Megjelent: 11 éve

Az állam inkább pénzt ad a kismamáknak részmunkaidő helyett

A bizonytalan munkaerő-piaci helyzetet teszi felelőssé a KSH kutatója a gyermekvállalási kedv csökkenéséért. A kormányzati programok azonban még mindig a szociális ellátásokra koncentrálnak ahelyett, hogy a nők munkavállalását segítenék.

images

Átfogó népességpolitikai csomaggal szeretné ösztönözni a gyermekvállalást a kormány. Az eddig kiszivárgott, szociális ellátásokra koncentráló tervek mellett a nők foglalkoztatási helyzete is meghatározó tényező a késői gyermekvállalásban, és abban, hogy sok tervezett gyermek nem születik meg.

Van terv állami normatívát kapó munkahelyi napközik létrehozására, de ezen kívül kevéssé koncentrálnak a tervek a nők munkába állásának megkönnyítésére. Pedig a család és a munka összeegyeztethetősége kardinális kérdés. A szülés utáni visszailleszkedés pedig különösen nehéz, főként a képzetlenebb nők számára.

OECD-kimutatások szerint Magyarországon a legalacsonyabb a kisgyermekes nők foglalkoztatási rátája: a 3 év alatti gyermekeket nevelőké mindössze 20 százalék, a 3–5 év közötti gyermekeseké (tehát a gyes utáni időszakban) pedig mindössze 60 százalék. Az is beszédes adat, hogy a nők és az anyák foglalkoztatási rátája közötti különbség mintegy 22 százalékpont, ami nemzetközi viszonylatban is igen nagynak számít.

Európában a kisgyermekek otthoni nevelése kevésbé jellemző, viszont az anyák gyakran részmunkaidőben dolgoznak. Erre lehetőséget ad a helyi munkaügyi szabályozás: a munkáltatók nem utasíthatják vissza a kisgyermekes szülők részmunkaidős kérelmét (Magyarországon ez csak a közszférában foglalkoztatottakat érinti). Az európai példák az anyák mielőbbi visszatérését szorgalmazzák rövidebb fizetett szabadságokkal, egyre fogyó munkaidő-kedvezményekkel, az évekkel egyre csökkenő ellátással.

Pongrácz Tiborné, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatóhelyettese a Népszabadságnak elmondta: a nemzetközi tapasztalatok szerint ott magas a termékenység, ahol magas a nők foglalkoztatottsági rátája is. Felmérések szerint 2000-ben 75 százalékkal a család vezetett a munkával szemben a fontossági sorrendben, addig mára a munka fontossága 50 százalékra nőtt. Mindez nem a karrierépítéssel függ össze, hanem azzal, hogy a bizonytalan munkaerő-piaci helyzetben a család fenntartása szempontjából fontos, hogy mindkét szülőnek legyen munkahelye – fogalmazott.

Népszabadság
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek