Megjelent: 6 éve

Ünnepnapra kiírathat-e szabadságot a munkáltató?

Folyamatos 4 műszakban dolgozom a cég azt állítja, hogy 15 nap szabadság jár rá. (29 éves vagyok) Ünnepnap mikor dolgozni kellene de leáll a gyár, arra szabadságot írat. Ez jogos?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Az Ön által feltett kérdés kapcsán már maga a szabadság hossza is aggályos. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 116. §-a értelmében az alapszabadság mértéke naptári évenként húsz munkanap. Ez minden munkavállalónak (feltéve, hogy a jogviszonya nem év közben jött létre vagy szűnt meg) törvény erejénél fogva jár. Ezen felül azonban az Mt. 117-120. §-aiban meghatározott feltételek fennállása esetén úgynevezett pótszabadságokkal további napokkal bővíti a kiadható szabadság hosszát. Pusztán arra tekintettel, hogy Ön 29 éves, további két munkanap pótszabadság illeti meg, de jár még pótszabadság például 16 évesnél fiatalabb gyermekek nevelésére tekintettel, bizonyos egészségkárosító munkakörülmények közötti munkavégzés esetén stb.

A kérdés második része azonban nem válaszolható meg egyértelműen, mivel nem tudjuk megállapítani, hogy Ön milyen munkakört tölt be, illetve a munkáltató tevékenysége többműszakos vagy megszakítás nélküli-e.

Amennyiben a munkáltató Önt többműszakos tevékenység keretében foglalkoztatja, akkor Önt csak rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésre lehet beosztani munkaszüneti napra, illetve szabadság e napra nem írható.

Amennyiben azonban a munkáltató tevékenysége megszakítás nélküli, illetve Ön a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben dolgozik, akkor a munkáltató beoszthatja Önt rendes munkaidőben történő munkavégzésre is. Ebben az esetben, ha a munkaszüneti napra munkaidő-beosztása szerinti rendes munkaidő van beosztva, akkor lehet szabadságot kiadni az adott napra.

A munkaszüneti napnak a jelentősége e körben abban áll, hogy azt a napot nem lehet számításba venni a munkaidőkeretben beosztható óráknál. Így még abban az esetben is, ha a munkavállaló az adott napon dolgozik, a munkaidőkeretben egyenlőtlenül beosztható munkaidő hossza legalább nyolc órával rövidebb lesz. Tehát a munkaszüneti napon történő munkavégzés semmiképpen nem járhat azzal a következménnyel, hogy a munkavállaló annyit dolgozik a munkaidőkeretben, mintha nem lett volna munkaszüneti nap.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Ferencz Jácint Munkajogi szakértő - Dr. Ferencz Jácint

Dr. Ferencz Jácint ügyvéd egyetemi tanulmányait 2004-ben fejezte be, PhD-disszertációját 2014-ben védte meg summa cum laude eredménnyel. Tanszékvezető egyetemi docens a Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Kereskedelmi, Agrár- és Munkajogi Tanszékén, alkalmanként külföldi és magyarországi egyetemek vendégelőadója.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Lemondás alatt táppénzre menni? Jogszerű és kockázatmentes?

Kormányzati szolgálati jogviszonyban állok, köztisztviselőként. A 2018-as Kttv. 105. § szerint lenne lehetőség közös megegyezésre, de a... Teljes cikk

Befolyásolja a táppénz a CSED és GYED összegét?

Fiam a 3. évét, amikor betöltötte, a munkáltatóm kiadta a szabadságomat. Ezután közös megegyezéssel eljöttem, és másik munkahelyen kezdtem... Teljes cikk

Konyhalányként eltérő bérekkel: mi lehet az oka?

Egy ismerősöm konyhalányként minimálbért kap. Engem most vettek fel konyhalányként egy másik városban, itt bruttó 348 ezer forint szakmunkás bért... Teljes cikk