesei, azaz a jövő Z-generációs innovátorai. A pályázatot a két vállalat azzal a céllal hirdette meg, hogy innovatív gondolkodásra ösztönözze a hazai felsőoktatásban tanuló fiatalokat, és ennek köszönhetően olyan ötletek, innovációk megszületését támogassa az egészségügy és a mobilitás területén, amelyek javítják e szektorok további modernizációját. A nívós zsűri nevében Bodó Teodóra, a Bosch csoport kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatója Magyarországon és az Adria régióban elmondta, nem volt könnyű dolguk a győztesek kiválasztásánál.
Az első díjazott Teket Ádám, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Formatervező művész MA képzésének hallgatója, röviden prezentálta pályázati anyagát, melynek címe Urban Oasis 2030: Moduláris pavilonrendszer a városi hőszigetek ellen. Ádám formabontó pavilonja a városlakók számára életmentő is lehet a nyári hőségben, és képes a jövő várostervezőinek egy olyan megoldást biztosítani, amellyel fenntartható köztereket teremthetnek.
„Remi” - Mesterséges intelligenciával a pszichés betegségek ellen – így hangzik az egészségügyi terület kategória díj nyertes pályázatának címe, a díjazottak Lőrincz Fanni és Szőnyi Balázs mindketten a Széchenyi István Egyetem hallgatói. Az alkotópáros egy olyan mesterséges intelligencia modelleket alkalmazó megoldást fejlesztett ki, mely a demenciában és a pszichés betegségekben szenvedők számára nyújt segítséget kognitív képességeik fejlesztésében, lelki és szellemi jólétük megőrzésében. A zsűri szerint egyszerű, hatékony, emberközpontú megoldást jelent ez az innováció, mely hozzájárul a mentális betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről (BME) érkezett Belkovics Fanni, Matkovics Ádám és Mező-Kerekes Máté, a mobilitás terület díjazottjai az önvezető autózás ma ismert dimenzióit friss, fiatalos módon gondolták újra. Kreatív koncepciójuk az önvezető technológiát akár meglévő járművekbe történő utólagos beépítéssel is elérhetővé teszi. Ez a technológia a versenyautók mellett hosszú távon akár ipari, mezőgazdasági, közúti járművekben is alkalmazható lehet. A megoldás így kisebb beruházási költség mellett a járművek szélesebb skáláján teheti lehetővé az önvezető funkciót. Innovatív megközelítésük hozzájárulhat az iparág fejlődéséhez, segítheti az önvezető járműtechnológiák elterjedését, és még biztonságosabbá teheti a közlekedést a zsűri szakvéleménye szerint.
Nyitókép: Kerekasztal-beszélgetés a Bosch×Richter Z-generációs kutatásáról a Bosch×Richter Innovátorok Napján - balról jobbra: Miller Dávid és Krizsó Szilvia moderátorok, Steigervald Krisztián generációkutató, Erdei Katalin, és Somogyi András
Forrás: Bosch
- 2024.10.212024.10.21– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
Többéves előkészítést igényelt, de az egyik közismert magyar cégnek, az ingatlan.com-nak végre sikerült megvalósítania a száz százalékban... Teljes cikk
A pénzügyi vezetők (CFO-k) 70%-a nem tervezi átszervezni pénzügyi osztályát a következő két évben - állapítja meg a Deloitte 2024-es... Teljes cikk
Hogyan hat az AI jelenléte a munkavállalói jóllétre és milyen eszközökkel lehet befolyásolni ezt a hatást? Egyes iparágakban a technológia... Teljes cikk
- A felhatalmazás felelősséggel jár - Tóth Zsuzsa, a Magyar Telekom Chief People Officere 3 hete
- Milyen szolgálati időtartamok nem számíthatók be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe? 3 hete
- Crohne betegség esetén jár a pótszabadság? 1 hónapja
- Autistaként jár pótszabadság? 1 hónapja
- Vezérigazgatóként tér vissza Novák Katalin 1 hónapja
- Nagy baj van a nyugdíjemeléssel 2 hónapja
- Kompetenciahiány van: interjú Gazdag Andrással, a Schaeffler Csoport magyarországi HR igazgatójával 2 hónapja
- Ők a céges innováció kulcsemberei, így támogasd őket HR-esként 2 hónapja
- Ritka esetekben lehetséges a nyugdíj újraszámítása 2 hónapja
- Kérhető-e a nyugdíj összegének újraszámítása? 3 hónapja
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2024-ben: Somogyi András, Bosch 3 hónapja