Kőbányán is elindul a LÉLEK-program
Józsefvárosi mintára két másik budapesti kerületben, Kőbányán és a Ferencvárosban is elindul a hajléktalanok felzárkóztatására kidolgozott LÉLEK- (lakhatási, életviteli, lelki segítségnyújtási és egzisztenciateremtési közösségi) program; a X. kerületben hétfőn adták át az első LÉLEK-házat.
Kovács Róbert a lakhatási lehetőség megteremtése mellett kiemelte a munkához jutást is, amelynek révén az ott élők idővel önálló lakáshoz juthatnak. Közlése szerint a kormányzat 90 millió forint támogatást nyújt a program elkezdéséhez, a második félévben pedig saját forrásból folytatják a munkát, amelyre csaknem 50 millió forint önrésze van az önkormányzatnak. A programot Kőbánya mellett a főváros IX. kerületében, a Ferencvárosban is elindítják. Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális államtitkára megköszönte az elmúlt napokban tapasztalt "hallatlan összefogást" és további együttműködésre biztatta a lakosságot. Úgy fogalmazott: a mostani program azt üzeni a társadalomnak, hogy érdemes szolidaritást vállalni a rászorulókkal. Mindazokkal, "akik tenni tudnak és akarnak is életük javításáért, sorsuk jobbra fordításáért, azokért a társadalom sokkal inkább összefog" -– tette hozzá az államtitkár. Kitért arra, hogy hamarosan döntés születik azokról az uniós pályázatokról, amelyeket az úgynevezett konvergenciarégiókra írtak ki. Budapesten több mint félmilliárd forint értékű pályázat érkezett, amelyek a hajléktalanság felszámolására vonatkoztak.
Soltész Miklós azt is kijelentette, fontos, hogy az érintettek szállást, meleg ételt, teát kapjanak, de emellett olyan célt kell kapniuk, amely a lakhatáson és a munkán keresztül segíti a társadalomba történő visszailleszkedést. György István főpolgármester-helyettes, Kőbánya országgyűlési képviselője a társadalom összefogásának jelentőségét hangsúlyozta. Közlése szerint nem maradhat el az eredmény, ha a "józan ész és szív együtt tud működni". Mint mondta, sok év telt el a főváros életében, amikor a főváros előző vezetése büszke volt a hajléktalanprobléma kezelésére, ugyanakkor álláspontja szerint ez inkább "a szavak szintjén történt, mint a tettek mezején".
Kocsis Máté (Fidesz-KDNP), a VIII. kerület polgármestere azt mondta: "a jó állam nem biztatja a hajléktalanokat, hogy éljenek az utcán és egyenek a kukából, hanem ad nekik lehetőséget a normális élethez, ez a LÉLEK-program". Mint hozzátette, a Józsefvárosban nemsokára a második LÉLEK-házat is átadják, ide olyanok kerülnek, akik nem tudnak azonnal munkába állni, külön foglalkozást igényelnek szociális és egészségügyi szempontból. Az eddigi tapasztalatok kapcsán arról is beszámolt: akik már bekerültek a programba, azok közül akadnak olyanok, akik 1-2 hónap múlva saját lakásba költözhetnek. Lélektani fordulatnak nevezte, hogy a LÉLEK-házban élők a hideg időben csaknem 40 életet mentettek meg, vagyis már ők segítettek másoknak. A saját forrásból indított józsefvárosi programhoz 150 millió forinttal járult hozzá a szociális államtitkárság.