Tüzelj Csípőből - Szakértői Intuíció a Döntéshozásban - Bevezető

„A feleségem felhívott, hogy ne szálljak fel a gépre, hanem egy következővel menjek, mert nagyon nincs jó érzése ezzel kapcsolatban. Fél óra múlva hívtam, hogy nyugodjon meg, minden rendben, csak egy rutinszerű motor-nélküli kényszerleszállást kellett a gépünknek végrehajtania, mert leállt a műszerek jórésze.”
[ E cikket eddig 2936x tekintette meg 1279 egyedi látogató. ]
“Az intuitív tudat egy szent ajándék, miközben a racionális elme hűséges szolgáló. Olyan társadalmat hoztunk létre, mely a szolgát tiszteli, de az ajándékot elfelejtette."
—Albert Einstein [Institute of Noetic Sciences, Petaluma, CA]
„A feleségem felhívott, hogy ne szálljak fel a gépre, hanem egy következővel menjek, mert nagyon nincs jó érzése ezzel kapcsolatban. Fél óra múlva hívtam, hogy nyugodjon meg, minden rendben, csak egy rutinszerű motor-nélküli kényszerleszállást kellett a gépünknek végrehajtania, mert leállt a műszerek jórésze.”
Ki ne találkozott volna ilyen és ehhez hasonló történettel? E cikksorozat során mégis inkább arra keressük a választ, hogyan lehetséges az, hogy az intuíció ily csodás képességét nem csupán a hétköznapi élet eseményei kapcsán, hanem akár vezetői munkánk során is tudatosan alkalmazni tudjuk? Célunk, hogy ne csak alkalmanként, véletlenszerűen érezzünk rá, amennyiben egy megkötendő üzletben a mutatókkal ellentétben nem stimmel valami. Arra keresünk módszereket és alkalmazható tudást, hogy hogyan fejleszthetjük fel intuíciónkat egy arra hallgatni érdemes eszköz szintjére, melyet a gyakorlatban biztonsággal emelhetünk sikeres döntéshozatalunk szerves részévé?
E cikksorozatban tárgyalt téma magának az intuíció alaptermészetének részletes-, több oldalról való megközelítésével érthető csak meg. Még mielőtt ebbe belemerülünk, érdemes definiálnunk, hogy mi is az intuíció?
Az intuíciót – amennyiben függetlenítünk a tudományos definíciótól – köznapi értelemben egyfajta belső hang, megérzés, ráérzés, jövőbe látás, hatodik érzék, szívünkre hallgatás vagy akár egy hasraütésszerű döntésként aposztrofálhatjuk. Mindannyian hallottunk már a sokáig misztikusnak, „felhőkből eredőnek” titulált képességről, melynek az idők során többen megkérdőjelezték létét, mígnem, ‒ mint ahogy azt a közel húsz éves szakmai kutatómunkám során egyre inkább tapasztaltam ‒, a tudomány az intuíció létezésének, helytállóságának és fejleszthetőségének oldalára állt recens bizonyítékaival.
Sokan közülünk, kik felelősséget érzünk a társadalom és közös jövő előremutató fejlődése iránt, szükségszerűen s egyfajta belső igényből fakadóan is rendelkezünk széles spektrumú ismeretekkel, melyek alkalmasak ezen törekvéseink kiteljesítésére. Nem csupán a vezetői képességeinket fejlesztő-, vagy egy vállalat irányítását érintő területekről bővítjük tudásanyagunkat, hanem nagyobbra nyitva fókuszunkat újabb és újabb információra éhesen egyéb tudományok területéről is átemelünk hasznosnak vélt eredményeket. Azt tapasztaljuk, hogy minél szélesebb látókörünk, annál több szempontot vesznek figyelembe döntéseink. Lassan kifejlődött integratív szemléletünk, melynek alapfeltételévé vált a komplex-, több-tényezős-, multi-diszciplináris struktúrák lényegének meglátása, ismérveik és információik összevetése, előnyeik egyesítése egy stratégiai szempontból összefogó megoldásként. A vezetői szemlélet ezen fejlődő tendenciáinak igényeit kielégítve a rendszergondolkodás (ang., systems thinking) egy új, önálló-, támogató tudományággá vált.
Az integratív rendszergondolkodás azt vallja, hogy érdemes megvizsgálnunk minden egyes ható tényezőt, mely bármely szempontból befolyásolhatja döntésünket.
A vezetői döntés-elemzés területén kitárja érdeklődésünket a professzionális döntések során eddig még nem vizsgált irányokba. A humán erőforrás stratégia területét tekintve nagyobb rálátást ad a humán kapcsolódások „kémiája”, azaz személyes- és a közösségi szimpátia-, csapatszellem-, közös munka érzés (a morfogenetikus mezők) minőségének elemzése során, valamint kiterjeszti érdeklődésünket a felmerülő megérzések (az intuíció) irányába.
Mint ahogy pár filmszínházi műalkotásban láttuk, olyan ez mikor bizonyos világokban a fontosabb tudományágak mindegyikében doktori szintre kell jutnia az állampolgárnak. Hasonlóképp mi emberek is meg tudjuk ezt tenni. Íly módon kinyerhetjük ezek integratív esszenciáját és elkerülhetjük azt a helyzetet, hogy a “bal kéz nem tudja, hogy mit csinál a jobb”.
Ezért így belemerülünk hét általunk választott tudományág világába: Közgazdaságtan, Kvantumfizika, Biológia, Szociológia, Filozófia, Pszichológia és Egészséges Fenntarthatóság (Jól-lét). Mikor kiderül, hogy mind a hét mentális hozzáállás azonos lényegiséggel rendelkezik, nem marad más hátra számunkra csak az, hogy ezt az esszenciális tényezőt tanulmányozzunk minden erőnkkel és lelkesedéshez.
Sokan szeretnénk már most tudni, hogy mi ez az azonos univerzális lényegiség? A hamburgerben a hús érdekel minket.
Az azonos univerzális lényegiség az, hogy a valóság természete-, a világ melyet tapasztalunk teljes mértékben egybefonódik tudati tendenciáinkkal, vagy mondhatjuk, hogy abban jelenik meg. Az intuíciónk kibontakoztatásához semmi másra nem kell fókuszálnunk, mint arra, hogy ezen a területen minden erőnkkel és lelkesedésünkkel begyűjtsük a lehető legteljeskörűbb és egyben a leg-lényegretörőbb információkat, majd mielőbb gyakorlatba helyezzük azt.
Érdeklődési körünk tágulásával - a kötelező ismereteken túl - többen megcsodálhattuk történetesen az intuíció hirdetőit és szószólóit is, akik ugyan nem csupán a hétköznapokban megszokott fogalmi struktúrákban gondolkodtak életük során, hanem jelentős időt szenteltek forradalmi gondolataik kibontására, értelmezésére, rámutatva nem elhanyagolható voltára, gyakorlati hasznára.
Filozófusok és pszichológusok mint Jung gondolatait, Niels Bohr vagy David Böhm forradalmi iránymutatásait, Nikola Tesla koncepciókon túlmutató felfedezéseit, Bill Gates és Steve Jobs technológiailag előrelátó képességét, Mahathma Gandhi vagy a Dalai Láma idealista és másokat megértő hozzáállását, Daniel Kahneman és Robert Skydelsky megelégedettség-közgazdaságtani meglátásait, George Lucas és a Wachowskik film-művészetét is ide sorolhatjuk, kit-kit melyik szféra inspirál. A nagyraértékelendő kulcstényező mindannyiuknál, hogy céljuk az emberi tudatosság és képességek kibontakoztatása. A vezető gondolkodók jórésze, mint a fentebb soroltak is, kiemelten fontosnak tartják életükben az intuíciót.
Az igazán izgalmas elképzelésünket az intuíció nagyszerű voltáról gyerekkorunk gyökereiben is megtaláljuk. A moziban megnéztük a hollywoodi filmek gyöngyét a Csillagok Háborúját és csodájára jártunk Yoda Mester, Luke Skywaker (Légjáró Lukács) és a Darth Vader (Sötét Atya) intuitív megérzésinek és egyéb ehhez kapcsolódó képességeinek. Milyen nagyszerű lenne mentálisan kommunikálni, mint ahogy azt X-Men Charles Xavier professzora teszi – gondoltuk jó páran...
Sokan vagyunk hát, kik szeretnénk a képességek ezen ékkövét magunkénak tudni.
Az idők során egyre inkább kialakul és megerősödik bennünk az az érték-memetika (Spirál Dinamika i szerint ′türkíz′ v-memetika), mely azt láttatja velünk, hogy képesnek lenni nemzetközi-, vagy akár univerzális integratív rendszereket létrehozni önmagukban, nem elegendő. Léteznie kell egy a megszokások világán átlátó-, a hétköznapi tapasztalati síkon túlmutató képességnek, mely egy suhintással tiszta irányt mutat annak tekintetében, hogy milyen irányultságú rendszerek létrehozását inspiráljuk. Ezt kínálja számunkra az intuíció kibontakoztatásának művészete.
Némi patetikus túlzással azt kívánja ezen cikk írója, hogy a Kedves Olvasó értékelje a mai nap legjobb híreként azt, hogy az intuíció létjoga tudományosan bizonyított, valós és kiváltképp hasznos nem csak otthon, hanem az üzleti életben is, sőt mi több – egy leegyszerűsített allegóriát használva – az olvasás tanulásához hasonlóan: fejleszthető.
Mivel az intuíció témáját tekintve egy jelentős hiány és tudáséhség tapasztalható napjainkban, ezt kielégítőleg került megírásra e cikkcsokor-sorozat. Nyugodtan nevezhetjük ezt egy free-of-charge - „intuíció-alapozó kurzusnak”, melynek végén sikeresen alkalmazható tudásunk lesz magáról az intuícióról és módszereink annak fejlesztésére, integrálására napi életünkbe és vezetői döntéseinkbe.
A felmérések szerint a női vezetők ebben a folyamatban eredendően sokkal ügyesebbek és tanulékonyabbak, hiszen stratégiáikban gyakrabban hagyatkoznak megérzéseikre, ez által sokszor meglepő és egyben sikerre vivő döntést hozva. Mindemellett, még a férfiak is el tudják sajátítani e nemes képességet, mint azt számos példa mutatja.
A hölgyek kedvéért az intuíció vizsgálatának allegóriájaként egy vizililiom virágának vizsgálatával vonunk párhuzamot.
Cikkcsokor-sorozat Összefoglaló
Milyen módon építi fel a cikkcsokor-sorozat az intuíció tudományos megértését, kézzelfogható hasznát a döntéshozásban és ezen értékes képesség fejlesztését?
I. Rész (7 Cikk): Milyen területeken érint bennünket az intuíció? - avagy az intuíció vízililiom szirmai
Az intuíció életünk szinte minden területét átható faktorként van jelen. Elsőként kiemelünk néhány, a téma szempontjából fontosnak ítélt tényezőt, hogy rendelkezzünk több oldali intellektuális megközelítéssel (is). E cikksorozatban elsőként érdeklődéssel tekintjük át, hogy a közgazdaságtan, a fizika, a biológia, a pszichológia, a filozófia és az orvostudomány területeit milyen módon szövi át az intuíció. Területről-területre lépkedve lassan kibontakoztatjuk vízililiomunk szirmait.
II. Rész (3 Cikk): A morfogenetikus mező – avagy az intuíció vízililiomának óceánja
E cikkcsokorban megvizsgáljuk, hogy hogyan és miben jelenik meg az intuíció és mindez miért hordoz azonos kapacitást mindannyiunk számára? Megismerjük azon óceán vagy tó természetét, melyben kibontakozik a vízililiom. Megvizsgáljuk példák sorával, hogy milyen hatása van a morfikus mezőnek testünkre, biológiánkra, továbbá látunk példákat arra, hogy globális projektek szintjén milyen módon alkalmazható események előrejelzésére vagy időben történő módosítására.
III. Rész (7 Cikk): Az intuíció fejlesztése – avagy az intuíció vízililiom-kertészete
Itt rátérünk, hogyan is fejlesszük e mentális képességünket a többihez hasonlatos készség-szintre? Hogyan készítsük elő, tisztítsuk meg, díszítsük ki döntéseink liliom-tavát, amennyiben a vízililiomaink intuitív illatát kívánjuk érezni?
Struktúra
I. Cikkcsokor: Milyen területeken érint bennünket az intuíció? - avagy az intuíció vízililiom-szirmai
I.1. cikk: Bevezető, összefoglaló
I.2. cikk: Intuíció, közgazdász szemmel
I.3. cikk: Az intuíció fizikája
I.4. cikk: Az intuíció biológiája
I.5. cikk: Intuíció a szociológiában
I.6. cikk: Intuíció a filozófiában
I.7. cikk: Intuíció a pszichológiában
I.8. cikk: Intuíció az orvostudományban
II. Cikkcsokor: A morfogenetikus mező – avagy az intuíció vizililiomjának óceánja
II.1. cikk: Morfogenetikus mező – Bevezető
II.2. cikk: Morfogenetikus mező – Biológiai és kémiai összefüggései
II.4. cikk: Morfogenetikus mező – Morfikus világunk megismerése
III. Cikkcsokor: Az intuíció fejlesztése – avagy az intuíció vízililiom-kertészete
III.1. cikk: Az intuíció fejlesztése – Fejlesztési stratégia
III.2. cikk: Az intuíció fejlesztése – Felelősségteljes örömteliség
III.3. cikk: Az intuíció fejlesztése – Éberség stílusok
III.4. cikk: Az intuíció fejlesztése – Tudatalatti mentálhigiénia
III.5. cikk: Az intuíció fejlesztése – Éberségintelligencia módszerek
III.6. cikk: Az intuíció fejlesztése – ESP
III.7. cikk: Az intuíció fejlesztése – Vezetői gyakorlat
Fodor Szilárd, phd hc
seal [at] happines-consulting.com, happiness-consulting.com
KÉRLEK KÜLDJ VISSZAJELZÉST, JAVÍTÓ SZÁNDÉKÚ VÉLEMÉNYT, JAVASLATOT!
Van kedved megosztani barátaiddal? [LinkedIn, Facebook] Kövesd a cikksorozatot! [ Értesítést kérek ÚJ CIKK megjelenésekor! ] [eKönyv Letöltés / Könyv Előrendelés]
Tekintsd meg a cikkcsokor többi tagját:
1 2 3 4 ...17
YOU MAY FIND THIS ARTICLE IN ENGLISH, HERE.
Háttéranyagok
i https://www.amazon.com/Spiral-Dynamics-Christopher-Wiley-Blackwell-Paperback/dp/B00E2RMGO0/ref=sr_1_3?keywords=don beck spiral