EB-javaslat a munkahelyen kívüli diszkrimináció ellen
Az Európai Bizottság olyan irányelvjavaslatot fogadott el szerdán, amely állást foglal a munkahelyen kívüli, koron, fogyatékosságon, szexuális irányultságon, valláson vagy meggyőződésen alapuló hátrányos megkülönböztetés ellen.
A javaslat kimondja azt az elvet, hogy mindenki számára egyenlő feltételeket kell teremteni az egész Európai Unióban, amelynek egyes tagállamai nemzeti szinten már ma is igen kiterjedt diszkriminációellenes védelmet biztosítanak.
Az Európai Parlament több ízben hangsúlyozta, hogy szükség van ilyen horizontális javaslatra, és tavaly decemberben az állam- és kormányfők is felhívták a tagállamokat arra, hogy fejtsenek ki több erőfeszítést a megkülönböztetés elleni küzdelemben.
Az irányelvjavaslat célja a közvetlen és a közvetett megkülönböztetés tiltása, a zaklatás és az áldozattá tétel megakadályozása.
A fogyatékkal élők számára a megkülönböztetés tilalma az általános akadálymentesítést és az "igényeikhez való ésszerű alkalmazkodás" elvét jelenti, ami már fellelhető a meglévő európai jogszabályokban. Az irányelv tervezete ugyanakkor nem kíván aránytalan terhet róni a szolgáltatókra, és ezért hangsúlyozza, hogy figyelembe kell venni a szervezetek méretét, forrásait és jellegét, a becsült költséget, a termékek és szolgáltatások életciklusát.
A tervezet értelmében a tagállamok ezentúl is szabadon fenntarthatják az állam világi jellegét biztosító, illetve a vallási szervezetek jogállását vagy tevékenységét érintő rendelkezéseiket. Az irányelv nem befolyásolná az általánosan elfogadott gyakorlatokat, például az időseknek nyújtott kedvezményeket - közlekedési költségek, múzeumi belépők -, illetve az egyes javakhoz való hozzáférésre vonatkozó, közegészségügyi szempontok alapján kiszabott korhatárt - például azt, hogy a fiataloknak nem árusítható alkohol.
Ez az irányelvjavaslat kifejezetten a munkahelyen kívüli diszkriminációmentességről szól. Időközben elkészült egy új bizottsági jelentés a foglalkoztatás területén alkalmazott egyenlő bánásmód 2000-ben elfogadott uniós szabályairól. Ez a jelentés megállapította, hogy a szabályokat már sikeresen érvényesítik a legtöbb uniós államban. A 2000-ben született uniós jogszabályok több tekintetben újító jellegű fogalmakat vezettek be, sok tagállam azonban túl is ment az uniós irányelvben foglalt minimális követelményeken.
Egy ugyancsak szerdán közzétett uniós felmérés szerint három európai polgár közül legalább egy volt megkülönböztetés vagy zaklatás tanúja az elmúlt évben, és 48 százalékuk véleménye szerint a diszkrimináció leküzdése érdekében hozott intézkedések továbbra sem elegendőek.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A támogatás összege idén egy dolgozóra vetítve éves szinten 37 459 forint. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az eddigi 452 mellett újabb 400 mikro- kis és középvállalkozás (kkv) támogatásáról hozott pozitív döntést a... Teljes cikk
Elmaradt a dolgozók június 10-én esedékes májusi bérkifizetése. A munkavállalók demonstrációt is szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt. Teljes cikk
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 3 hete
- Veszélyes tendencia: nőtt a fiatal munkanélküliek aránya az EU-ban 1 hónapja
- Egy hónap múlva a fizetések nyitott könyvvé válnak: kettős reform a cseh munkaerőpiacon 2 hónapja
- Hol keresnek a legtöbbet? - íme az európai átlagfizetések 2 hónapja
- Rekordszinten dolgozik Európa népe – melyik ország húzza le az átlagot? 2 hónapja
- Az LMBTQ+ munkavállalók növekvő diszkriminációról számolnak be és kevésbé boldogok 2 hónapja
- Sereghajtó a magyar minimálbér: csak Bulgáriát előzzük meg 3 hónapja
- Miért bukik meg a hagyományos HR a munkahelyi panaszok kezelésében? 3 hónapja
- Így befolyásolja a munkahelyválasztást az LMBTQ diszkrimináció 3 hónapja
- Mutatjuk, hogy változott a munkanélküliség az EU-ban és az euróövezetben 3 hónapja
- Megjelent az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj idei felhívása 3 hónapja