kapubanner for mobile
Megjelent: 3 hete

Nem múló divat a home office: ezért éri meg a hibrid munkavégzés

A jövő munkahelye rugalmas, emberközpontú, technológiailag fejlett és tiszteletben tartja a dolgozók magánéletét - hangzott el a Magyar Távmunka Szövetség novemberi konferenciáján. Mennyit kell bejárni az irodába? Hogyan lehet a részben irodai, részben otthoni munkavégzésből a maximumot kihozni? Melyek a legfőbb veszélyek? Rengeteg jó gyakorlat elhangzott vállalatoktól.

Forgács Tamás MTSZ elnök-

A “Mérlegen a hibrid munkavégzés – Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában” című szakmai konferenciával ünnepelte alapításának 20 éves évfordulóját a Magyar Távmunka Szövetség november 13-án.

„A munkáltatók 70%-a továbbra is alkalmazza a távmunkavégzés valamely formáját, ahol ez lehetséges. A vállalati működésben az átláthatóság, szervezettség és mérhetőség iránti igény folyamatosan nő. Ezzel párhuzamosan a digitalizáció és a mesterséges intelligencia térhódítása elősegíti a produktivitást támogató rendszerek fejlődését, ami már a jövő munkahelyeinek átalakulása felé mutat” - mondta bevezetőjében Forgács Tamás a szövetség elnöke.


Jelen van a világban két véglet.Az egyiket az Amazon típusú radikális visszatérési intézkedés képviseli ("mindenki vissza az irodába"), míg a másik oldalon a Spotify óriásplakátokon világosan kommunikálja, hogy „nem gyerekek a munkavállalóim, folytatjuk a távoli munkavégzést.”

Ne a túlmunka színtere legyen a home office

Kónya László Deutsche Telekom
Kónya László, Deutsche Telekom IT Solutions: Heti egy irodai napot várunk el

A Deutsche Telekom IT Solutions is megosztotta home office gyakorlatát a résztvevőkkel. “A heti egy nap irodai jelenlétünk bevezetése a mai piaci környezetben, ahol a legtöbb vállalat heti két-három napot vár el az alkalmazottaktól, számunkra ideális megoldásnak bizonyult. E döntésünk legfőbb mozgatórugója az volt, hogy erősítsük az együttműködésen a személyes irodai találkozásokon keresztül, megtartva a rugalmas munkavégzést amiben teljes mértékben hiszünk” - summázott össze Kónya László ügyvezető.

„Az előző évek adatai azt mutatják, hogy a hibrid modellben dolgozó kollégák legelkötelezettebbek és legelégedettebbek, távmunkában vagy személyes munkavégzésben dolgozó társaikhoz képest. Fontosak a keretek, és a munka-magánélet határai, ha ezt meg tudja adni egy vállalat, az hatékonyabban tudja megtartani a tehetségeket - mondta előadásában Reguly Márta, a PricewaterhouseCoopers (PwC) szervezetfejlesztési és HR tanácsadás vezetője.

Fontos, hogy a home office ne a túlmunka színtere legyen. Nem az a cél, hogy otthonról több munkát végezzenek a dolgozók, hanem hogy kiegyensúlyozottabban, hatékonyabban dolgozhassanak.

Reguly Márta PwC
Reguly Márta, PwC: Fontos, hogy a home office ne a túlmunka színtere legyen

Bánfai Gabriella az E.ON Ügyfélszolgálati Kft. Központi és csoportszintű támogatási osztály vezetője úgy fogalmazott nem a távmunka léte dönti el a teljesítmény mérését. „A jövőbe tekintő szervezetek a ledolgozott órák helyett egyre inkább a valós értékteremtés mérése felé mozdulnak el. Vannak olyan területek, ahol a produktumok mentén ez már most is jól működik, ugyanakkor szakértői pozíciók esetében a hatékonyság mérése még kihívás, amelyhez megfelelő mutatószámokra és mérőeszközökre van szükség.”

Az E.ON már a pandémia előtt is biztosított néhány napot távmunkára, ma pedig hibrid munkarendben dolgoznak, amely lehetővé teszi, hogy a munkavállalókmunkaidejük körülbelül felében bárhonnan végezhessék feladataikat. Gabriella szerint a csapatkohézió fenntartása külön figyelmet igényel a hibrid működésben. Vezetőként olyan apró, de hatékony megoldásokat javasol, mint a közös ebédek szervezése, vagy az, hogy vezetőként időnként a csapattagok között, a nyitott irodatérben foglaljunk helyet.

