Vissza kell-e venni a kismamákat, vagy sem?
Mi történik akkor, ha a kismama eredeti munkaköre azért "szűnt meg", mert arra a pozícióra valaki mást vettek fel? Mikor kell kiadni a kismamák bennmaradt szabadságát? Mi lesz azokkal a kismamákkal, akik GYES mellett dolgozni szeretnének, de a munkáltatójuk csak a GYES lejártát követően tart igényt rájuk? Az olvasói kérdésekre munkajogi szakértőnk, Angyalné Puszta Szilvia válaszol.
Kategorikusan ki kell jelenteni: a munkáltatónak nem kötelessége a kismamát GYES mellett újra foglalkoztatni, őt ez idő alatt újra alkalmazni! A munkáltatót erre irányuló kötelezettség csak a GYES lejártát követően terheli. Vagyis a GYES-en lévő kismama kérheti, hogy őt a munkáltató újra alkalmazza, de ezt nem követelheti ki a munkáltatójától. GYES mellett lehet, de nem kötelező dolgozni. A munkáltató eldöntheti, hogy szükséges-e számára a foglalkoztatás, vagy sem.
Ha időközben átszervezés miatt megszűnik a kismama eredeti munkaköre, a munkáltatónak nem kötelessége újra kreálni egyet. Az eredeti munkakör megszűnése természetesen nem azt jelenti, hogy azért nincs meg a kismama munkaköre, mert azt egy másik munkavállalóval betöltette a munkáltató, hanem azt jelenti, hogy konkrétan az a munkakör már nem funkcionál. Ebben az esetben meg kell várni, hogy mit ajánl fel a munkáltató, és igyekezni kell a kölcsönös megegyezésre. Ideális az lenne, ha a munkáltató és a munkavállaló meg tudna egyezni egymással, ha tekintettel lennének egymás jogi- és gazdasági helyzetére. Minden olyan esetben azonban, amikor a kismama eredeti munkaviszonya bármiben is megváltozik, munkaszerződést kell módosítani. Ehhez szükséges a kismama beleegyezése is. A munkáltató egyoldalú munkaszerződés módosítást nem hajthat végre, kivéve azokat az eseteket, amelyre a törvény egyébként is, bizonyos korlátozások mellett ugyan, de lehetőséget biztosít (helyettesítés, áthelyezés, kirendelés, kiküldetés, túlóra, készenlét, ügyelet).
Amennyiben nem sikerül közös megállapodásra jutni, a munkáltató rendes felmondás keretében megszüntetheti a kismama munkaviszonyát a védelmi időszak-, a felmondási idő- és a ki nem vett szabadságok kiadásának szabályait figyelembe véve. A felmondási védelem 30 nap, csak ezt követően kezdődhet meg a felmondási idő. A védelmi időszak ideje alatt és a felmondási idő felében a szabadság kiadható. A felmondási idő második felében, amivel a munkavállaló rendelkezik, szabadság nem adható ki, hiszen ez idő alatt a munkáltatónak egyébként is el kell tekintenie a munkavégzés alól. Ha a rendelkezésre álló körülbelül 6 hét nem elegendő a szabadságok kiadására, akkor azokat a munkaviszony megszűnésekor a munkáltatónak pénzben kell megváltania, vagy a bennmaradó napok számával a munkaviszonyt meg kell hosszabbítania.
Mi történik akkor, ha a kismama eredeti munkaköre azért "szűnt meg", mert arra a pozícióra valaki mást vett fel a munkáltató?
Természetesen a munkáltató megteheti, hogy a kismama helyére felvesz más munkavállalót, de csak határozott idejű munkaszerződés megkötése mellett, amíg a kismama rendkívüli pihenőidejét GYES-en tölti. Ilyen esetben a munkáltató nem szüntetheti meg a kismama munkaviszonyát, őt eredeti munkakörében köteles újra foglalkoztatni. Ha a munkáltató elkövette azt a hibát, hogy kismamás munkakörre határozatlan idejű munkaszerződéssel alkalmazott valaki mást, akkor munkáltatói jogkörénél fogva neki kell gondoskodnia arról, hogy az eredeti munkakör betöltésének lehetősége megnyíljon a kismama előtt. Amíg a kismama nem tudja betölteni a munkakörét, addig személyi alapbére illeti meg.
Mi lesz azokkal a kismamákkal, akik GYES mellett dolgozni szeretnének, de a munkáltatójuk csak a GYES lejártát követően tart igényt rájuk?
A GYES-en lévő munkavállaló eredeti munkaviszonyának megtartása mellett vállalhat más munkát akár teljes munkaidőben is. Azzal, hogy a kismama más munkáltatónál vállal munkát, még nem veszíti el munkaviszonyát és felmondási védelmét az eredeti munkáltatójától. Vagyis, ha a GYES melletti munkája nem nyeri el kellőképpen a tetszését, továbbra is igényt tarthat a foglalkoztatására az eredeti munkáltatójánál. Amennyiben a GYES lejártát követően az új munkáltatójánál kíván tovább dolgozni, eredeti munkaviszonyát fel kell mondania.
Mikor kell kiadni a kismamák bennmaradt szabadságát? Ez attól függ, hogy a kismamát hol alkalmazzák újra a GYES ideje alatt?
Ha a kismamát eredeti munkáltatójánál, GYES mellett újra foglalkoztatják, akkor a munkáját a szabadságok letöltésével kell kezdenie, és nem kell megvárnia a GYES lejártát, a törvény ugyanis úgy rendelkezik, hogy akadályoztatás esetén a szabadságot az akadályoztatás megszűnését követő 30 napon belül kell kiadni. Ha a kismama nem az eredeti munkáltatójánál helyezkedik el a GYES folyósítása mellett, akkor meg kell várnia a folyósítás végét, és csak azt követően kérheti a szabadságok kiadását az eredeti munkáltatójától. Ahhoz, hogy az eredeti munkáltató kiadhassa a szabadságokat, újra kellene alkalmaznia a kismamát - hiszen fizetés nélküli szabadság ideje alatt szabadság nem adható ki -, amire ugyebár a munkáltatónak csak a GYES lejártát követően van kötelezettsége.
Hogyan alakul azoknak a kismamáknak a munkaviszonya, akik határozott idejű munkaszerződés mellett kezdik meg szülési szabadságukat?
Sajnos a határozott idejű munkaszerződés annak lejártával akkor is megszűnik, ha az édesanya annak ideje alatt kezdi meg szülési szabadságát. Így a továbbiakban a kismamát nem illeti meg eredeti munkáltatójától a felmondási védelem, illetve eredeti munkáltatójának nem lesz kötelessége őt újra alkalmazni.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Ha valaki úgy dönt, hogy külföldiként Magyarországon szeretne gazdasági tevékenységet végezni, számtalan lehetőség közül választhat ennek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia számos etikai, jogi kérdést vet fel, és a kérdések, de főleg a válaszok, még fontosabbak a HR érzékeny világában.... Teljes cikk
A munkáltatóknak három lehetősége van. Az Alkotmánybíróság nemrégiben egy fontos döntést hozott a Munka Törvénykönyve kapcsán, a munkakörükre... Teljes cikk
- Felmérés: a dolgozók fele titokban lassít a nyáron 1 hete
- Fizetés nélküli szabadság 2 hete
- Egyre többen vannak, akik a szabadságuk alatt sem tudnak elszakadni a munkától 1 hónapja
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 2 hónapja
- Hogyan előzzük meg a nyári káoszt a szabadságok megtervezésével? 2 hónapja
- Egyéni kedvezmények helyett erre van szüksége a munkába visszatérő kismamáknak 2 hónapja
- Az LMBTQ+ munkavállalók növekvő diszkriminációról számolnak be és kevésbé boldogok 3 hónapja
- Miért bukik meg a hagyományos HR a munkahelyi panaszok kezelésében? 3 hónapja
- Változik egy ledolgozós szombat 2026-ban - itt a dátum 3 hónapja
- Így befolyásolja a munkahelyválasztást az LMBTQ diszkrimináció 3 hónapja
- Hogyan jár a szabadság, ha gyermekem után részmunkaidőben tudtam visszatérni dolgozni? 4 hónapja