kapubanner for mobile
Megjelent: 11 éve

Mennyi a felmondási idő?

8,5 éve dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel egy multinál, június 30-án elküldenek - ezt február végén szóban jelentették be. Eddig azt mondták, hogy július 1-vel már kezdhetek egy másik munkahelyen. Most kitalálták, hogy június 15-ével elindítják a felmondást, és mivel nekem 50 nap felmondási időm van, csak augusztus elején kezdhetek majd valahol dolgozni, miután lejár az 50 nap. Mikor kezdhetek leghamarabb egy másik cégnél? Másik kérdésem, hogy alapbér + teljesítménybéres fizetésnél utolsó hat havi teljes bruttó fizetés átlaga számít majd egy havi végkielégítésnek?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Amennyiben a felmondási ideje 50 nap, abban az esetben a munkáltató köteles Önt a felmondási idő felére a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni. A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően legfeljebb két részletben kell felmenteni. Ezen időtartam alatt távolléti díjra jogosult. Ezen túlmenően az Mt. újabb munkaviszony létesítését nem tiltja, így amennyiben munkavégzési kötelezettség már nem terheli, nyugodtan dolgozhat máshol. Ettől teljesen függetlenül, legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként pedig a munkaviszony megszűnésétől számított 5. munkanapon ki kell Önnek fizetni a munkabérét és egyéb járandóságait a hátralévő időszakra, valamint ki kell Önnek adni a szükséges munkáltatói igazolásokat.

A végkielégítés összege az Mt. alapján 8.5 év munkaviszony után 2 havi átlagkereset. Természetesen ettől eltérően is meg lehet állapodni. Amennyiben a munkaszerződése magasabb összeget tartalmaz, akkor az az irányadó.

A távolléti díj részét képezik:

a) az esedékessége időpontjában érvényes alapbér és munkaszerződésben megállapított pótlékátalány;

b) az esedékességének időpontját megelőző irányadó időszakra - alapesetben az utolsó 6 hónapra - kifizetett teljesítménybér;

c) az esedékességének időpontját megelőző irányadó időszakra - alapesetben az utolsó 6 hónapra - kifizetett bérpótlék (bérpótlék-átalány), függetlenül attól, hogy a munkavállalónak a távollét idején volt-e munkaidő-beosztása.​

Az esedékesség időpontja végkielégítésnél a felmondás közlésének az időpontja.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Védett korú munkavállaló kimaradhat a leépítésből?

Férjem munkahelyén 8 ugyanazon pozícióban (block leader) lévő munkatárs közül 4 főt elbocsátanak, mert a cég csökkenti a termelést. Férjem... Teljes cikk

Mikor kell megkapnom a fizetésemet és a papírjaimat a munkaviszony megszűnése után?

Április 2-án volt az utolsó munkanapom. Szeretném tudni, mikorra várható a fizetésem, illetve mit tehetek akkor, ha csak 7 munkanapra kaptam meg a... Teljes cikk

Mennyi vonható le legfeljebb a nyugdíjamból?

Szeretném megkérdezni, hogy a nyugdíjamból mennyi a maximális összeg, amit letilthatnak. Jelenleg 176.000 Ft a nyugdíjam, és ebből 88.000 Ft-ot... Teljes cikk