A Microsoft számos gyakorlatot vezetett be annak érdekében, hogy a munkavállalók hatékonyan végezhessék feladataikat, miközben a csapatkohézió is erős maradjon. Az irodai jelenlét továbbra is fontos szerepet játszik az emberi kapcsolatok fenntartásában. Szabó Péter az összetartás érdekében olyan irodanapokat szervez, amiért megéri bejönni: közösségi programok, csapatépítő események, startégiai tervezések és kreatív workshopok színtere.

Egy gyógyszeripari vállalat az EGIS Gyógyszergyár Zrt., kiváló példája annak, hogy a rugalmas foglalkoztatás nemcsak az IT-szektorban lehetséges, hanem ipari környezetben is sikerrel működhet. Az EGIS-nél a covid első napjai óta működik a hibrid modell. Az irodai munkakörben dolgozó munkatársak és vezetők közösen dönthetnek arról, mikor dolgoznak otthonról. A vezetők feladata a bizalomépítés és az emberközpontú irányítás erősítése, amely a közösségi élmények és a személyre szabott megoldások összhangjával járul hozzá a sikerhez - számolt be Dr. András Klára HR és kommunikációs igazgató.

András Klára, Egis:
Dr. András Klára, Egis: Munkatárs és vezetője közösen dönt a home office-ról

Tóth Gabriella Réka, a DFT-Hungária Zrt. HR vezető, tréner, coach szakembere a rugalmas munkavégzés sikerének kulcsát az alapos szervezetfejlesztésben, képzésekben és a vezetők új szemléletmódjának kialakításában látja. Rámutatott, hogy a pandémia időszak alatti gyors váltás számos szervezet számára kihívást jelentett, különösen a kis- és középvállalkozások esetében, ahol gyakran hiányoztak a megfelelő tervek és keretrendszerek. Rávilágított, hogy a sikeres távmunkához és hibrid munkamodellhez új szemléletre és új kompetenciákra van szükség a vezetők és munkavállalók részéről is, melynek csupán a belépője a helyzetfüggő vezetési stílus elterjedésére és gyakorlása. Azt tapasztalták, hogysok vállalkozásnál a vezetői kinevezések mögött nem állt tudatos felkészítés, ami a tradicionális vezetési minták továbbörökítéséhez vezetett.

Debreczeni Dóra, a _VOIS európai HR igazgatója nagyvállalati tapasztalatain keresztül világította meg a hibrid munkavégzés lehetőségeit. Véleménye szerint a munkavállalók képesek felnőtt döntéseket hozni arról, hogyan végezzék munkájukat.„A flexibilis munkavégzés jobban kifejezi, hogyan dolgozunk, míg a hibrid munkavégzés arról szól, honnan dolgozunk. Az eredmények szempontjából a hogyan sokkal fontosabb, mint az, hogy éppen honnan jelentkezik be a kolléga” – mondta.

Debreczeni Dóra Vodafone
Debreczeni Dóra, _VOIS: a helyszínnél fontosabb a hogyan, kezeljük felnőttként a munkavállalókat

 

Debreczeni Dóra kifejezte, hogy a mentális egészség és a társadalmi hatások figyelembevétele nemcsak a munkáltatók, hanem a társadalom közös felelőssége. A vezetők szerepe példamutató magatartásukban is megmutatkozik ezen a téren.

Home office és távmunka a munkajogban

Dr. Zsédely Márta, Réti, Várszegi & Partners, PwC Legal munkajogásza, a távmunkával és az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos jogi különbségeket ismertette. Kiemelte, hogy a távmunkát munkaszerződés szintjén kell szabályozni, míg az jellemzően juttatásként adott otthoni munkavégzéshez elegendő a belső szabályzatok alkalmazása. A munkavédelmi előírások szerint távmunkánál a munkáltatóknak kötelessége ellenőrizni a munkakörnyezetet, míg az otthoni munkavégzés esetén ajánlások is elegendőek. A munkajogász kitért a távmunkában felmerülő túlóra szabályozásának kérdésére is, hangsúlyozva, hogy a munkáltatóknak egyértelmű kereteket kell biztosítaniuk. Míg kötött munkarendben (peremidő, törzsidő használata mellett is) minden a munkaidőn túli munkavégzés túlórának minősül, kötetlen munkaidő alkalmazása esetén az ilyen órák alapból nem, de megítélése akár helyzetfüggő is lehet. Az adatvédelem kapcsán a munkavállalói megfigyelés kereteire is felhívta a figyelmet. A szakember hangsúlyozta, hogy távoli munkavégzés esetén a munkáltatóknak érdemes inkább a teljesítményre és az eredményekre helyezniük a hangsúlyt, a munkaidő alapú ellenőrzés helyett.

 

Adatok: kell a dolgozók biztonságtudatossági képzése

“IT Biztonság szempontjából semmi különbség nincs az irodai és az otthoni munka között, ugyanazokkal az eszközökkel és módszerekkel védhető és védendő a céges adatvagyon, bárhol is dolgozzon a munkavállaló” - fogalmazott Fehér Sándor, a White Hat IT Security ügyvezetője. Hozzátette, hogy a fejlett végpontvédelmi és a Cloud megoldások korában ez sokkal könnyebben megoldható, mint néhány évvel ezelőtt. Ne feledjük, a céges védelem annyira erős, mint a benne lévő leggyengébb láncszem, ezért fontos az céges szinten egyenszilárd kiberbiztonsági szint kialakítása és a munkavállalók rendszeres biztonságtudatossági képzése is. Így megelőzhetőek a leggyakoribb kibertámadások, úgy mint a zsarolóvírus, üzleti levelezés kompromittálása vagy az adatszivárgás.

Dénes Fruzsina, az 5P Consulting Hungary ügyvezetője kifejtette, hogy az otthoni munkavégzés nagyobb tudatosságot igényel a határok meghúzásában és betartásában, míg az irodai környezet természetes kereteket nyújt. “A ritmusok adják meg azt a stabilitást, amely segíti a munkavállalókat abban, hogy tartozzanak valahová, és biztos keretek között dolgozhassanak. A hibrid munkavégzésben azonban ez a ritmus könnyen felborulhat, ezért a szervezeteknek tudatosan érdemes olyan struktúrákat kialakítaniuk – például meeting kultúrát és az együttműködés normáinak sarokpontjait –, amelyek fenntartják ezt az észlelt stabilitást.”

Dénes Fruzsina wellbeing
Dénes Fruzsina: A hibridben dolgozók is igénylik a stabilitást a munka ritmusában, erre vezetőként figyeljünk

 

Ilyen a jövő munkahelye

Forgács Tamás szövetségi elnök úgy summázta az ötórás eszmecserét,  hogy a bemutatott jó gyakorlatok egyértelműen bizonyították a rugalmasság értékteremtő létjogosultságát: a sikeres távmunka és hibrid munkavégzés megvalósítható. Alapját a bizalomra, rugalmasságra épülő humánközpontú vezetési szemlélet és fejlett technológiai megoldások képezik. A résztvevők szerint a jövő munkahelyerugalmas, emberközpontú, technológiailag fejlett és tiszteletben tartja a dolgozók magánéletét. A távoli munkavégzés bármely formája és a rugalmasságra való igénynem egy hirtelen jött és múló divat. A kérdés már csak az, hogy a munkáltatók készen állnak-e a nézőpontváltásra, vagy továbbra is a múlt megoldásaihoz ragaszkodnak.

A beszámoló Tóth Adrienn elnökségi tag közreműködésével készült, a Magyar Távmunka Szövetség hivatalos konferencia beszámolójának szerkesztett változata.

A nyitóképen Forgács Tamás

Fotók: Sári Mónika / Magyar Távmunka Szövetség

 

 

  • 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A céges buli csak látszólag könnyed szórakozás - nézzük a piszkos anyagiakat

Vészesen közeleg az év vége, a jövő évi büdzsé tervezése, az évzárás előkészítése, és a toborzási feladatok közepette, ilyenkor még a... Teljes cikk

Elképesztően nőtt a takarítócég létszáma: már több mint 13 ezren vannak

Júniusról júliusra 1068 fővel nőtt az épületek takarításával és facility managementjével foglalkozó B + N Referencia Zrt. alkalmazottainak száma.... Teljes cikk

Új mérőszámok, új eszközök HR területen

Az elmúlt évek átalakították a munkaerőpiacot és ezzel lépéskényszerbe került a HR szakma is. Megjelentek új eszközök, új mutatószámok... Teljes cikk