A dolgozók több mint fele küzd, hogy lépést tartson az AI gyors fejlődésével
Egy friss felmérésben a válaszadók 60%-a azt mondta, szívesebben használná a mesterséges intelligenciát, ha megfelelően megtanítanák neki, hogyan kell használni.

A Henley Business School legfrissebb kutatásából kiderül, hogy miközben az AI-ban rejlő lehetőségekkel kapcsolatos optimizmus egyre nő, az az érzés is, hogy a gyors fejlődés túlterheli őket – írja a HR News.
A Henley Business School The World of Work Institute megbízásából közel 30 fő ágazatban, 4640 felnőtt körében végzett felmérésből kiderül, hogy a teljes munkaidőben dolgozó szakemberek több mint fele (56%) optimista az AI fejlődésével kapcsolatban, ugyanakkor 61%-uk elismeri, hogy a változások üteme túlterheli őket. Ezt az érzést a „FOBO” (Feeling Optimistic but Overwhelmed) kifejezéssel fogalmazták meg, amelyet a Henley Business School kutatása a mai munkaerő előtt álló egyik legfontosabb kihívásként azonosít.
Az eredmények egyértelmű gondolkodásmódbeli változást is jeleznek: míg korábban az elavulástól való félelem uralta a mesterséges intelligenciáról folytatott beszélgetéseket, a mai szakemberek inkább kíváncsiságról, óvatos optimizmusról és alkalmazkodási hajlandóságról számolnak be - még akkor is, ha nem érzik magukat teljesen felkészültnek. A válaszadók leggyakrabban óvatosnak (26%) vagy kíváncsinak (23%) nevezték a mesterséges intelligenciához való hozzáállásukat.
Ez a növekvő nyitottság azonban a struktúra hiányával találkozik. A mesterséges intelligencia egyre szélesebb körű alkalmazása ellenére közel egynegyedük (24%) úgy érzi, hogy munkáltatója nem nyújt elegendő támogatást - 49%-uk pedig azt állítja, hogy egyáltalán nincsenek hivatalos iránymutatások a mesterséges intelligencia munkahelyi használatára vonatkozóan, ami tovább növeli a bizonytalanságot.
A képzés továbbra is kritikus akadálya a mesterséges intelligencia szélesebb körű elterjedésének: a munkavállalók 60%-a állítja, hogy szívesebben használná a technológiát, ha megfelelően megtanítanák neki, hogyan kell használni. A képzési hiányosságok különösen hangsúlyosak az olyan területeken, mint a bűnüldözés és a közlekedés, ahol a szakemberek az ágazatspecifikus támogatás hiányát nevezik meg az elfogadás akadályaként.
A bizalomépítés leghatékonyabb módjaiként a házon belüli képzési programokat, a speciális tanfolyamokat és a gyakorlati projekteket említették.
A támogatás iránti igény különösen sürgető, mivel a munkavállalók 57%-a úgy véli, hogy a következő öt éven belül a mindennapi munkájukban a mesterséges intelligenciára fognak támaszkodni - 37%-uk pedig arra számít, hogy jelentősen javítja a hatékonyságot és a termelékenységet.
Keiichi Nakata professzor, a kutatást megrendelő Henley Business School The World of Work Institute munkatársa elmondta: "Ez a széles körű tanulmány értékes pillanatképet nyújt arról, hogy az AI-t hogyan fogadják el az egyes brit iparágakban - és hol hiányzik még a támogatás. Kiemelkedik a szakemberek egyértelmű vágya arra, hogy foglalkozzanak az AI-val, de sokan egyszerűen nem érzik magukat felkészültnek erre.
A vállalkozásoknak most kell cselekedniük, hogy megfelelő képzést és útmutatást nyújtsanak. Házon belüli képzés, gyakorlati tanulás és egyértelmű irányelvek nélkül azt kockáztatjuk, hogy olyan munkaerő jön létre, amely hajlandó használni az AI-t, de nem tudja, hol kezdje."
A munkahelyek biztonságáról és az automatizálásról folyó beszélgetések ellenére az aggodalmak enyhülni látszanak. Míg a megkérdezettek 36%-a aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az AI felváltja őket, 61%-uk azt mondta, hogy nem aggódik a munkahelyek elvesztése miatt. A félelem helyett sokan most inkább a gyakorlati előnyökre összpontosítanak: támogatás az unalmas vagy ismétlődő feladatokban (33%), jobb adatértelmezés (30%) és gördülékenyebb működés (27%).
Az összes válaszadó közül a mesterséges intelligencia leggyakoribb felhasználási területei a kutatás segítése (35%), az adatelemzés (33%) és a tartalomgenerálás (32%). Valójában a munkavállalók átlagosan hetente több mint három és fél órát foglalkoznak a mesterséges intelligenciával. Bár 54%-uk úgy látja, hogy az AI értékes kiegészítője a munkafolyamatoknak, sokan elismerik, hogy nem használják ki teljes mértékben a benne rejlő lehetőségeket.
A válaszadók egyharmada azonban frusztrációját fejezte ki amiatt, hogy az AI hibákat követhet el, ami kiemeli az emberi felügyelet és az átgondolt végrehajtás fontosságát.
Ami a mesterséges intelligencia munkahelyi nyílt alkalmazását illeti, a válaszadók 74%-a állítja, hogy nyíltan beszél a munkaadójával a mesterséges intelligencia alkalmazásáról - de az átláthatóság szintje területenként változik. A tudósok voltak a legkevésbé nyitottak a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban, őket követik a jótékonysági és a jogi szektorban dolgozók. Eközben az ingatlanügyek és az építőipar szakemberei aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a OnePoll adatai szerint cégük lemaradásban van a technológia befogadásában.
HR News
fotó: unsplash
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A KSH adatai szerint a nettó kereset 9,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Teljes cikk
Elektronikus nyilvántartás veszi át a helyét. Teljes cikk
A szociális partnerekkel egyeztetett támogatást a Magyar Államkincstáron keresztül igényelhetik majd a munkáltatók. Teljes cikk
- Mikor válik valósággá az AI-fenyegetés – és miért épp a fiatalok és a nők a legsebezhetőbbek? 6 napja
- Mi van, ha leáll a ChatGPT? Mennyire sérülékeny az MI-alapú munkavégzés? 7 napja
- 50 százalékkal megdobja a fizetést az AI bevonása 2 hete
- A szakképzésbe is begyűrűzik a mesterséges intelligencia 2 hete
- Hamarosan elfogadhatja a kormány az átdolgozott mesterséges intelligencia stratégiát 2 hete
- Felmérés: a fiatal dolgozók inkább a ChatGPT-t kérdezik, mint a főnöküket 2 hete
- Mesterséges intelligenciával írtad a CV-det? Erről ismeri fel a szakértő 2 hete
- Visszaszoruló HR, előretörő technológia: íme a női vezetők új prioritásai 3 hete
- Egyre inkább ösztönzik a cégek a dolgozókat az AI használatára 4 hete
- A magyar vállalkozások alig 4 százaléka használ MI-t, az EU átlag 8 százalék 4 hete
- Az AI akár 15 százalékponttal növelheti a globális GDP-t 2035-ig 4 hete