Megjelent: 10 éve

19 éve nem dolgoztunk ilyen keveset

Tavaly hatalmas visszaesést mutatott az egy dolgozóra jutó átlagos éves munkaórák száma. Bár még így is az OECD-országok élvonalához tartozunk, az biztos, hogy utoljára ilyen keveset 1993-ban dolgozott a magyar.

images

Meglepő adatokkal szembesülhet az, aki az OECD egy dolgozóra jutó munkaórák számáról szóló statisztikáját kezdi el böngészni. 2012-ben egy átlagos magyar dolgozó összesen 1888 órát dolgozott, ennél kevesebb pedig legutóbb 1993-ban kötődött a hazai alkalmazottakhoz, vagyis 19 éves mélypontot jelent a legfrissebb adat.

Ez a Magyarországra közölt 1888 óra 87 órával, vagyis majdnem 11 munkanappal kevesebbet jelent, mint amennyit 2011-re számolt az OECD. A változás egyébként a 33, adattal rendelkező tagország között kirívóan nagynak számít, hiszen a második legnagyobb munkaóra-csökkenés Észtországhoz kötődik 35 órával. A balti állam lakosai egyébként tavaly átlagosan egy órával dolgoztak többen honfitársainknál.

Ha viszont már a tavaly bekövetkezett változásokkal indítottunk, akkor az ez alapján összeállított rangsor másik végén Ausztrália áll, ahol 35 órával 1728 órára emelkedett az átlagos munkaórák száma. A második legnagyobb mértékben pedig az Egyesült Királyságban nőtt meg a dolgozók munkával töltött óraszáma: 29-cel 1654-re emelkedett 2012-ben ez a mutató.

Európában a magyar dolgozott az egyik legtöbbet

Ha csak a 2012-es adatokra fókuszálunk, akkor a magyar átlagos 1888 óra a nyolcadik legmagasabb értéket jelenti a 33, adattal rendelkező tagország között. Tavaly egyébként még az ötödik legtöbbnek számított a magyar adat.

Az európai országokra fókuszálva az látható, hogy a magyaroknál többet dolgoznak az észtek - egy munkaórával -, és a lengyelek is 1929 átlagos órával. Az európai ranglistát pedig a görög dolgozók vezetnék 2034 órával. A teljes ranglistán ezzel az értékkel azonban így is csak a második helyet kapták meg Mexikó után, ahol átlagosan 2226 órát dolgoztak 2012-ben az alkalmazottak.

Az OECD-országok körében a legkevesebbet a holland munkások dolgoztak tavaly, mindössze 1381 órát átlagosan, és így volt ez 2010-ben és 2011-ben is. Az egyébként, hogy ők töltik a legkevesebb időt a munkahelyükön, a náluk kiemelkedően magas részmunkaidős dolgozói aránnyal van összefüggésben. Idén - akárcsak tavaly - a második legkevesebb átlagos munkaóra Németországhoz kapcsolódott 1397 órával, a harmadikok pedig a norvég dolgozók lettek a maguk átlagos 1420 ledolgozott órájával. Az OECD-országok átlaga egyébként nem változott 2011-hez képest: 1765 óra volt.

Székely Sarolta
mfor.hu
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek