Közmunkabérért szakmunka?
Egy múzeumban dolgozunk teremőrként, a többség közfoglalkoztatottként. A munkarendünk szerdától vasárnapig 10 és 18 óra között tart, hétfő és keddi szabadnapokkal, havi 77 300 Ft bruttó bérért. A nyitva tartás szerint minden hétvégén dolgozunk. Ezért ellenszolgáltatásként eddig havonta egy szabad hétvégét kaptunk. Azonban a múzeum ezt kívánja megvonni tőlünk, le kívánják vonni a bérünkből. A többség már évek óta közfoglalkoztatási szerződéssel dolgozik, ugyanis két-három havonta a közfoglalkoztatási szerződés módosításra kerül (jogviszony hosszabbítás), melyet kénytelenek vagyunk aláírni, mert annak elutasítása esetén a Munkaügyi Kirendeltség törli az álláskeresők nyilvántartásából. A másik probléma, hogy nem a FEOR számunknak megfelelő munkát végezzük, hanem annál bonyolultabbat. Számlázás, pénztárkezelés, statisztikák készítése összesen bruttó 77 300 Ft közfoglalkoztatási bérért. A jogszabályok szerint a garantált közfoglalkoztatási bér a legalább középfokú iskolai végzettséget, és szakképesítést igénylő munkakörben foglalkoztatott közfoglalkoztatottat illeti meg. Melynek összege a 2014. évben havi bruttó 99 100 Ft. Az indokolás nélküli válasz: Erre a közfoglalkoztatásban dolgozó teremőrök nem jogosultak! A kérdésünk: miért nem?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
Közfoglalkoztatási jogviszony csak határozott időre létesíthető és nincsen próbaidő.
A közfoglalkoztatottat megillető munkabér összege megegyezik a teljesítményhez kötött tevékenységek kivételével a közfoglalkoztatási bérrel, a legalább középfokú iskolai végzettséget, szakképesítést igénylő munkakör betöltése esetén a közfoglalkoztatási garantált bérrel, azzal, hogy
a) * a közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér el kell, hogy érje a közfoglalkoztatott számára a közfoglalkoztatást közvetlenül megelőzően folyósított álláskeresési járadék, rehabilitációs ellátás, illetve a foglalkoztatást helyettesítő támogatás havi összegét, és
b) a közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér összegét a közfoglalkoztatottat megillető munkabér csak többletteljesítés esetében haladhatja meg.
A teljes munkaidőben foglalkoztatott közfoglalkoztatott részére megállapított közfoglalkoztatási bér a teljes munkaidő teljesítése esetén:
a) havibér alkalmazása esetén 2015. január 1-jétől 79 155 forint,
b) hetibér alkalmazása esetén 2015. január 1-jétől 18 200 forint,
c) napibér alkalmazása esetén 2015. január 1-jétől 3639 forint.
Legalább középfokú iskolai végzettséget és szakképesítést igénylő munkakör betöltése esetén a közfoglalkoztatottat megillető garantált közfoglalkoztatási bér a teljes munkaidő teljesítése esetén
a) havibér alkalmazása esetén 2015. január 1-jétől 101 480 forint,
b) hetibér alkalmazása esetén 2015. január 1-jétől 23 330 forint,
c) napibér alkalmazása esetén 2015. január 1-jétől 4666 forint
A közfoglalkoztatottat megillető szabadság mértéke naptári évenként 20 munkanap. A közfoglalkoztatott részére, ha a jogviszonya év közben kezdődött vagy szűnt meg, a szabadság arányos része jár. A közfoglalkoztatottat szabadsága tartamára a közfoglalkoztatási bér, illetve közfoglalkoztatási garantált bér, betegszabadsága tartamára a közfoglalkoztatási bér, illetve közfoglalkoztatási garantált bér 70 százaléka illeti meg.
Bérpótlék jár. Az Mt. bérpótlékokra vonatkozó rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a bérpótlék számítási alapja a közfoglalkoztatási bér (közfoglalkoztatási garantált bér).
A vasárnapi munkavégzés tekintetében az Mt. 101. § (1) bekezdés f)-h) pontja nem alkalmazható, azzal, hogy vasárnapra rendes munkaidő társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás nyújtásához e napon szükséges munkavégzés esetén közfoglalkoztatott számára is beosztható. A rendkívüli munkaidő és a pihenőidő szabályai az Mt-ből vonatkoznak.
A lényeg az, hogy az alapokat a közfoglalkoztatásról szóló 2011. évi CVI.tv. tartalmazza, és csak akkor kell az Mt-t alkalmazni, ha az megengedi.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Nyugdíjba készülök. Hogyan tudnám igazolni a munkaviszonyomat, ha nem jelentettek be 1955 és 1996 között, de ténylegesen ott dolgoztam? A volt... Teljes cikk
Váltásos munkarendben dolgozom 12-24,12-48. A munkáltató munkaszüneti napra szabadságot írt ki részemre, de a munkaszüneti napot nem számolja el... Teljes cikk
12 órás kétműszakos munkarendben dolgozok idősek otthonában, közalkalmazott vagyok. A munkarendünk nem szabályosan folyamatos. Az lenne a kérdésem,... Teljes cikk
- Nézzük meg a munka világát Barack Obamával! 7 napja
- A munkavállalóval szembeni kárigény buktatói 1 hete
- Jön a diákmunkaszezon: óradíjak, munkák és amit a fiatalok szeretnének 1 hete
- Felnőtt álmok már diákként is 1 hete
- 18-20 százalékkal nőttek a diákmunka bérek 2 hete
- Itt a 10 ezer eurós nyári álommunka! 3 hete
- Megszűnhet a kollektív szerződés az építőiparban 3 hete
- Túl fáradtak vagyunk, hogy egészségesen éljünk 3 hete
- Rugalmas foglalkoztatásban gondolkodik? A válasz: diákok alkalmazása! 4 hete
- Még fontosabb lesz a kulcsemberek megtartása: Future of HR kutatás 1 hónapja
- Hogyan írjunk tökéletes álláshirdetést? 1 hónapja