Rekordmagas cégalapítási számmal zárta az évet az építőipar 2019-ben
Közel 6000 új induló céggel és folyamatosan növekedő termelési volumennel rendkívül erős évet zárt az építőtőipar.
A magas cégalapítási szám jelentős részben a továbbra is magas keresletnek és a pozitív ágazati környezetnek köszönhető. A termelési volumen 2019 éves átlagában 24 százaléki körüli növekedést produkált 2018-hoz képest, és ez 7 százalékponttal magasabb 2018 - szintén erős - növekedésénél is. Mind az épületek építése, mind az egyéb épületek építményfőcsoport szépen alakult, de a két főcsoport közül egész évben az épületek építése növekedett erősebben.
Az elmúlt évek pozitív környezete olyan cégalapítási és cégtörlési görbét produkált a szektorban, amely egyetlen másik hazai ágazatra sem volt jellemző. A magas - és továbbra is növekvő - cégalapítási számok és a csökkenő cégtörlési értékek meredeken növekvő vállalkozási számhoz vezettek. 2019 során 5835 építőipari cégalapítás mellett csak 3755 cégtörlést tett közzé a cégbíróság, így jelenleg már közel 54 ezer vállalkozás működik a szektorban.

„Az ágazat sokat fejlődött az utóbbi években, de továbbra sem csak pozitív értelemben emelkedik ki a többi hazai ágazat közül” - mondja az Opten szakértője. A csökkenő megszűnési szám ellenére a felszámolási arány magas, sőt az arány még növekszik is. 2019 során 851 építőipari cég szűnt meg felszámolással. Általánosságban, összágazati szinten már a problémamentesebb végelszámolások kezdtek el dominálni a felszámolásokhoz képest, de az építőiparban erre a váltásra még várni kell. Egyértelmű tehát, hogy továbbra is sok a behajthatatlan tartozás, és a magas kintlévőség állomány általánosságban veszélyezteti a szektor egyes szereplőit. Ezt erősíti meg az a tény is, hogy 2019-ben rekordmennyiségű cég került hosszabb-rövidebb ideig tartó végrehajtási eljárás alá. Több mint 7200 vállalkozás könyvelhetett el ilyen adóhatósági eljárást, és ez az elmúlt 6 év legmagasabb értéke.
Az Opten - Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) 2019-re vonatkozó értéke átlagosan 18 százalék körül mozgott az építőiparban. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten - CFI Veszprém, Vas és Győr-Moson-Sopron megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye produkálta.


A negatív jelenségek azért sem szerencsések, mivel pesszimistább szemmel, sok egyéb érdekességre is fel lehet figyelni, és összességében sok bizonytalanság van az ágazat jövőjében. A termelési görbe az év vége fele ellaposodni látszik az év eleji meredekséghez képest. Továbbá a termelési mutatók mellett az év vége fele pedig már a szerződésállományok sem mutatnak olyan szép képet. Az ágazati kockázatok között első sorban kell kiemelni, hogy az építőipar általában nagyon érzékenyen reagál a gazdaság hullámzásaira, illetve a vállalatok tőkeerősségnek is van még hova fejlődnie.
Vélhetően az elmúlt évek lendülete egy darabig még ki fog tartani az ágazatban, a cégalapítások és a cégtörlések közötti olló viszont nem fog jelentősen tovább nyílni 2020 során. 2020 végére 6000 körüli cégalapítás és 4000 körüli cégtörlés várható a szektorban, így a cégek száma továbbra is növekedni fog, de jó eséllyel a pozitív hangulatot több hónapban fogják szegélyezni fájdalmasabb statisztikák is.