Önbizalom és praktikus ismeretek - ezek kellenek a vállalkozásba kezdő nőknek
Magas női foglalkoztatottság, női miniszterelnök, törvényben garantált egyenlő bérek, mindez Izland. Most pedig a női foglalkoztatás és a nők vállalkozóvá válásának segítéséről oszt meg jó gyakorlatokat a Budapesti Corvinus Egyetem és az izlandi Bifröst Egyetem. Vajon mit csinálnak jól Izlandon, mit tanulhatunk tőlük? Néhány volt és jelenlegi diák és oktató osztotta meg élményeit a Corvinus Egyetem csapatával a helyszínen a Máttur Kvennáról, arról a programról, amibe minden nő jelentkezhet, előképzettségtől függetlenül, aki vállalkozást szeretne indítani, vagy csak karriert szeretne módosítani. Önbizalom, kapcsolati háló és praktikus ismeretek a kulcsszavak.
A korábban végzettek közül mindenki megemlítette a kapcsolati hálót, amit a program adott, valamint a magabiztosságot, amit megszereztek az elsajátított ismeretek által. Brynhildur S. Hafsteinsdottir megemlítette, hogy a kurzuson külön foglalkoznak az önértékelés növelésével, hogy a résztvevők jobban higgyenek saját magukban. Úgy tűnik, az önbizalom hiánya a nőknél az egyenlőség tekintetében egy mégoly fejlett országban is, mint Izland, sarkalatos pont.


Volt, akit a program, hosszú kihagyás után, arra motivált, hogy újra tanulni kezdjen, sőt továbbtanuljon. Gudrun Björk Fridriksdottir a Matur Kvenna (MK) elvégzése után beiratkozott a Bifröst Egyetemre, majd a mester fokozatot is megcsinálta, már az Izlandi Egyetemen. Amikor az MK-t elkezdte, számára a program sokszínűsége volt a legvonzóbb, megtanulhatták a könyvelés, az értékesítés, a cégvezetés jogi alapjait. A kapcsolattartáson kívül Gudrun Fridriksdottir szerint az is fontos muníciót jelentett a résztvevő nőknek, hogy egymásnak kölcsönösen adtak a tanulási folyamat során. Mindenki motivált volt, hiszen mindenki saját magáért tanult. Hiába működött a kapcsolatok jelentős része és zajlott az oktatás főleg online, a kommunikáció olyan dinamikus volt, hogy találkozáskor úgy érezték, mintha régi barátok lennének a többiekkel.
Brynja Brynjarsdóttir fogyatékosokkal dolgozott, mielőtt elkezdte a programot. Férjével mindketten rengeteget dolgoztak, keveset tudtak otthon lenni a gyerekeikkel. Ahogy a gyerekek nőttek, szerettek volna valamibe együtt kezdeni, családként. Így vettek egy farmot, ahová kiköltöztek a városból. Ott akartak eredetileg elindítani egy hotelt vagy egy kempinget. Azóta egy éttermet is működtetnek, amelyhez a szükséges sertés és marha állományt nevelik a farmon, saját pékségük is van.

Hiába a magasabb képzettség, nem javulnak a munkaerő-piaci esélyek
Úgy tűnik, a nőknek, nem csak Izlandon lenne szüksége hasonló gyakorlatias képzésekre. Mert bár a nők iskolai végzettsége már évtizedek óta magasabb, mint a férfiaké (a nők 37,8, míg a férfiak 31,3%-a rendelkezik felsőfokú végzettséggel), ez az ILO (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet) adatai szerint nem konvertálódik át a munkaerő-piaci részvételre, a nők munkaerő-piaci helyzetének javulásában nem mutatkozik meg.
Az 1990-es évek elején a női mozgalmak felerősödtek Izlandon, női pártot is alapítottak. Így a nők „helyzetbe hozása” egyre nagyobb hangsúlyt kapott. A 2004-ben elindult programmal a cél az volt, hogy a nőket aktivizálják, elsődlegesen a cél az önértékelés megerősítése és a kapcsolatépítés volt, hangsúlyozza a Máttur Kvenna vezetője, Hulda Ingibjörg Rafnarsdóttir és oktatója, Þórir Páll Guðjónsson. Hogy mi legyen a konkrét tananyag az pedig a valódi szükségletek alapján dőlt el, fókuszcsoportok segítségével.

A vállalkozás akkor jó út, ha nem kényszer
Dr. Soltész Anikó, esélyegyenlőségi és vállalkozás-fejlesztési szakértő szerint „Magyarországon a vállalkozás kevésbé vonzó a nők, mint a férfiak számára. Az önfoglalkoztatás a '90-s évek elején jelent meg a nők foglalkoztatásának alternatívájaként. De egyáltalán nem mindegy, hogy ez lehetőségként vagy kényszerként jelentkezik, és hogy az alternatíva mérlegelésében, és a döntésben a közoktatásban organikusan szerzett tudás, vagy annak elérhetetlensége és hiánya játszik-e szerepet.

Az 1994 óta végzett kvalitatív kutatások szerint a nők legfőbb vágya, hogy életük, karrierjük alakításában választási lehetőségük legyen, és hogy a választásaikat a lehetőségek, és ne a kényszerek alakítsák.” Vagyis a képzettség vagy éppen annak hiánya fontos szerepet játszik egy ilyen döntési helyzetben.
Mindezeket a hasznos ismereteket és a létező magyar tapasztalatokat, jó gyakorlatokat oszthatják meg egymással a szakemberek, az EGT és Norvég Alapok által finanszírozott program záró konferenciáján. A projekt eredményei és az eszközök szabadon felhasználhatók lesznek, és a sikerek inspirációt jelenthetnek a hasonló képzéseket elindítók és tervezők számára.
Nyitókép: Makszim Norbert