Az űripar vezet ki a válságból?
Az űripar hosszabb távon Magyarország számára is húzóágazat lesz, az ország versenyképességét erősíti, a mostani űrprogramokban is használják a magyar csúcstechnológiai eszközöket - mondta Mester Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára szerdán "Az űrtevékenység távlatai" címmel megrendezett budapesti konferencián.
Magyarország 2003. november 5-én vált az Európai Űrügynökség (ESA) együttműködő államává, amikor hatályba lépett az erről szóló úgynevezett PECS Egyezmény (PECS: Programme for European Co-operating States). Az öt évre kötött egyezmény 2008. novemberében történt meghosszabbítása alkalmából a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI), a Magyar Repülő- és Űripari Platform (HATP, Hungarian Aerospace Technology Platform), valamint az EADS-Astrium, Európa vezető űripari cége rendezett konferenciát szerdán Budapesten.
Both Előd, a MŰI igazgatója elmondta: a magyar űrtevékenység hosszú és sikeres múlttal büszkélkedhet. A korábbi Interkozmosz együttműködés tagországaként Magyarország számos tudományos célú űrkísérletben vehetett részt, majd 1980 tavaszán a Szojuz-36 űrhajó utasaként az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan a Szaljut-6 űrállomás fedélzetén dolgozhatott.
A Magyar Űrkutatási Iroda 1992 januárjában történt létrehozásával a magyar kormány kifejezte azon szándékát, hogy az Interkozmosz együttműködés felbomlása után is folytatódjon a hazai űrkutatás és az ehhez kapcsolódó technológiai fejlesztés.
300 kutatóval dolgozunk
Jelenleg a magyar kutatók és mérnökök mintegy 40 különböző projektben működnek együtt az ESA és tagországai szakembereivel, elsősorban az űrélettan, az anyagtudományok, az űrfizika, a Föld megfigyelése és az űrtechnológia területén. A magyar kormány szándéka, hogy amint azt a külső és belső feltételek lehetővé teszik, Magyarország az ESA teljes jogú tagjává váljon - húzta alá a szakember.
Több előadó is arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai űrtevékenység nemcsak a tudományos kutatásra és a technológiai fejlesztésre terjed ki, hanem az is megfigyelhető, hogy világszerte több űripari cég jelentkezik az űrtevékenységtől független piacokon különféle termékekkel és szolgáltatásokkal.
A MŰI költségvetése 2008-ban 200 millió forint, amelynek nagy részére a kutatóhelyek és az űripari cégek pályázhatnak. Ezt egészíti még ki az Európai Űrügynökség PECS programjába fizetett 2 millió euró, melynek 93 százaléka szintén "visszapályázható". A űrkutatással összefüggő kutatás-fejlesztési és alkalmazási feladatokat több mint 30 intézmény látja el, mintegy 300 kutató részvételével.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták... Teljes cikk
A mesterséges intelligenciakutatásra specializált szuperszámítógépet adtak át kedden a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). Palkovics László... Teljes cikk
A Google mesterséges intelligencián alapuló új keresési funkciói alapjaiban forgatják fel a digitális médiapiacot – és már most munkahelyek... Teljes cikk
- Hogyan tanul az agy? – magyar kutatók új matematikai modelljei a memóriáról 1 napja
- Ezért élnek rosszabbul a magyar családok, mint bárki más az Unióban 1 hete
- 2030-ig ötmillió robotot gyártanak le, amelyek átvehetik a házimunkát és az ipari feladatokat 1 hete
- Kutatói fizetésemelés jön – elhúzódó per és ingatlanvita után 2 hete
- Új törvény az özvegyi nyugdíjról: ki lesz jogosult rá 2026 után és ki nem? 2 hete
- Megnyílt a 155 milliárd forintos keretösszegű vállalkozói program 2 hete
- Ezeket a készségeket keresik a munkaadók állásinterjún 3 hete
- 10+1 dolog, amiről tudnia kell, ha kft.-t alapít Magyarországon 4 hete
- Bejelentették: mérnöki nagyhatalommá tenné Magyarországot ez az új beruházás 1 hónapja
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 1 hónapja
- Ez a titka annak, hogy foglalkoztatási nagyhatalom lett Magyarország 1 hónapja