Milyen volt 2023 a munka világában? Trendek, amelyek meghatározták az évet
Nem volt mosolygós év 2023 a munkahelyeken. Az értékét vesztő fizetés meghatározta az alaphangulatot, miközben a munkaadóknak sokkal nehezebb volt a 2022-es üzleti eredményeket hozni. Már-már hagyományos szubjektív évösszegzőm.
Reálbércsökkenés
Ha egy szóval kellene jellemeznem 2023-ban a munka világát, akkor a reálbércsökkenés éveként aposztrofálnám. Ez volt az az elem, ami meghatározta a munkavállalók érzetét, mindennapjait. Egy évvel ezelőtt még azt mondták szakszervezeti vezetők, hogy egy 15 százalékos béremelés már rendben van, egy-két százalékos reálbércsökkenést a nehezedő gazdasági helyzetben elfogadhatónak tartanak. Azóta kiderült, hogy a legtöbb munkahelyen ennyit nem emeltek a béreken, a 17 százalék körüli éves infláció pedig 5-10 százalék közötti reálbéresést hozott a munkavállalóknak. Talán a 2008-as gazdasági válsághoz hasonlítható az a kihívás, ami cégekre és azon belül a HR-esekre várt idén: ebben a helyzetben szinten tartani a munkavállalói elégedettséget és motivációs szintet. Persze erre is sok megoldás született például a cafeteria rendszer személyre szabásával, a juttatások kiterjesztésével a családtagokra, egyszeri rezsitámogatással.
Kevesebb az álláshirdetés
Ugyan már közhely szinten emlegetik, hogy Magyarországon munkaerőhiány van, ám nem általános igazság ez. A gyártó szektorban, a vendéglátásban, a kereskedelemben, a mezőgazdaságban valóban hiány van munkás kezekből, más területeken inkább az álláskeresők küzdenek a munkaadókért. Az Állásportál állásgyűjtő oldalon egy év alatt 42 000-ről 32 000-re csökkent (2022. november - 2023. november) a szemlézett állások száma. Ezzel párhuzamosan több lett az álláskereső, azaz nagyobb a verseny egy-egy pozícióért. Még a korábban az állások közül válogató informatikusok is bejelentkeznek a fejvadászokhoz és a munkaerő-közvetítőkhöz, ugyanők a Linkedinen az Open to work státuszt jelölik meg, ami egy éve még elképzelhetetlennek számított.
Nehezebb éve volt a HR szolgáltatóknak
A recesszióba csúszó magyar gazdaságot megérezték a HR (toborzási, képzési) szolgáltatók is. Az igazsághoz tartozik, hogy 2022 rendkívül sikeres év volt az iparágban. Hogy mennyire volt sikeres 2022, azt jól mutatják a cégek árbevételei és annak növekedése, amelyet ebben a cikkben dolgoztunk fel. Szintén árulkodó a HR Portál által első alkalkommal elkészített "A 10 leggyorsabban növekvő HR toborzási szolgáltató" lista, amelyre impozáns árbevételi és profitnövekedésekkel lehetett felférni. Ehhez képest a piaci szereplők 2023-at küzdősként, hullámzóként jellemezték, ahol sokkal nagyobb energiákat kellett megmozgatni azért, hogy a 2022-es év számait megközelítsék. Ennek oka, hogy megbízóik a bizonytalan gazdasági kilátások miatt lassítottak: befagyasztották a munkaerő-felvételeket.
Jönnek az ázsiai vendégmunkások
Míg egy éve inkább szakmai berkekben esett szó a harmadik országból érkező vendégmunkásokról, mostanra felkerült a politikai napirendre, a közbeszéd része lett. Ez köszönhető annak, hogy 2023-ban kezdtek el nagyobb számban jönni a vendégmunkások a Fülöp-szigetekről, Vietnámból, Indonéziából, Kirgizisztánból, akik az átlagembereknek is látható váltak lakókörnyezetükben. A HR Portálnál sokat foglalkoztunk és foglalkozunk a témával. Jártam Gyöngyösön Fülöp-szigetekiek, Budapesten vietnámiak között és interjút készítettem a Fülöp-szigeteki munkaerő-közvetítők szervezetének alelnökével. Kérdés, hogy a közelgő EP- és önkormányzati választások miatt mennyire fékezi le a kormány a vendégmunkások behozatalát adminisztratív eszközökkel, ám hosszabb távon egyértelmű, hogy nélkülük nem lehet az új gyárak munkaerőigényét kielégíteni.
A ChatGPT mindent vitt a szakmai társalgásokban
Még 2022 decemberében robbant be az Open AI forradalmi chatbotja, az ChatGPT, amely az egyik legforróbb kérdéssé tette, hogy mennyire forgatja fel a mesterséges intelligencia a munka világát. Az erről szóló konferenciákra garantált a telt ház, nincs olyan szakmai konferencia, beszélgetés, amelyen ne kerülne elő. Egyre jobb teljesítményt nyújt a chatbot, megjelent egy új, kiemelkedően fizető szakma, a prompt engineer, a MI használatában élen járók pedig jó pénzt kereshetnek oktatással, fellépésekkel, egyelőre mégsem állította feje tetejére a munka világát. Ahol használják, ott is inkább a munkavállalók munkájának gyorsítására.
Vissza az irodába!
A Covid egyik hozadéka - a home office - 2023-ban nem tűnt el azokban a munkakörökben, amelyekben ez lehetséges, viszont a céges döntéshozók érezhetően az iroda felé terelik vissza a munkavállalókat. Vagy legalábbis megpróbálják csökkenteni a home office-ben tölthető időt. Érdekesség egy ősszel megjelent kutatás, amelyből kiderül, hogy az összes magyar munkavállalónak mindössze 5 százaléka dolgozik otthonról.
Csend lett a 4 napos munkahét körül
Egy éve nagy hype alakult ki a 4 napos munkahét bevezetése körül, ami 2023 második felére lecsendesedett. A néhány tesztelő céget újabbak nem követték. Úgy tűnik, nincs meg a téma mögötti társadalmi felhajtóerő, ami aztán a jogszabályi kereteket és az üzleti világ működését is a heti 4 napos ügymenet felé tolná.
Boldog Új Évet kívánok!