Ambiciózusak a fiatal kínai migránsok
A kínai munkaerőpiac legfiatalabb rétegét alkotó generáció tagjai iskolázottabbak, ambiciózusabbak szüleiknél. A felmérés szerint a fiatalok a városi életet választják, ahol azonban a munka- és életkörülményeik aggasztóak - olvasható az ELTE Társadalomtudományi Karának hírlevelében.
A fiatalok iskolázottabbak szüleiknél: háromnegyedüknek van középiskolai végzettsége, míg a szüleik és az idősebb munkavállalók körében ez az arány kevesebb, mint 50 százalék. Mobilitási hajlandóságuk is nagyobb, hiszen a fiatalabbak körülbelül négyévente váltanak munkahelyet, míg az idősebbek átlagosan 11 évenként mennek máshová dolgozni. Munkahely változtatási és költözési hajlandóságukat többségében a jobb megélhetési és életminőség javítási reményeikkel magyarázzák.
A kutatás a Kína jövőjét alakító dolgozók aggasztó körülményeire is rávilágít. A fiatalok jelentős része ugyanis veszélyes munkakörülmények között dolgozik: 36 százalékuk elviselhetetlenül magas, illetve alacsony hőmérsékleten végzi munkáját, 41 százalékuk rendkívüli zajban, közel 35 százalékuk erősen szennyezett levegőben dolgozik, míg 36 százalékuk van kitéve állandó balesetveszélynek. A munkavédelmi felszerelésük, illetve ilyen irányú képesítésük ugyanakkor erősen hiányos, ráadásul jelentős számú az a réteg, akinek nincs életbiztosítása, sem egészségügyi biztosítása.
A szakértők szerint mind a munkaadóknak, mind a szakszervezeteknek többet kellene tenniük a munkakörülmények javításáért, továbbá fontos lenne, hogy tudatosítsák a fiatal dolgozókban is, joguk van ahhoz, hogy biztonságos körülmények között dolgozzanak meg fizetésükért.