Kelet-Európán a világ szeme
Továbbra is erőteljes gazdasági növekedésre lehet számítani a kelet-európai és közép-ázsiai térségben (ECA-országok), bár a növekedés üteme idén 6,1 százalékra lassul a tavalyi 7,6 százalékról - tette közzé legújabb elemzésében a Világbank.
Az elemzés kiemeli, hogy tekintettel a térség stabil népességére, az egy főre jutó GDP több mint 6 százalékkal nőtt 1999-2006 között, javítva az életszínvonalat, csökkentve a szegénységet.
A munka és a tőke hatékonysága gyors ütemben javult a térségben, különösen a közepes jövedelmű FÁK-tagállamokban. Ennek köszönhetően a térségben az egy főre jutó jövedelem - konstans értéken számolva - az 1998. évi 5592 dollárról 8605 dollárra nőtt 2006-ban, ami azt jelenti, hogy a 460 milliós térségben 50 millióan kerülhettek ki a nyomorból.
Az egy főre jutó GDP a FÁK tagállamokban 50 százalékkal volt nagyobb 2005-ben, mint 1998-ban a FÁK-oszágokban, és 15 százalékkal több, mint 1993-ban a 10 új EU-tagállamában (Bulgáriában, Csehországban, Észtországban, Magyarországon, Lettországban, Litvániában, Lengyelországban, Romániában, Szlovákiában, Szlovéniában).
A gyors ütemű növekedést a technológiai fejlesztések mellett az tette lehetővé, hogy a hitelkihelyezések bővülésének köszönhetően a beruházások kétszámjegyű növekedést mutattak, a szénhidrogén exportőröket segítette az energiaárak emelkedése, és jelentős összegeket utaltak haza a külföldön dolgozók. Ezek a tényezők ösztönözték a magánfogyasztást és az importot, amely következetesen 3 százalékkal meghaladta az egyébként is robusztus exportnövekedést.
Ez a fejlődés azonban nem mentes kockázatoktól - írja az elemzés. Az infláció változatlanul magas az euróövezet országaihoz képest, a folyómérleg-hiány sok olajimportőr országban tarthatatlanul naggyá vált. Emiatt az ECA országok talán sebezhetőbbek a globális pénzügyi válság közepette, ez a sebezhetőség azonban országonként más.
Az élelmiszer- és energiaárak is eltérően alakultak: 2006 és 2007 között az élelmiszerinfláció 5,6 százalékról 13,8 százalékra emelkedett az új EU-tagországokban, és 6,5 százalékról 20,3 százalékra a közepes jövedelmű FÁK-államokban
A tíz új tagországban az élelmiszerek a fogyasztói árindex 21 százalékát, Közép-Ázsia szegényebb országaiban 50-60 százalékát teszik ki.
Az energia árának emelkedése átlagosan nagyobb volt az alacsonyabb jövedelmű FÁK-országokban (33 százalék 2007-ben), miközben 8-10 százalék volt a 10 új uniós tagországban.
- 2023.02.08Az MT. új szabályai - munkajogi aktualitások, változások 2023. Az Országgyűlés 2022. decemberében módosította a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt, mely több pontban is módosult a korábbiakhoz képest. On-line programunk keretében szeretnénk bemutatni résztvevőinknek a módosításban érintett részeket, aktualitásokat gyakorlati megközelítésben.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.15Hoshin Kanri képzés A Hoshin Kanri, amely a minőségi termékek és szolgáltatások biztosítása érdekében a változásmenedzsment projektek lebontásával segíti elő az egész vállalatra kiterjedő stratégiai tervezést, ezáltal megvalósítja a munkafolyamatok racionális napi menedzsment rendszerének hosszú távú kialakítását a szervezetnél. A Hoshin Kanri módszer megismerése és a stratégiai célok lebontása, célmegállapodások megkötése, erőforrás és projekttervek, akció meghatározása a célok elérése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
Decemberben 3,7 százalékra emelkedett a munkanélküliség Csehországban, míg az előző három hónapban egyaránt 3,5 százalékos volt ez a mutató -... Teljes cikk
Öt évvel vetheti vissza a reálbéreket Nagy-Britanniában a megélhetési költségekre gyakorolt inflációs felhajtóerő, és ez a koronavírus-járvány... Teljes cikk
Idén is zavartalanul valósulhatnak meg az Erasmus+ programjai - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM). Az Európai Bizottság... Teljes cikk
- A kanadai munkaerőpiacnak évi félmillió bevándorlóra van szüksége 3 hónapja
- Ismét magyar szakember került a Nespresso élére 4 hónapja
- Modernkori rabszolgaság a világon 5 hónapja
- Már a szellemi foglalkozásúak is keresnek fizikai munkát külföldön 5 hónapja
- A magyar dolgozók több mint harmada fél, hogy egy éven belül elveszti az állását 6 hónapja
- Gazdasági vezető 6 hónapja
- Duális oktatás: már a képzés alatt igazolható gyakorlat a munkaerőpiacon 8 hónapja
- Elkészült a tipikus magyar vállalkozó portréja 8 hónapja
- Nyugdíjprémium 8 hónapja
- Ázsia felé fordulnak a magyar munkaerő-kölcsönzők 9 hónapja
- Konyhai kisegítő 9 hónapja